Gellert Tepesi, Danube Nehri’ne nazır manzarasıyla tüm ihtişamıyla Budapeşte’nin yanıbaşında yükseliyor ve ziyaretçilerine şehrin panaromik bir görüntüsünü sunuyor. Tepedeki en ilginç yerlerin arasında iki dev anıt ve bir mağara kilisesi bulunuyor.

140 metre yüksekliğindeki Gellert Tepesi, piskopos Gellert Sagredo’dan ismini almış. Kendisi Macaristan’da Hristiyanlığı yayan kişi olarak çok saygı gören biri. St. Stephen’in ölümünden sonra efsaneye göre isyancı dinsiz asi Macarlar Gellert’i varilin içine koyup tepeden yuvarlamışlar.

Gellért Tepesi, Budapeşte

Kale

Gellert Tepesinde bulunan Kale, Avusturyalı Habsburgs tarafından 1850 ile 1854 yılları arasında Macar Kurtuluş Savaşından sonra şehri daha iyi kontrol edebilmek için yapılmış. Tepeye konuşlandırılmış bu kale orijinalinde 200 metre uzunluğunda, 6 metre yüksekliğinde duvarlara sahipti ve yaklaşık 3 metre kalınlığındaydı.

Habsburgs Budapeşte’yi Avusturya-Macaristan anlaşması sonucu terkettikten sonra kalenin mülkiyeti de şehre geçti. Kalenin duvarlarının bir kısmını Avusturya’ya karşı alınmış bir zaferin sembolü olarak yıktılar. Ancak Kale yine de Macar askerleri tarafından kullanılmaya devam edildi.

Gellért Tepesi, Kale, Budapeşte

II. Dünya savaşında da önemli bir yere sahip. Tarihçiler Alman SS rejiminin olduğu dönemde askeri merkez olarak kullanıldığına işaret ediyor.

Günümüzde eski barakalar turistik otellere çevrilmiş ve yapı çoğunlukla ziyaretçilerin Danube Nehrinin manzarası karşısında keyifli vakit geçirmeleri için tasarlanmış bir yer haline gelmiş.

Özgürlük Anıtı

Gellért Tepesi, Özgürlük Anıtı, Budapeşte

1947 yılında dikilen Özgürlük Anıtı aslında Sovyet güçlerinin şehri Nazi işgalinden kurtarmasının bir simgesi olarak biliniyor. Anıt Macar heykeltıraş Kisfaludi Strobl tarafından dikilmiş.

14 metrelik anıt eliyle zafer işareti yapan bir kadının tasviri. Heykelin sağ tarafı ilerlemenin mecazi olarak gösterilişini ve  sol tarafı da “Şeytan”ı temsil ediyor.

Komünizmin yok olmasından sonra normalde tam heykelin önünde duran bir Sovyet askeri heykeli şehrin dışında bulunan Memento Park’a taşınmış.

Gellért Anıtı

Gellért Anıtı, Budapeşte

Eğer Gellert Otel’in bulunduğu yerden tepye doğru çıkarsanız sağ tarafınızda bir mağara kilise göreceksiniz. Bu kilise 1926 yılında kurulmuş ve komünistler tarafından kapatılana kadar Pauline hakimiyeti altında 1951 yılına dek açık kalmıştır. 1989 yılında tekrar açılmış olan kilisenin girişinde Macar Kralı St. Stephen’ın heykeli bulunuyor.

Tepenin diğer tarafındaki Elisabeth Köprüsü’nün yanında ise piskopos Gellert’ın dev bronz bir heykeli bulunuyor. Anıt 1904 yılında Gellert’ın 11. yüzyıldan öldürüldüğü düşünülen yerde yer alıyor.

Tepeye Çıkış

Tepeye Çıkış

Gellert Tepesi‘ne Elisabeth Köprüsü’nün hemen yanındaki Geller Anıtı’nın olduğu yerden çıkabilirsiniz ya da daha dik bir rota olan Gellert Otel’in oradan çıkabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz otobüs veya taksi seçenekleri de bulunuyor ama o zaman işin tüm eğlencesi kaçmış olacak, değil mi?

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here