Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Birinci Dünya Savaşında İtilaf Devletleri ile Osmanlı ordusu arasında yaşanan Çanakkale Savaşını anımsatan hikayelere, yapı ve şehitliklere sahip. 33 bin 500 hektarlık bir alanı kaplayan ve Çanakkale’de gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan milli park, her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

1973 yılında milli park ilan edilen bölge, Çanakkale Savaşı sırasında yaşamını yitiren şehitlerin anısını yaşatan anıtlar, müzeler ve şehitliklerle o dönemlerin izlerini canlı tutuyor ve gelecek nesillere ulaşmasını sağlıyor.

Gelibolu Yarımadası

Çanakkele’nin Eceabat ilçesine bağlı Bigalı, Büyükanafarta, Küçükanafarta, Kilitbahir, Kocadere, Seddülbahir, Alçıtepe ve Behramlı köylerini kapsayan geniş bir alan içinde konumlanan milli park, hem doğa hem de tarihle buluşmak için muhteşem bir fırsat yaratıyor. İsmini üzerinde bulunduğu Gelibolu Yarımadasından alan milli park, savaş döneminde yaşanan olayları ve o dönemin ruhunu yansıtıyor.

Savaş döneminde yaşamını yitiren 250 binden fazla Türk şehidinin dışında İngiliz, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız askerlerinin de ebedi istirahatgahının olduğu alanlara sahip milli park, bu yapısıyla tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajı veriyor. 56 yerli anıt ve şehitlik, 35 yabancı mezar ve anıtın yer aldığı milli park, özellikle Çanakkale Zaferi’nin kutlandığı 18 Mart tarihinde ziyaretçi akınına uğruyor.

Gelibolu Şehitliği

Çanakkale Şehitler Abidesi

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın sembolü olarak kabul edilen ve Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşananların ve bu savaşta çarpışan kahraman askerlerin unutulmaması için yapılan Çanakkale Şehitler Abidesi, Morto Koyu üzerinde, Hisarlık Tepe’de kurulu. 1954 yılında temeli atılan 41,7 metre yüksekliğindeki anıt, 1960 yılından bu yana ziyarete açık.

Şehitliğin giriş kapısında ise Atatürk’ün yabancı askerlere hitaben yazdığı ve 1934 yılında dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya tarafından Anzak Günü’nde okunan şu sözler bulunuyor: Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Şehitler Abidesi

Gelibolu Milli Parkına nasıl gidilir

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale’nin Eceabat ilçesi sınırlarında yer alıyor. İstanbul yönünden karayoluyla gelecek ziyaretçilerin Tekirdağ ve Keşan üzerinden Gelibolu’ya, oradan da güneye inmeleri gerekiyor. Çanakkale’den Eceabat yönüne gitmek için feribot kullanılıyor. Şehirde haftanın yedi günü 24 saat feribot hizmeti veriliyor. Çanakkale’ye havayoluyla gitmeyi düşünenler ise Çanakkale veya İstanbul’daki havalimanlarını tercih edebilir. İstanbul’dan Çanakkale’ye otobüs ya da araç kiralayarak ulaşım mümkün.

Tarihi değeriyle Türkiye’nin en çok ziyaret edilen milli parklarından biri olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale gezilerinin olmazsa olmaz duraklarından.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here