Gaziantep, Türkiye’nin en eski kentlerinden biri. Kuzeyinde Kahramanmaraş, güneyinde Kilis, batısında Osmaniye, doğusunda Şanlıurfa ile çevrili olan kentin tarihi İlk Çağlar’a kadar uzanıyor. İlk kurulduğunda Babil yönetimi altında kalan Gaziantep’in Medler, Asurlular, Persler, Bizanslılar ve Osmanlar gibi pek çok ulusa ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Ticaret yollarının üzerinde bulunması ve liman kentlerine yakınlığı nedeniyle yüzyıllardır önemli bir konuma sahip olan kent Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nin en gelişmiş şehri olarak gösteriliyor. Zengin tarihi, muhteşem mutfağı ve benzersiz yerel sanatlarıyla dikkat çeken Gaziantep, Türkiye’nin önemli turistik merkezleri arasında.

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep, 2 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık sekizinci şehri. Tarihi İlk Çağlar’a kadar uzanan şehirde en eski yerleşme Gaziantep’in yakınlarında bulunan Dülük’te başladı. Kent Babiller, Hititler, Komagene Uygarlığı, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptı.

Romalılar Dönemi’nde Latince Toroslar’ın karşısındaki Antakya anlamına gelen Antiochia ad Taurum olarak adlandırılan kent, Araplar tarafından ele geçirilince ‘pınarı bol anlamına gelen’ Ayıntap olarak anılmaya başladı.

Osmanlı Dönemi’nde uzun yıllar Halep Eyaleti’ne bağlı bulunan Gaziantep, Arap kültüründen çok Osmanlı kent kültürü etkisi altında kaldı. I. Dünya Savaşı’nda Fransız birliklerine karşı direnen Antep halkı sayesinde şehir, ‘Gazi’ unvanını elde etti. Şehir 1987 yılında çıkarılan 3398 sayılı kanun ile büyükşehir oldu.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Türkiye’nin sanayisinde ve ticaretinde oldukça önemli bir yere sahip olan Gaziantep bu özelliğinin yanında benzersiz el sanatları, mutfağı, zengin tarihi ve müzeleriyle de ön plana çıkıyor.

1. Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti Gaziantep Gezilecek Yerler

Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip ili Belkıs Köyü’nde yer alıyor. 80 bin nüfusu ile döneminin en büyük kentlerinden biri olan bu antik kent ilk olarak Büyük İskender’in generallerinden biri olan Selevkos Nikator tarafından kuruldu. Kurucusunun adıyla anılan kent Roma hakimiyetine girdikten sonra Latince köprü anlamına Zeugma adını aldı. Antik kentte Antik Çağ’a ait en önemli mozaikler, heykeller, kabartmalar ve mezar taşları bulunuyor. Müze dünyada özellikle ‘Çingene Kız’ mozaiğiyle tanınıyor.

2. Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, kentin simgelerinden biri. İlk olarak Roma Dönemi’nde bir gözetleme kulesi olarak yapılan kale, bugünkü şeklini Bizans Dönemi’nde aldı. Alleben Deresi’nin güney kenarında, bulunan kale şehrin en önemli cazibe merkezlerinden.

3. Dülük Antik Kenti

Dülük Antik Kenti Gaziantep Gezi Rehberi

Türkiye’de yaşanılan en eski kentlerden biri olan Dülük Antik Kenti, Gaziantep merkeze 10 km mesafede konumlanıyor. Dülük Baba Tepesi’nde yer alan kent Dolikhe ve Doliche adlarıyla da biliniyor. Tarih boyunca Hititler, Persler gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kentte bilinen en eski matematik işlemlerine rastlanırken, dün­yada bilinen yeraltına inşa edilen Mithras Tapınakları­’nın (Mithraeum) en büyüğü de bulunuyor.

4. Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi

Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Gaziantep’in en önemli müzelerinden biri. Antep’in eski kent dokusuna sahip Bey Mahallesi Hanifioğlu Sokak’ta yer alan müze, 1900’lü yıllarda inşa edilmiş bir konağın içinde bulunuyor. 1985 yılında iş adamı Sayın Hasan Süzer tarafından satın alınıp restore edilen müze bir etnografya müzesi olarak kullanılmak şartıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlandı. Müzede yerel halkın gündelik ev yaşantısı, geleneksel kıyafetleri ve kültürüne ait eşyalar sergileniyor.

5. Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep

Bakırcılar Çarşısı, şehrin en eski alışveriş bölgelerinden biri. Hanlar Bölgesi’nde yer alan çarşıda yüzlerce yıllık geçmişe sahip el sanatlarından biri olan bakır işçiliğine ait atölyeler ve dükkanlar yer alıyor. Bunun yanında çarşıda baharat, kutnu kumaşı, yemeni gibi birçok yöresel ürün de bulunuyor.

6. Rumkale

Rumkale Gaziantep Seyahat Rehberi

Gaziantep’in önemli turistik yerlerinden biri olan Rumkale, Yavuzeli İlçesi’ne bağlı Kasaba Köyü’nde yer alıyor. Yapıldığı döndemde Şanlıurfa ile Gaziantep arasında sınır oluşturan kaleye günümüzde üç yanı baraj gölüyle çevrili olması bakımından teknelerle ulaşılıyor.

7. Medusa Cam Eserleri Müzesi

Medusa Cam Eserleri Müzesi Gaziantep

Gaziantep Kalesi altında bulunan Medusa Cam Eserleri Müzesi, şehrin ilk özel müzesi. Eski bir Antep evinin restore edilmesiyle oluşturulmuş müzede Roma Dönemi’nden, İslam tarihinden kalan eserlerle cam,porselen ve el işi ürünlerden oluşan 1500’e yakın obje sergileniyor.

8. Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten Gaziantep

Gaziantep’e gelen turistlerin sıklıkla uğradığı noktalardan biri Zincirli Bedesten (Kara Basamak Bedesteni), 1718’de Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldı. Uzun yıllar kasaplara ev sahipliği yapan bedesten 2008’de restore edildi. Zincirli Bedesten günümüzde baharat, turistik ve yerel eşyalarla dolu 80 dükkanıyla hizmet veriyor.

9. Tarihi Antep Evleri

Tarihi Gaziantep Evleri

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep Tarihi Antep Evleri ile de ünlü. Yaz aylarının sıcak geçmesi nedeniyle kesme taştan yapılmış olan bu evler Gaziantep’in özellikle Bey Mahallesi’nde bulunuyor. İki kattan oluşan ve geniş bir avluya sahip olan evlerin çoğu günümüzde butik otel olarak kullanılıyor.

10. Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Gaziantep

Türkiye kurulmuş ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunuyor. Dünyaca ünlü Gaziantep mutfağını, mutfak kültürünü, kullanılan araç ve gereçleri tanıtmak için kurulmuş olan müze pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Bunun yanında kentte Boyacı Camii, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en büyük parkıdır olan Yeşilvadi ParkıGaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Aziz Bedros Kilisesi diğer gezilecek yerler arasında.

Gaziantep yeme ve içme

Gaziantep Yeme İçme

İlk çağlara dayanan mutfak kültürüyle Gaziantep tam bir gastronomi cenneti. Hititler’den, Mısırlılar’a, Bizans’tan, Osmanlı’ya kadar pek çok ulusa ev sahipliği yapmış şehrin 300 çeşide yakın yemeği bulunuyor.

Çorbalar, dolmalar, et yemekleri, hamur işleri, pilavlar, kebaplar ve tatlılardan oluşan bu yemeklerle Gaziantep, mutfak zenginliği bakımından Türkiye’de birinci sırada yer alıyor. Yerel baharatlar ve taze ürünler kullanılarak yapılan bu yemekler damakları adeta şenlendiriyor.

Özellikle baklavasıyla bilinen Gaziantep mutfağının kebap ve et yemekleri de oldukça meşhur. Bilinen kebap türleri dışında şehirde yeni dünya kebabı, firenk kebabı, simit kebabı ve ayvalı kebap gibi farklı kebap çeşitleri yapılıyor. Alaca çorba, şiveydiz çorbası, beyran, Arap köftesi, erik tavası, nakışlı dolma, lor semseği, kabaklama ve maş tadılması gereken diğer lezzetler arasında.

Tatlılara gelince kente has Antep fıstığıyla yapılan muhteşem baklavalarının yanında fıstıklı sarma, bülbül yuvası, kadayıf, zerde, bastık, şıllık tatlısı gibi lezzetler de Gaziantep mutfağında oldukça beğenilen lezzetlerden.

Yerel lezzetlere sahip lokantaların dışında kentte farklı restoranlar, kafeler ve pastaneler de mevcut.

2015’te gastronomi dalında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen şehirde ayrıca Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi de bulunuyor.

Gaziantep Konaklama

Gaziantep’te alışveriş

Kültürel zenginliğiyle ön plana çıkan Gaziantep’te alışveriş için en çok tercih edilen noktalar Turistik Gaziantep Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Zincirli Bedesten çevresi. Bu noktalarda özellikle kentte hala önemini koruyan el işlemeciliği, bakırcılık ve kilimcilik gibi yerel sanat ürünleri satılıyor.

Küçük dükkanlardan, büyük alıveriş merkezlerine, renkli çarşılardan, zincir mağazalara kadar pek çok alıveriş noktasına sahip kentten geleneksel motiflerle süslenmiş yemeniler, el yapımı deri ürünler, Antep işi danteller alınabilecek diğer hediyelik eşyalar arasında.

Ayrıca bir gastronomi cenneti olan kentte şehrin ünlü Antep fıstığı, bulguru, yerel baharatları ve birbirinden lezzetli tatlıları da satın alınabilir.

Gaziantep konaklama

Gaziantep’te lüks otel zincirlerinden, konukevlerine, hotellerden, konaklara kadar pek çok bütçeye uygun konaklama alternatifi bulunuyor. Bu alternatifler özellikle şehir merkezinde yer alıyor. Bu yüzden buradaki fiyatlar size biraz yüksek gelebilir. Ancak Gaziantep ilçelerindeki otellerin şehir merkezine oranla daha ucuz olduğunu söylemekte yarar var.

Gaziantep’e ne zaman gidilir

Akdeniz ve karasal iklimin hakim olduğu kentte hava Haziran, Temmuzi Ağustos ve Eylül aylarında çok sıcak geçiyor. Aralık-Şubat ayları arasında serin bir havaya sahip kenti ziyaret etmek için en ideal aylar Mart, Nisan ve Mayıs ayları.

Gaziantep’e nasıl gidilir

YüzyılLar boyunca önemli ticaret yolları üzerinde bulunan Gaziantep’e, Türkiye’nin pek çok yerinden kalkan şehirlerarası otobüslerle ya da uçakla kolaylıkla ulaşılabiliyor. Her gün İstanbul, Ankara ve diğer illere uçak seferlerinin yapıldığı Gaziantep Oğuzeli Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 km. mesafede bulunuyor. Ayrıca bu havalimanından Almanya’ya da direkt uçuşlar yapılıyor. Şehir içi ulaşım ise kentte belediye ve halk ve otobüsleri, dolmuş, tramvay ve taksi kullanılıyor.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep birbirinden güzel müzeleri, taş evleri, benzersiz lezzetleri ve zengin tarihi geçmişiyle Türkiye’nin önemli turistik merkezlerinden biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here