Güneydoğu Asya’nın parlayan yıldızı Singapur, zıtlıkların mükemmel bir uyumunun simgesi. Bir yanda sıra sıra yükselen modern gökdelenlerin, bir yanda da yemyeşil alanların bulunduğu şehir devleti Singapur’a dair daha uçak Singapur’a inerken en dikkat çekici özellik, şehirde ne kadar çok yeşil alanın bulunduğu.

Gardens By the Bay bahçeleri, Singapur’un yeşil bir ülke olmaya ne kadar özen gösterdiğine dair muhteşem bir örnek. Singapur Ulusal Parklar Kurulu, Singapur’u “şehir içinde bahçeden”, “bahçeler içerisindeki şehire” dönüştürme ve Asya’nın en yeşil ülkesi olma fikriyle yola çıkmış ve 2006’da bahçe tasarımı için uluslararası bir tasarım yarışması düzenlemiş.

Gardens By the Bay, Singapur

Gardens By the Bay, Singapur

21. yüzyılın, mükemmel bir tropik doğa içerisinde çalışma ve yaşama imkanı sunan global şehri olmak adına düzenlenen yarışmaya 24 ülkeden, 35’i Singapur’dan olmak üzere 70 başvuru yapılmış. İkisi de İngiltere’den olmak üzere kazanan iki proje 2006’da açıklanmış. Proje, halka sergilenmiş ve 10,000 kişinin üzerinde ziyaret almış. Ziyaretçilerin fikirleri de alındıktan sonra Gardens by the Bay parkı 2011’de ziyarete açılmış.

Bazı yerler, seyahate çıkmadan önce kaç fotoğrafını görürseniz görmüş olun, gittiğinizde sizi yine de büyüler. Gardens by the Bay de, bitki çeşitliliği ve insan eliyle doğanın ne kadar güzel yeniden yaratılabildiği konusunda beni çok etkiledi.

Gardens By the Bay, Singapur

Gardens By the Bay, 101 hektarlık çok büyük bir alan üzerine kurulmuş ve üç bölümden oluşuyor. Bay South Garden, Bay East Garden ve Bay Central Garden isimli üç ana alanın bulunduğu muazzam bahçenin “Bitkiler ve İnsanlar” ile “Bitkiler ve Gezegenler” isimli iki teması bulunuyor. İlk tema olan “Bitkiler ve İnsanlar”, bitkilerin Singapur’da var olan etnik kökenlerle ilişkisini yansıtırken, ikinci tema “Bitkiler ve Gezegenler”, bitkilerin ekosistemdeki önemini vurguluyor.

Bay South Garden

Bay South Garden

Bahçe sanatının dünyadaki en güzel örneklerinden olan Gardens by the Bay’in en büyük bölümü Bay South Garden 54 hektarlık bir alan üzerinde bulunuyor. Bay South Garden, en çok sevilen kısımlardan olan Flower DomeCloud Forest ve dev süper ağaçlar olan Supertrees ağaçlarının bulunduğu bölüm.

Flower Dome

Flower Dome

Flower Dome’da, Singapur’un ulusal çiçeği olan Vanda ‘Miss Joaquim’ isimli orkideden esinlenerek yapılmış büyük bir camekan içesinde ve 1,300 m²’lik bir alanda Akdeniz ve tropikal iklimlerden binlerce çeşit bitki ve ağaç sergileniyor. Flower Dome, bitkilerin kökenine göre “Güney Afrika Bahçesi”, “Avustralya Bahçesi” gibi alt bölümlere ayrılarak tasarlanmış. Dünyanın en büyük camekan bahçesi özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan bahçedeki renkler ve birbirinden özel çiçek, bitki ve ağaçlar çok büyüleyici.

Cloud Forest

Cloud Forest

Cloud Forest; Bay South Garden’in ikinci kısmı olan “Cloud Forest” apayrı bir diyar gibi ve tam bir masal tadında. Karadan 2000 metre yükseklikte, ağırlıklı olarak Güneydogu Asya, Orta ve Güney Amerika`da yetişen bitkilerin sergilendiği Cloud Forest’in en özel kısmı, bir iç mekan şelalesi. 35 metre yüksekliğindeki bu şelale, insan eliyle yapılmış en yüksek şelale. Ziyaretçiler, bitkilerin arasında yapılmış yollardan yukarıya çıkarak şelaleyi yukarıdan da izleyebiliyorlar.

Supertrees

Supertrees (Süper Ağaclar)

Supertrees (Süper Ağaçlar), yine Bay South Garden’de yer alan, insan yapımı ağaçlar. Açık havada bulunan süper ağaçların yükseklikleri 25-50 metre arasında değişiyor. Görsel açıdan hem gün ışığında, hem de akşamları aydınlıklarında çok etkileyici görünen bu ağaçların göze hitap etme dışında da çok önemli görevleri var. 18 ağaçtan 11’i, güneş ışığını topluyor, ve bu enerji Gardens by the Bay’in aydınlatılması için kullanılıyor. Huni şeklindeki tepe kısımlarıyla süper ağaçlar aynı zamanda yağmur suyunu topluyor. Toplanan yağmur suyu, bahçelerin sulanması ve Cloud Forest’teki şelale için kullanılıyor. Bahçenin kapalı alanların soğutulmasında, yine Supertrees’den sağlanan enerji bu görevi üstleniyor.

Akşamları hava karardığında, süper ağaçlar aydınlatılıyor ve bulundukları alanda her gün 19.45-20.45 arasında müzik ve ışık şovu düzenleniyor.

OCBC Skyway

OCBC Skyway

OCBC Skyway ise, süper ağaçları arasında bulunan, 128 metre uzunluğundaki ve 22 metre yüksekliğindeki yürüyüş yolu. OCBC Skyway, hem ışıl ışıl Supertrees arasında gezinmeyi ve ağaçları yukarıdan izlemeyi sağlıyor, hem de Marina Bay’in enfes manzaralarını sunuyor.

Gardens by the Bay’in açık hava bahçelerini ziyaret etmek OCBC Skyway (5 Singapur Doları karşılığında bilet alınabiliyor) ücretsiz ve açık hava alanları sabah 5 ile gece 2 arasında açık. Parkın kapalı alanları olan Flower Dome ve Cloud Forest’e giriş ücreti 28 Singapur Doları. Gardens by the Bay’e, Bayfront MRT metro istasyonu önünden kalkan servis araçlarıyla ulaşılabiliyor. Servis ücreti 3 Singapur Doları.

Dört dörtlük bir sürdürülebilirlik örneği olan Gardens by the Bay, hem hayranlıkla çiçek ve bitkilerin arasında gezilebilecek alanları, hem de ücretsiz girilebilen açık hava parklarındaki piknik ve dinlenme imkanlarıyla, Singapur’da Botanik Bahçesi’nden sonra en çok ziyaret edilen yerler arasında geliyor. Singapur Havayolları haftanın hergünü İstanbul-Singapur arası direk direk uçuş sunuyor.

1 YORUM

  1. Akıl almaz bir güzellik. Fotoğraflara bayıldım. Singapur’da çok sayıda ilginç yerler olduğunu biliyordum fakat buradan yeni haberim oldu.
    Görülecek yerler listesine eklendi bile.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here