Gala Gölü Milli Parkı, çevresinde yaşayan 163 farklı kuş türüyle Türkiye’nin kuş cenneti olarak anılıyor. Edirne‘nin Enez ve İpsala ilçesi sınırlarında yer alan ve 2005 yılında milli park ilan edilen bu doğa alanı, parka ismini veren Gala Gölü (Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü) ve Pamuklu Göl’e de ev sahipliği yapıyor.

Bölgedeki kuş türlerinin ve bitki örtüsünün korunması için yoğun çalışmalar yapılan Gala Gölü Milli Parkı, Trakya’nın cennet köşelerinden biri. Özellikle havaların ılıman olduğu nisan-mayıs ve eylül-ekim ayları arasında kuş türlerinin yoğun olarak görülebildiği park, 3 bin 90 hektarı sulak alan, 3 bin hektarı da ormanlık alan olmak üzere toplam 6 bin 90 hektarlık bir alan üzerine kurulu.

Gala-Golu-Edirne-Enez

Manyas Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük kuş cenneti olarak nitelendirilen ve 511 bitki ve 517 hayvan türü olmak üzere toplam 1028 canlı türünün yaşadığı milli park, kuş göç yolları üzerinde yer aldığı için kuş türleri bakımından oldukça zengin. Gala Gölü Milli Parkı içindeki sulak alanlarda 46 türü yerli, 90 türü yaz göçmeni, 27 türü de kış göçmeni olan 163 kuş türü görülüyor.

Bu kuş türleri arasında nesli tükenme tehlikesi altındaki ak kuyruklu kartal, tepeli pelikan, küçük kerkenez, çeltikçi, kızıl şahin ve küçük karabatakların yanı sıra cılıbıt, gri balıkçıl, küçük beyaz balıkçıl, büyük beyaz balıkçıl, angıt, kuğu, yeşil baş ördek, kaşık gaga ve kılıç gaga da var. Milli parkı oluşturan göllerde ise yılan balığı, sudak, sazan ve turna gibi 16 farklı balık türü bulunuyor.

Gala-Golu-Edirne

Gala Gölü Milli Parkı’na gelen ziyaretçiler kuş gözlemciliği, manzara seyretme, doğa yürüyüşü, bisiklet turları, doğa fotoğrafçılığı ve piknik gibi çeşitli aktiviteler yapabiliyor.

Gala Gölü Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Edirne’nin Enez ilçesine 8,5 kilometre, Keşan’a 56 kilometre, Edirne’ye 163 kilometre, Çanakkale’ye 172 kilometre, İstanbul’a 286 kilometre, İzmir’e 489 kilometre, Ankara’ya da 730 kilometre uzaklıktaki Gala Gölü Milli Parkı’na en rahat ulaşım şekli kara yolu.

Gala-Golu-Milli-Parki

Özel araç yerine şehirlerarası otobüs kullanmayı düşünenler; Keşan, İpsala ya da Gelibolu ilçe merkezlerine ulaşıp, minibüslerle de Enez’ aktarma yapabilir. Enez’den milli park yönüne giden minibüsler var. Milli parka en yakın havalimanı ise Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi ve Çanakkale’de hizmet veriyor. Bu şehirlerden milli parka ulaşım için de otobüs ve minibüs aktarması gerekiyor.

Mavinin ve yeşilin enfes uyumunu gözler önüne seren manzaraları ve nesli tükenmekte olan canlı türleriyle doğa ve seyahat tutkunlarının vazgeçilmezi haline gelen Gala Gölü Milli Parkı, Türkiye’nin en özel noktalarından.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here