Füveszkert, Budapeşte’nin en eski botanik bahçesi. Üç hektarlık çok geniş bir alana sahip olan bahçe bonzai ağaçlarından orkidelere ve palmiye ağaçlarına kadar çok geniş ve egzotik bir yelpazeye sahip.

Tarihi 1771 yılında kardinal Peter Pazmany’nin bahçeyi Trnava Üniversitesinde açmasına kadar dayanıyor. 1847’a kadar bir çok kez mekan değişikliğine gidilmiş ve en sonunda şu anki yeri olan Festetics ailesinin arazisinde yerleşmiş.

Füvészkert Botanik Bahçesi, Budapeşte

Füveszkert botanik bahçesinde yaklaşık 7,000 farklı bitki sergilenmektedir. İçerisinde bulunan en meşhur bina ise 19. yüzyılda palmiye ağaçlarından yapılmış ve etrafı palmiye ile ekvator bölgesinden gelmiş diğer bitkilerler sarılmış olan Palmahaz binası. Bahçe şehrin gürültüsü ve turistik mekanların kalabalığından bir an için kurtulup nefes almak için harika bir yer.

Hemen yanında ise benzer bir çok evler bulunmakta ve hatta daha tropik iklimlerden gelmiş kaktüs, orkide, bromlit gibi bitkileri de görebilirsiniz. Sekizgen biçiminde yapılmış olan Victoria House ise dev Amazon Su Zambaklarına ev sahipliği yapıyor. Yine en ilginç bitkilerden biri olan dev etobur bitkilerde gölün etrafında sıralanmış bulunmaktalar.

Dışarıda da bir çok göller bulunuyor. Hemen evin kuzeyinde bulunan dikdörtgen havuzda bir çok zambaklar ve çevresini süsleyen Asya bahçeleri bulunuyor. Bahçelerde Japon kiraz ağaçları, bambular ve harika bir bonsai ağacı koleksiyonu bulunuyor.

Füvészkert Botanik Bahçesi, Budapeşte

Adres: Budapest, Illés u. 25, 1083 Macaristan

Füveszkert’de bulunan diğer dikkat çekici yerler arasında şifalı bitkiler ve baharat bahçeleri bulunuyor. Palmiye evinin hemen yanındaki girişte bitkilerin çeşitlerine göre sıralandığını görebilirsiniz. Tam ortasında da bulunan bilimsel amaçlar için kullanılan yeşil alanda tam 800 farklı ağaç türü bulunmakta

1 YORUM

  1. Budapeşte’nin dört bir yanı eşsiz güzellikte, Füvészkert Botanik Bahçesi de bunlardan yalnızca biri…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here