Fransa, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü verilerine göre dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi. Tarihî yapıları, dünyanın eşsiz koleksiyonlarını barındıran müzeleri, kültür-sanat etkinlikleri ve sanat merkezleri, modanın ve parfümün merkezindeki konumu, kumsalları, kayak merkezleri, şirin köyleri, inanç turizmi, dillere destan şarap ve mutfak kültürü, zarafeti ve ağırlığı ile rüyaları süsleyen bir ülke. Dünya üzerinde yaşayan herkese hitap eden özellikleriyle apayrı bir yere sahip olan Fransa, Avrupa deyince ilk akla gelen ülke demek yanlış olmaz.

Fransa’da Görmeniz Gereken 10 Yer

1. Paris

Fransa’da Görmeniz Gereken 10 Yer

Paris, adeta Fransa’ya büyük gelen bir dünya metropolü. Öyle ki, güzelliği ve zarafeti bir yana, dünyaca ünlü sanat koleksiyonlarını barındıran Louvre ve Orsay Müzeleri, Sen Nehri’nin muhteşem manzarası, kültürel yaşamı ve hareketliliği, moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, Işığın ve Aşkın Şehri! Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Şanzelize’si,  Montmartre Teperi ve Lüksemburg Bahçesi gibi mutlaka görmeniz gereken yerleri bir yana, birkaç gün kalıp gizli kalmış yerlerini keşfetmeli ve bu ince şehri baştanbaşa sindirmelisiniz.

2. Nice

Fransa Görülecek Yerler

Nice, Fransızların en popüler ve en elit tatil bölgesi. Akdeniz sahilinde, Marsilya ile Cenova arasında kalan, diğer yandan ülkenin en büyük beşinci büyük kenti olan Nice, eski şehir merkezi olan Vieux Nice’teki restoran, kafe, mağazalarını bile gezseniz inanılmaz keyif veren zarif bir kent. Kilometrelerce olan sahilleri bir yana, Eski Müzik Enstrümanları Müzesi, Massena Meydanı, Kale Tepesi, St. Nicholas Rus Ortodoks Katedrali, Cours Saleya Pazarı, üney Fransa’nın modern sanat merkezi olarak nam salan MAMAC ve Musee Matisse ile Musee Chagall gibi gezilip görülecek pek çok yere sahip.

3. Cote d’Azur

Cote d’ Azur

Cote d’Azur, Fransa’nın Akdeniz sahil kesiminde bulunan  zengin ve ünlü simaların sık sık ziyaret ettiği ve oldukça pahalı bir yer. Buna rağmen turistlerin ilgisi hiç de eksik değil, zira burada yıl boyunca akın akın gelen turistleri görmek mümkün. En meşhur yeri St. Tropez, Monaco ve her yıl düzenlenen Cannes Film Festivali olsa da daha az bilinen çok güzel yerleri de var. Eze, Saint Paul de Vence ve Grasse’nin parfümleri ilk akla gelenler arasında. Mevsim ise tüm yıl boyunca çok ılıman ve seyahat için oldukça elverişli.

4. Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel, Avrupa’nın en güçlü gelgit akıntıları arasında yükselen taşlık bir ada. Fransa’nın kuzey batı kıyılarındaki Normandiya bölgesi içerisinde kalan ve gelgit adaları arasında en çok bilinen bölge olan Saint-Michel, Orta Çağ mimarisi, birbiri üzerine yapılmış binaları ve en tepede adanın tacı gibi duran Saint-Michel Manastırı ile oldukça ilgi çekici bir destinasyon. Görenleri hayran bırakacak güzellikteki manastır, kendilerini kiliseye adayan keşişler tarafından milattan sonra 708’de Avranches piskoposunun başmelek Mikail tarafından ziyaret edilmesinin ardından yapılmış.

5. Loire Vadisi

Loire Vadisi

Loire Vadisi, Fransa’nın bir başka turistik destinasyonu olarak ülkenin tam göbeğinde nefes kesici manzaralar, heybetli şatolar, olağanüstü güzellikte üzüm bağları ve tarihi kasabalara sahip bir bölge. 280 kilometre uzunluğundaki vadi, Loire Nehri boyunca Fransa’nın en güzel kasaba ve şatoları arasında kıvrılarak uzanıyor. En ünlü şatolar olan Chambord, Amboise, Rivau, Chinon ve Chenonceau da yine bu yol üzerinde. Vadide şarap tadımı ve şarap turları yapan birçok şarap imalathanesi var.

6. Biarritz

Biarritz

Biarritz, İspanya’nın birkaç kilometre ötesinde, Fransa’nın Bask kesiminin kalbinde yer alan sessiz, ancak bir o kadar da zarif bir deniz kenarı dinlenme yeri. Biscay Körfezi’nde yer alan ve muhteşem bir sahili bulunan Biarritz’in ayrıca sörf yapmak isteyenler için de çok uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz. En meşhur plajı Grand Plage, yaz aylarında oldukça kalabalık olsa da Prince de Galles Bulvarı’nda sörf yapanların gittiği bir plajı daha var. Biarritz’in bir diğer göze çarpan yapısı ise körfezdeki “Rock of Virgin” adındaki doğal taş oluşumu. Rock of Virgin, anakaraya Gustave Eiffel tarafından yapılan bir demir köprü ile bağlanıyor.

7. Arles

Arles

Arles, büyük usta Vincent Van Gogh’un evinin yer aldığı, uzaklarda sakinliği ve güzelliği arayanlar için her türlü doğal güzelliği sunan bir bölge. Şehrin en çok ilgi çeken bölgesi ise, içerisinde bir amfitiyatrosu da bulunan Roma dönemi mimari kalıntıları. Bu dev arena artık boğa güreşleri, festivaller ve özel etkinlikler için kullanılıyor. Bir diğer önemli Gallo-Roman binaları ise Klasik Tiyatro, Cryptoprticus, Dikilitaş ve St. Trophime Kilisesi.

8. Provence

Fransa Görülecek Yerler Provence

Provence, Fransa’nın güneydoğusunda Akdeniz kıyısında yer alan ünlü Fransız Rivierası bölgesi içerisinde kalıyor. Aix-En-Provence gibi sakinliği, üzüm bağları, lavanta bahçeleriyle bilinen yerleşim yerleriyle meşhur. Aşık olunacak güzellikteki Provence, şarabın, doğanın ve tarihle dolu bir açıkhava müzesi özelliğinde. La Roque d’Anthéron Kasabası’ndaki Silvacane Manastırı, Gorges de Régalon, Chateau de Floran, Temmuz – Ağustos aylarında çiçek açan Luberon lavanta tarlaları ve Cours Mirebeau ve etrafındaki şirin sokaklar Provence’da başlıca gezilecek yerler arasında.

9. Avignon

Fransa Görülecek Yerler Avignon

Avignon, Fransa’nın yine Côte d’Azur bölgesi içinde kalan ve Rhône Nehri’nin kıyısında kurulmuş şirin bir yer. Orta Çağ’dan kalan şehir duvarı, Palais des Papes (Papalık Sarayı) ve UNESCO Dünya Mirasları’ndan sayılan Pont St. Bénézet Köprüsü ile ünlü olan Avignon, aynı zamanda 1947’den beri her yıl Temmuz ayında düzenlenen Avignon’da Avignon Festivali kutlanıyor. Papaların Şehri olarak bilinen Avignon’da festival zamanı tiyatro, dans ve şarkı gösterileri için açık havada sokak eğlenceleri düzenleniyor. 

10. Besançon

Fransa Görülecek Yerler Besançon

Besançon, Fransa’nın doğusunda yer alan Franche-Comté bölgesinin başkenti. Saat teknolojisine uzun bir süre ev sahipliği yapmasının en güzel örneğini ise Saint-Louis Katedrali’nde bulunan astronomik saatten anlamak mümkün. Geçmişi iki bin yıl öncesine uzanan kent, Victor Hugo’nun da doğduğu yer. İsviçre sınırının yakınlarında, Doubs Irmağı’nın kıvrıldığı yere kurulan şehir, 1504’ten bu yana ziyarete açık olan ve toplam on dört kilometre uzunluğa sahip Grotte d’Oselle isimli bir yeraltı mağarasına sahip. Bir üniversite kenti olmasının yanında pek çok müzesi de bulunan Besançon, Fransız kültürünün izini süreceğiniz farklı bir bölge.

Fransa, başlı başına bir dünya olduğundan gezilecek çok yere sahip. Özellikle, Strasbourg, Lyon, Bordeaux, Toulouse, Marsilya, Lille, Nantes ve Toulon Fransa görülecek yerler arasında.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here