Fransa, dünyanın en fazla ziyaretçi alan ülkesi. Tarihi, kültürü, meşhur Fransız mutfağı, dillere destan şarabı, ekmeği ve peynir çeşitleriyle dünyanın ilgi odağı. Alplerin muhteşem atmosferinin tam ortasında bulunan kış locaları ve kayak merkezleri, moda ikonu oluşu, Loire Vadisi’ndeki kaleleri ile elbette güney Fransa’nın eşsiz güzellikteki kumsalları…

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 32 farklı yerle temsil edilen Fransa’da en çok ziyaret edilen şehirler başkent Paris olmak üzere, Nice, Strasbourg, Lyon, Bordeaux, Toulouse, Marseille, Lille, Nantes ve Toulon olarak sıralanıyor.

Fransa Gezilecek Yerler

Fransa, ziyaretçilerini zenginlikleri ile şımartmayı çok iyi bilen bir ülke. Kendinizi seçenekler denizinde boğuluyor gibi hissetmeniz normal, zira kendine ait dokusu, kültürü ve doğası bulunan pek çok yer, Fransa’yı eşsiz bir konuma taşıyor. Fransa’da gezilecek şehirler listesine göz atın, seyahat rotanızı planlayın.

1. Paris

Fransa Gezilecek Yerler

malta

Paris, her yıl 45 milyon ziyaretçinin uğrak yeri. Günümüzde ise dünyanın en popüler turist destinasyonu. Işık şehri, Aşk şehri ve Moda’nın Başkenti gibi isimlerle de sıkça anılan Fransa’nın başkenti Paris, romantik atmosferi, iş hayatı, eğlence, gastronomi, moda, kültür ve sanat gibi endüstrilerde zirvenin tartışılmaz ismi. Buna ek olarak şehirde görebileceğiniz Eyfel Kulesi, Zafer Anıtı, Notre Dame Katedrali’nin yanında dünyanın en iyi müzelerinden olan Louvre ve Musee d’Orsay’da yine bu efsanevi şehirde yer alıyor.

2. Nice

Fransa Gezilecek Yerler, Nice

Nice, Fransa’nın en ünlü ve önemli turizm merkezi olarak kabul ediliyor. Akdeniz sahilinde, Marsilya ile Cenova arasında yer alan ve Fransa’nın beşinci büyük kenti olan Nice, popüler olmasına rağmen huzurlu ve dingin bir şehir olmayı da başarıyor. Gerek doğası, gerek iklimi gerekse de sahilleri olsun, Fransız rivierasının başkenti olan kent, palmiyelerin sıralandığı İngiliz Gezinti Yolu, Melekler Körfezi, etkileyici performanslarıyla ünlü opera binası Opera de Nice, meşhur Massena Meydanı, rengârenk Çiçek Pazarı’ya öne çıkıyor. Cours Saleya, Vieux Nice, Nice Katedrali, Chateau Tepesi derken Nice’te deniz ve güneşle birlikte hem doğa, hem de tarihten esintilerin Fransız kültürüyle buluştuğu pek çok yer var.

3. Strasbourg

Strasbourg

Strasbourg, Fransa ve Almanya sınırında bulunan Alsace bölgesinin başkenti. En büyük özelliği ise Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başta olmak üzere Avrupa Konseyi gibi üst düzey makamların da merkezlerine de ev sahipliği yapıyor oluşu. Strasbourg’un tarihi merkezi olan Grande İle ise kenti ziyaret etmek için başlı başına bir sebep. Burada, Fransız ve Alman mimarisinin muhteşem karışımını görmek mümkün. Strasbourg, ziyaretçilerine birçok müze, dükkân, kafe, astrolojik saat ve 300 yıllık el yapımı oymacılığın bulunduğu çarpıcı pek çok Gotik katedral görme fırsatı da veriyor.

4. Lyon

Lyon

Lyon, Fransa’nın doğu bölgesinde bulunan Rhone bölgesinin başkenti. Uzun ve zengin bir tarihe sahip olan Lyon, günümüzde Fransa’nın en büyük üçüncü şehri konumunda. Tarihi, mimarisi, mutfağı ve canlı kültürü ile öne çıkan Lyon’un her sokağında farklı bir etkinliğe denk gelmek mümkün, üstelik hepsinin de kendine has bir özelliği var. Örneğin Presqu’ile, şehrin tam kalbinde restoran ve barlarıyla meşhurken, Croix-Rousse yüzlerce gizli patika yolu ile biliniyor. Fourviere, Roma dönemi kalıntıları ve Gotik kiliselere sahipken, Brotteaux bölgenin en elit ve zengin bölgesi olmakla birlikte muazzam güzellikteki Tete d’Or Park’a da ev sahipliği yapıyor.

5. Bordeaux

Fransa Gezilecek Yerler Bordeaux

Bordeaux, Garonne Nehri’nin hemen yanı başında Atlantik Okyanusu’nun yalnızca yarım saat kadar içerisinde bulunan bir liman şehri. Elbette çoğu liman şehrinde olduğu gibi o da oldukça canlı bir yer. Mimarisi, tarihi yerleri, dünyaca meşhur alışveriş mekânları ve dünyanın en önde gelen kültür sanat etkinlikleri ile Fransa kültüründe ayrı bir yere de sahip. Bordeaux’nun şehir merkezi 350’den fazla tarihi binaya ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Orta Çağ kiliseleri ile Ponte de Pierre gibi tarihi köprüler de bulunuyor. Şehir ayrıca Place de la Bourse gibi olağanüstü plazalara da sahip. Aynaya benzeyen görüntüsü ise görülmeye değer. Elbette en güzelini en sonra sakladık: Bordeaux’a gelen hiç kimse şarabını tatmadan ve üzüm bağlarını görmeden dönmemeli!

6. Toulouse

Fransa Gezilecek Yerler Toulouse

Toulouse, Fransa’nın güneybatısında ülkenin üçüncü en yüksek gayri safi milli hasılasını üreten, Avrupa havacılık sanayisinin merkezi ve üniversiteleri ile bir öğrenci kenti. Pembe Şehir olarak bilinen ve Akdeniz lezzetleri ile çekiciliği doruğa ulaşan Toulouse, zarif bir meydan olan Place du Capitole, St. Sernin Bazilikası, Jakobenlere ait kilise ve manastırlara sahip. Aynı zamanda Avrupa’nın en eski kanalı olan ve UNESCO Dünya Mirası kapsamında korunan Canal du Midi’ye de sahip. Toulouse’de aynı zamanda popüler bir uzay müzesi de bulunuyor.

7. Marsilya

Marsilya

Marsilya, Fransa’nın en büyük ikinci kenti. Avrupa’nın da en eski şehirlerinden olan kent Fransa’nın güney doğu kıyısında, Akdeniz’e bakan bir cenneti andırıyor. İklimi de cabası! Tüm Fransa’da olduğu gibi burada da Roma dönemi antik kalıntıları, Orta Çağ mimarisi ve dört bir yana dağılmış kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Marsilya’yı diğer şehirlerden ayıran en büyük özellik ise, birçok üniversite ve endüstriyel şirketlerle ortaklıklar yapıyor oluşu. Temelde bakacak olursak Marsilya çok eski bir liman kenti. Tarihi iki kale tarafından kuşatılmış olan bu liman, deniz kenarı, kafeler, dükkânlar ve barlar ile sıralanmış. Marsilya’nın doğal güzellikleri arasında ise ilk sırada Calanques adı verilen küçük körfezler bulunuyor. Bu körfezlerde ise mutlaka görülmesi gereken masmavi bir deniz ve heybetli kalker taşı tepeleri bulunuyor.

8. Lille

Fransa Gezilecek Yerler Lille

Lille, ülkenin kuzeyinde, Belçika sınırındaki en büyük Fransız kenti. İsmi Deûle Irmağı’ndaki bir adadan gelen ve tarih boyunca Roma etkisinde kalan Lille’in tarihi şehir merkezi, Flaman mimari dokuları ve çan kuleleriyle ünlü. Aynı zamanda on yedinci yüzyıldan kalan meşhur kalesi, Lille Sanat Galerisi gibi pek çok çağdaş sanat akımını sergileyen galerileriyle de biliniyor. Çocuklarıyla seyahat edeneler için ise, Lille Hayvanat Bahçesi oldukça popüler.

9. Nantes

Fransa Gezilecek Yerler, Nantes

Nantes, Fransa’nın batısında Loire ve Erdre Nehirlerinin birleşme noktasına kurulan ve Batı Fransa Metropolü olarak adlandırılan bir Fransız kenti. Diğer yandan çevre dostu yaşamıyla, Avrupa Yeşil Başkenti unvanına sahip olan kentin liman üzerine kurulmuş sanayi kenti olma özelliği de bulunuyor. Fransa’nın en büyük altıncı metropoliteni olan Nantes, şehirden ziyade şirin bir kasabayı andırsa da, geniş caddeleri ve boylu boyunca bisikletle seyahat edebileceğiniz sakin bir yer. Bir öğrenci kenti olan Nantes, gençlerin oluşturduğu nüfusuyla da neşesini her daim koruyor. Jules Verne’in Evi,  Jardin des Plantes de Nantes isimli botanik bahçesi, şarapları ve sokak aralarındaki sevimli kafeleriyle tanıdığımız Fransa’dan farklı ve bir o kadar da güzel bir kent.

10. Toulon

Fransa Gezilecek Yerler Toulon

Toulon, Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki bir liman kenti. Côte-d’Azur Bölgesi’nin üçüncü büyük kenti olan Toulon, Fransız donanmasının önemli üslerinden biri olmakla birlikte gemi yapım, balıkçılık ve şarapçılıkta da gelişmiş. Şahane bir sahil şeridine sahip olan kent, on altıncı yüzyılda Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması tarafından da üs olarak kullanılmış. Pek çok tarihi yapı ve müzesi bulunan kent, yıl boyu ılıman bir iklime sahip.

Elbette Fransa bu on kentten ibaret değil. Cote d’Azur, Loire Vadisi, Biarritz, ArlesProvenceAvignon, Besançon ve daha gezilip görülmesi gereken pek çok bölgeye sahip. Öyle ki Fransa, pek çok özelliği ile başlı başına kendine has bir dünya.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here