Fransa, dünyanın en fazla ziyaretçi alan ülkesi ve bu unvanı fazlasıyla hak ettiğini söylemek mümkün. Aşıklar Şehri Paris, Alplerdeki kayak merkezleri, Akdeniz kıyılarındaki muhteşem kumsallar, Orta Çağ’dan kalma tarihi kale ve şatolarıyla Fransa Avrupa’nın en popüler ülkelerinden biri. Tarihi ve kültürünün yanı sıra mutfağıyla da ünlü bir marka olan Fransa, şarap, ekmek ve peynir çeşitleriyle tüm dünyada tanınıyor.

Hem Orta Avrupa hem klasik bir Akdeniz ülkesi özelliği gösteren Fransa’da bu coğrafi özellik tüm kültürel yapıda çeşitlilik ve hoşgörünün temelini oluşturuyor. Siyasi ve kültürel geçmişi ile tüm dünyaya yön veren ülke, müze, sergi ve tarihi binalarıyla köklü geçmişini yansıtıyor. Dünya modasının kalbinin attığı Fransa, birçok moda tasarımcısı ve markanın da ana vatanı.

fransa-gezi-rehberi
Eiffel Kulesi, Paris

Fransa Gezi Rehberi

Fransa, tarih öncesi zamanlardan beri ticaret, seyahat ve işgallere tanıklık eden bir ülke olageldi. Avrupa’nın üç ana etnik kökeni, Kelt, Latin ve Frenkler zaman içinde birbirlerine karışarak şu anki Fransız nüfusunu oluşturdular.

Bu sakin ve pastoral görüntüsüne rağmen Fransa’nın ateşli ve hareketli bir geçmişi var. Bin yıldan uzun süredir Avrupa’nın öncü kuvveti olan ülkenin, zenginlikle tecrübenin getirdiği dokusu ülkenin her yanında kendini gösteriyor. Güneyde, Dordogne’nin tarih öncesinden kalma mağara resimleri ile Roma anıtları, kuzeyde Gotik katedraller, Loire Şatosu ve elbette Paris’in olağanüstü mimarisi, mutlaka görülmesi gereken yerler. Bu tarihi miras ülkede o kadar geniş bir kesime yayılmış ki, her nereye giderseniz gidin mutlaka Fransa’nın geçmişinden bir parça görmeniz mümkün.

Göz at: Fransa’da Görmeniz Gereken 10 Yer

strasbourg-france
Strasbourg, Fransa

Resmi olarak ülke 22 bölgeye ayrılan Fransa’nın en büyük bölgesi Paris’in de içinde bulunduğu Ile de France. Diğerleri ise; Alsace, Aquitaine, Auvergne, Brittany (Bretagne), Burgundy (Bourgogne), Centre, Champagne-Ardenne, Corsica (Corse), Franche-Comté, Languedoc-Roussillon, Limousin, Lorraine, Midi-Pyrénées, Nord-Pas-de-Calais, Lower Normandy (Basse Normandie), Pays de la Loire, Picardy (Picardie), Poitou-Charentes, Provence-Alpes-Côte d’Azur, Rhône-Alpes and Upper Normandy (Haute Normandie).

Fransa Gezilecek Yerler

Fransa’nın içinde seyahat etmek çok kolay. Gün geçtikçe çoğalan ve daha kaliteli hizmet sunan otel ve restoranlar, batı Avrupa’nın büyük kısmına göre daha uygun fiyatlara sahip. Tren yolları aksaksız çalışıyor ve gecikme neredeyse yok denecek kadar az. Karayolları gayet iyi olan ülkenin özellikle ücretli yollarında sürüş keyfi bambaşka. Bisikletçiler için ise eşsiz manzaralı yollar, her bisikletlinin rüyasını süsleyecek kadar güzel. Turistlerin bilgi alma noktaları çok çok iyi organize edilmiş, özellikle bisiklet turu, kamp ya da dağ yürüyüşü yapacak olanlar için bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılıyor.

Göz at: Fransa Gezilecek Yerler

“Fransa’da nereye gidilir?” sorusunun ilk yanıtı tartışmasız “Elbette ki Paris!” olacaktır. Muhteşem bir kültürel zenginliğe sahip olan şehrin arka sokaklarında bile farklı bir atmosfer hâkim. Sanat, gece hayatı ve etnik çeşitliliği ile tüm diğer büyük şehirlerden ayrılan Paris bu bağlamda en iyi şehir olsa da Lyon, Bordeaux, Toulouse, Marsilya gibi dünyaca ünlü diğer şehirler de sanat, spor ve hemen her konuda fazlasıyla görülmeye değer.

1. Ile de France

ile-de-france
Louvre Müzesi, Paris

Fransa’nın başkenti olan Paris, Île-de-France bölgesinin merkezi. Sanatın, modanın ve lüksün dünya başkenti olan Işık Şehri Paris, yirmi dört saatin her anında benzersiz deneyimler yaşatan bambaşka bir dünya. Adı Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali ve Champs-Élysées isimleriyle özdeşleşen, dünyanın en çok turist alan şehirlerinden.

Göz at: Paris’te Yapılacak 10 Keyifli Şey

Göz at: Paris’te Görmeniz Gereken 10 Sanat Müzesi

2. Rhone-Alpes

lyon-fransa
Lyon

Lyon, Fransa’nın Rhone yönetiminin merkezi ve başkenti. Pek çok özelliğinin yanı sıra ününü “Dünyanın Gastronomi Başkenti” unvanından alan Lyon, diğer yandan da UNESCO Dünya Mirasları Listesinde. Avrupa’nın en yüksek noktası olan Alp Dağları’nın Mont Blanc Zirvesi de, İtalya-İsviçre sınırındaki Rhône-Alpes bölgesinde yer alıyor.

3. Alsace-Lorraine

alsace-lorraine-fransa
Strasbourg

Ülkenin endüstriyel olarak da fazla gelişmiş olan kuzeyinde, elbette ülkenin genelinde olduğu gibi katedraller ve enerji dolu şehirler yer alıyor. Kuzey Fransa çoğunlukla düz bir coğrafyaya sahip. Alsace-Lorraine bölgesinde de benzer bir durum var. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Strazburg’un da yer aldığı bölgede çoğunlukla Alman dili baskın. Diğer yandan yemek kültürü de kuzey bölgesinin mutfağına çok yakın.

4. Normandiya

normandy-fransa

Kuzey Atlantik kıyılarında bulunan ve Fransa’nın en ilginç bölgelerinden olan Normandiya (Normandy), katedralleri, kaleleri, savaş alanları ve sahilleri ile çok zengin bir tarihe sahip. Aynı zenginliğini mutfağının vazgeçilmezi olan kremalı lezzetlerde de gösteriyor. Normandiya aynı zamanda Monet’nin evi, adı Fransa’nın ulusal kahramanı olan Jeanne d’Arc ile anılan Rouen kenti ve elbette Mont St. Michel Adası ile de ünlü.

5. Breton

breton-fransa

Ülkenin batısına doğru gittiğinizde, Fransa’nın Breton (Brittany) ve Kelt kültürüne yakın mozaiğiyle karşılaşıyorsunuz. Muhteşem kıyı şeridi, tarih öncesine ait bölgeleri ve enfes deniz ürünleri burayı öne çıkaran özelliklerin başında. Loire Vadisi ise yumuşak, verimli bir kırsal bölge olmasının yanında şatolarıyla ve lavantalarıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

6. Burgonya

burgundy-fransa

Fransa’nın eski bölgelerinden olan Burgonya’nın (Burgundy) yeşil vadileri, Romanesk kiliseleri, şarapları ve yemekleri ile müthiş bir uyum sağlıyor. Atlantik kıyısından Bordeaux’a kadar uzanan ve Poitou-Charentes’den geçen hac yolu boyunca devam eden ziyaretçilere bolca Romanesk tarihi dokuların farklı türlerini sunuyor. Doğuda Bordeaux, şarap konusunda Burgonya’nın en güçlü rakibi olsa da bölgenin geleneksel yemeği olan enfes “boeuf bourguignon” kesinlikle rakipsiz!

7. Aquitaine, Limousin ve Poitou-Charentes

bordeaux-fransa

Tarihi bir liman şehri olan Bordeaux, UNESCO Dünya Mirasları listesindeki güneybatı Fransa’nın Aquitaine-Limousin-Poitou-Charentes bölgesinin başlıca ticaret merkezi. Tüm dünyanın en ünlü beyaz ve kırmızı şarapların üretildiği yer olan Bordeaux’un iç kısımlarında, ziyaretçilerin tercihi, antik bölgeler, muhteşem görüntülere sahip olan Dordogne ve çevresindeki Limousin’in Köylerini gezmek. Bu bölgenin yer mantarı, ördek ve kazı ise Perigord mutfağının en lezzetli örneklerinden.

8. Midi-Pyrénées ve Auvergne

pyrenes-fransa

Güneyde İspanya sınırlarına kadar uzanan Pireneler (Pyrenes), Bask’tan başlayıp Atlantik’ten Akdeniz’deki Roussillon Katalan adalarına kadar devam ediyor. Bu bölgede yürüyüş, kayak ve şahane plajların keyfini çıkarmak gibi seçenekler bolca var.

Akdeniz kıyısına devam edildikçe Languedoc’un enfes manzaraları, Orta Çağ kentleri ve Cathar Kalesi ile karşılaşıyorsunuz. Küçük ve sakin bir köy olan Massif, meydanı, nehirleri, ormanları, Auvergne Bölgesi’ndeki volkanik toprak örtüsü ile çok güzel bir yer.

9. Provence-Alpes-Côte d’Azur

provence-alpes-fransa

Fransa’nın kayak yapmak için en çok tercih edilen yeri olan Alpler, aklınıza yalnızca böyle kalmasın. Çünkü ziyaretçilerin yürüyerek de bu bölgeyi keşfetmeleri için yol boyunca tabelalar ve yönergeler konulmuş. Kuzeyde Jura Dağları’na doğru gidildiğinde ise outdoor etkinlikleri için seçenekler giderek çoğalmaya başlıyor.

Alpler’den Akdeniz’e doğru uzandıkça ise karşımıza meşhur Provence çıkıyor. Marsilya ve Aix-en-Provence gibi şehirlerin bulunduğu, yıllardır Fransa’ya gelen ziyaretçilerin uğramadan geçmediği bu bölge, hemen hemen her şeyi ile kendini öne çıkmayı başarmış. Roma dönemine ait kalıntılar, sevimli köyler, üzüm bağları ve lavanta tarlaları gibi hemen herkesin ilgisini çekebilecek özellikler dışında lezzetleri ile de damaklara en iyi hitap eden yerlerden. Taze meyveler, zeytin ve yeşil sebzeler, deniz ürünleri ve kuzu eti buranın en bilinen ve tadılmasını tavsiye ettiğim lezzetleri arasında.

Biraz daha ilerlediğinizde güneyin tadını çıkarmaya devam etmek isteyenlerin karşısına Cannes, Nice ve Monaco gibi sahilleriyle ünlü müthiş şehirlerin bölgesi Côte d’Azur çıkıyor. Namı diğer Fransız Rivierası (French Riviera) ülkenin Akdeniz kıyılarındaki cennet köşesi.

10. Korsika

corsica-fransa

İtalya’nın batısındaki Sardinya Adası’nın kuzeyine düşen Korsika (Corsica), bin kilometrelik kıyıya ve iki yüzden fazla plaja sahip büyülü bir ada. Fransa’nın güneydoğusunda yer alan ve Napolyon’un da doğum yeri olan Korsika hem İtalyan kültürünü hem de mutfağını yakından tanımak için gidilebilecek en güzel yer.

Fransa’ya ne zaman gidilir

Paris’i ziyaret etmek için en iyi zaman bahar (Nisan-Haziran) ya da sonbahar (Eylül-Kasım) ayları. Bu dönemlerde seyahat etmek çok daha kolay. Metrolar daha az kalabalık, garsonlar daha güler yüzlü. Hava ise yıl boyunca genellikle ılıman derecelerde seyrediyor. Temmuz ve Ağustos ayları ise ülkenin en kalabalık olduğu zamanlar. Bu dönemlerde Parisli birilerini bulmak çok zor çünkü hepsi şehri terk ediyor.

Daha önceleri oteller yağmurlu mevsimler olan Kasım-Şubat arasında ve kışın indirim uyguluyorsa da artık iş için gelen turistler, ticaret fuarları, kış turları gibi etkinliklerden dolayı fiyatlar hemen hemen sezonla aynı seyrediyor.

Yine bu dönemlerde uçuşların daha uygun olması ve nispeten promosyon bulmanın kolaylığı avantajlı seçenekler. İlkbahar ve sonbahar aylarında fiyatlar epey yükseliyor, yazın ise tavan yapıyor. Çift rakamla biten yıllarda Ekim ayının ilk iki haftası, eğer önceden yapılmış rezervasyonunuz yoksa, ülkeye gelmeyin. Hava iyi olsa da düzenlenen otomobil fuarları nedeniyle tüm şehir tıka basa dolu oluyor.

Fransa hava durumu

Fransa’nın havası bölgeden bölgeye ve hatta kasabadan kasabaya bile değişiklik gösterebiliyor. Enlemine rağmen asla çok soğuk olmayan Paris’te kar çok ender görülüyor. Yağmur konusunda ise Brittany, ülkede birinciliği kimseye bırakmıyor.

Brest, Ekim ve Aralık ayları arasında çok fazla yağmur alıyor. Genellikle sakin yağan yağmur zaman zaman sis yapsa da, genellikle bu durumun bir günden uzun sürdüğü görülmüş değil. Mayıs ise en kuru ay. Brest’in bu havası, küfüyle meşhur mavi peynirinin bu derece lezzetli olmasının da başlıca nedeni.

Güneydeki Akdeniz kıyısı ise en kuru iklime sahip. Yağmurun en yoğun olduğu zamanlar ilkbahar ve sonbahar ayları. Yazların kuru ve sıcak geçtiği güney Fransa’ya karşın Cannes ise bazen Paris’ten daha fazla yağış alabiliyor.

Fransa’ya nasıl gidilir

Eğer Avrupa dışından Fransa’ya gidiyorsanız muhtemelen ana uluslararası havaalanı olan Roissy Havalaanı’na ineceksiniz. Diğer ismiyle Charles de Gaulle Havalimanı, Paris’in Ile-de-France Bölgesi’nde yer alan Fransa’nın en büyük havalimanı. Avrupa içinde bir yerden Fransa’ya gitmeyi düşünüyorsanız da en çok tercih edilen tren yolculuğunu seçebilirsiniz. Zira Fransa içinde trenlerle hemen hemen her yere ulaşabilirsiniz.

Fransa içinde seyahat etmenin bir başka iyi yolu da otostop çekmek! Sizi arabasına alacak Fransızlar genelde sıcak insanlar, ayrıca ülkede otostopla seyahat etmenin korkulacak bir yanı da yok. Özellikle Fransızca konuşmaya çalışıp onların da İngilizce bildiklerini varsaymazsanız oldukça eğlenceli bir yolculuk olacaktır. Üstelik sizi gitmek istediğiniz yere bıraktıkları için, yüksek ihtimalle para da talep etmeyecekler. Eğer illa ki para vermek istiyorsanız, ülkenin para birimi Euro.

Fransa, yalnızca Avrupa’nın değil, tüm dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi. Yalnız Fransızlar, televizyon ekranlarında göründükleri gibi değiller. Ülkede neler olup bittiği konusunda pek çok farklı görüş olduğundan, genelde politika, göçmenlik ve inanç gibi konularda derinlere inmek istemiyorlar. Diğer ülkelerle karşılaştırılmalarından rahatsız oluyorlar. Fransa’ya gitmeden önce Fransızlar hakkında bu tarz şeylere dikkat etmeniz keyfinizin kaçmaması adına oldukça yararlı olur.

2 YORUMLAR

  1. Fransa’nın güneyinde 10 gün süren bir yolculuk yapmıştım. Rüya gibiydi köyleri, doğası, insanları ve tabii ki şarapları.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here