Fontana dei Quattro Fiumi, Navona Meydanı‘nda bulunan ve Roma’yı görmeye gelen her turistin ziyaret ettiği meşhur bir çeşme. Papa Innocent X adına 1651 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından dizayn edilmiş. Papa Innocent X aristokrat Pamphili ailesinin de bir üyesiydi.

Nitekim bu çeşmenin yapımına birçok sebepten dolayı azımsanmayacak sayıda Romalı karşı çıktı. 1646-1648 yılları arasında yaşanan kıtlık döneminde et, ekmek ve tuza uygulanan vergi yüzünden halk ayaklanmak üzereydi. Binanın yapım aşamasında kullanılan taşların üzerine Papa aleyhine yazılar yazılıyor, bu yazıları yazanlar tek tek tutuklanıyordu. Hatta Papanın bu kişileri yakalamak için kendi ajanlarını halkın arasına sızdırdığı da biliniyordu.

Fontana dei Quattro Fiumi, Rome

Fontana dei Quattro Fiumi

35 metre yüksekliğiyle oldukça büyük bir yapı olan çeşmede dört nehri temsilen dört büyük dev bulunuyor. Temsil edilen nehirler ise; Rio del La Plata, Ganj, Nil ve Danube Nehirleri. Bu devler yuvarlak havuzun içindeki büyük bir taşın üzerinde bulunuyorlar. Her biri temsil ettiği bölgeye ait hayvanlar ve bitkiler ile süslü.

Deniz tanrısı figürleri Bernini’nin öğrencileri tarafından yaratılmış. Heykeltıraş, deniz yaratığı, palmiye ve aslan figürlerini de dizayn etmiş. Avrupa’yı temsil eden Danube heykeli Antonio Raggi tarafından tasarlanmış. Solunda bulunan Ganj figürü ise Claude Poussin tasarımı. Giacomo Antonio Fancelli’nin tasarımı olan Nil figürü ise Afrika’yı temsil ediyor. Son olarak Amerika kıtasını temsil eden Rio de la Plata, Francesco Baratta tarafından tasarlanmış.

Fontana dei Quattro Fiumi, Roma

Dikili taş 15 metre uzunluğunda ve bir zamanlar Via Appia Antica yakınında bulunan Maxentius arenasında bulunuyordu. Bu dikilitaş genel yargının aksine Mısırlılara değil Romalılara aittir. Roma imparatoru Domitianus tarafından somaki mermeri ile yaptırılmış. MS. 81 yılında Roman Serapeum için yaptırılmakla birlikte en tepesinde Pamphili ailesi bulunuyor.

1651 yılının Haziran ayında çeşme halka açılıp Papa Innocent X adına bir festival düzenlenmiş. Papaya ait bir anıt olmanın yanında halk için bir su kaynağı olarak kullanılıyormuş.

Dört Nehir Çeşmesi ile ilgili çoğu Borromini ile Bernini arasındaki çekişmeyle alakalı olan farklı farklı bir çok hikaye bulunuyor. Hikayelerden birine göre çeşmedeki bu devler Bernini’nin kiliseye karşı olan nefretini simgeliyor. Çeşmenin en tepesinde bulunan Kutsal Ruh Güvercini ise bir zafer sembolü niteliği taşırken 4 farklı kıtada ter alan kilisenin varlığını anlatıyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here