Namı diğer “Açıkhava Sanat Galerisi” olan Floransa, şehri ikiye bölen Arno Nehri çevresinde kurulu, adeta bir heykel müzesini andıran, Rönesans’ın doğduğu şehirlerden biri.

Pek çok insana göre “Gerçek İtalya” olan Floransa, insanın aklını başından alan tarihi yapıları ve sanat eserlerinin yanı sıra, dar sokakları, tarihi merdivenleri, zarif meydanları ve köprüleriyle de büyüleyici güzelliğini esirgemiyor.

Floransa'da Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel dokusu kadar yumuşak coğrafi özellikleriyle de cazibesini katlayan Floransa, buram buram sanat kokan bir tatil planı için en iyi seçenek.

Floransa Gezilecek Yerler

Onlarca kiliseden yalnızca birinin ziyaretçileri için birer ödüle dönüştüğü Floransa’da şehrin bazı manzaraları İtalya‘nın en tanınan ikonaları arasında yer alıyor: Ponte Vecchio, Michelangelo’nun David’i, Brunelleschi’nin Kubbesi gibi tüm şehir bir İtalyan Rönesans vitrini gibi. Bu hümanist sanat hareketinin Avrupa’nın karanlık çağlarının kırmayı başardığı Floransa’da şanlı sarayların, kiliselerin ve müzelerin koleksiyonu arasında yalnızca başı ve omuzları kalmış heykelleri görmeniz mümkün.

1. Piazza Duomo

Piazza Duomo, Floransa

Piazza Duomo ve çevresindeki yapıların oluşturduğu Santa Maria del Fiore Katedral kompleksi, küçük bir alanda İtalyanın en büyük sanat eserleri toplamış gibi görünecek gözünüze. Vaftizhane, çan kulesi, katedral ve müzeyi gezerken İtalyan Rönesansı’nın en büyük sanatçıları olan Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto ve Michelangelo tarafından yapılan sanat ve mimarinin baş yapıtlarını görebilirsiniz. Meydanın etrafında yürürken attığınız her adımda hayranlık uyandıran karma mermerler ve sizi selamlayan ince vitray çalışmalarını daha yakından inceleyebilirsiniz.

2. Battistero di San Giovanni

Battistero di San Giovanni, Floransa

12’inci yüzyılda, dışı mermer, içi mozaikle inşa edilmiş sekiz köşeli St. John Vaftizhanesi, her açıdan birbirini tamamlayan bir sanat çalışması olarak listenizde ilk sıraları almalı. Başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz Ghiberti tarafından yapılan ve “Cennetin Kapıları” adını taşıyan bu şahane bronz çalışma, katedralin dış kapılarını oluşturuyor. Vaftizhane için yapılan bazı eserleri görmek içinse, katedralin müzesi olan Museo dell’ Opera del Duomo’yu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

3. Vecchio Sarayı

Palazzo Vecchio, Floransa

Floransa Gezilecek Yerler arasında yer alan ve 14. yüzyılda Floransa Cumhuriyeti Yürütme Konseyi’nce kullanılan, ardından Medici ailesinden Toscana grandüklerinin yönetim merkezi olan Palazzo Vecchio (Palazzo Vecchio/Palazzo della Signoria), Floransa’nın merkezinde bulunuyor. Aile tarafından yapımı için zamanın önde gelen sanatçı ve mimarlarının görevlendirildiği sarayın zengin odaları ve büyük koridorları, tarihi ve sanatı olduğu kadar, nüfuzu ve gücü de yansıtıyor. Ücretsiz turlardan birine erken kayıt olduğunuzda, Medici ailesinin odalar arasında kullandığı bazı gizli koridorları da görebilirsiniz.

4. Uffizi Sarayı ve Galerisi

Uffizi Sarayı ve Galerisi, Floransa

Dünyanın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi‘nde ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergileniyor. 14’üncü ile 16’ncı yüzyıl Floransa resim sanatı akımının yönünü değiştiren büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapan Uffizi’de dünyaca ünlü tablolar da yer alıyor.

Nehir boyunca uzanan bu bina Medici ailesinin saraylarından biri olarak hükumet ofisleri ve bilimsel çalışmalar için kullanılmış. Günbegün büyüyen sanat koleksiyonunun da bir parçası olmuş. Sarayın en güzel bölümlerinden biri olan 8-taraflı Tribuna, Francesco de Medici’nin en değerli tablo ve mücevherlerini sergilemek için kullanılmış.

5. Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, Floransa

Floransa’nın en bilinen simgesi olan Ponte Vecchio, zarif kemerleriyle bir çok dükkana ev sahipliği yapan şehrin en güzel yerlerinden biri. Arno Nehri üzerindeki köprüde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı bulunuyor. Kentin yetenekli kuyumcuları tarafından üretilmiş göz kamaştırıcı mücevherlerin sergilendiği köprü, kuyumcuların geleneksel mekanı olarak biliniyor.

6. San Lorenzo

San Lorenzo, Floransa

Medici ailesi, aile kilisesi ve mezarlık şapeli projesinin gerçekleştirilmesi için dönemin en yetenekli sanatçılarından olan Brunellesch’i kilise yapımı için, Michelangelo’yu ise mezarlık şapelinin yapımı için görevlendirmiş. Ancak her ikisininde ölümüyle yarım kalan yapılardan kilise plana uygun şekilde daha sonra tamamlansa da Michelangelo’nun “Yeni Kutsal” adını taşıyan şapeli hiçbir zaman tamamlanamamış.

Kiliseyi gezerken, Eski Kutsal, Yeni Kutsal, Prensin Şapeli ve Laurenziana Kütüphanesi ile birlikte Donatello ve Lippi dahil olmakla diğer Rönesans ustalarının eserlerini görebilirsiniz.

7. Signoria Meydanı ve Loggia dei Lanzi

Loggia dei Lanzi, Floransa

14’üncü yüzyıldan beri Floransa’da gücün merkezi olan Piazza della Signoria‘nın, meydanın yapımı sırasında Etrüsk ve Roma kalıntılarının bulunması nedeniyle önceki dönemlerde de öyle olduğu kabul ediliyor. Meydanda Neptün havuzu ve havuzda da Neptün heykeli; diğer yanında ise halen Hükumet Binası olarak kullanılan Palazzo Vecchio bulunuyor.

Meydanın bir ucundaki Uffizi duvarındaki Loggia dei Lanzi heykel galerisinde, Benvenuto Cellini’nin en tanınmış eseri olan Medusa başlı Perseus Heykeli sergileniyor. Michelangelo Davidi kopyası ise Palazzo Vecchio önünde yer alıyor.

8. Santa Maria Novella

Santa Maria Novella, Floransa

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında Floransa’nın diğer kiliselerine benzese de, Dominican Kilisesi’nin zarif kıvrımlı tasarımı hemen göze çarpıyor. Diğerleriyle benzerlikler gösteren pencere ve kemerler burada oldukça farklı yorumlanmış olup yapının dışındaki sanat içinde de devam ediyor. Zira, şehrin en güzel freskleri Masaccio, Ciotto, Dominico Ghirlandaio, Lippi, Paolo Uccello gibi ustalar tarafından yapılmış. Üstelik bu yeterli gibi değilmiş gibi şapelin tümü Andrea di Bonaiuto’nun freskleri ile tamamlanmış.

14’üncü yüzyıl en iyi İtalyan sanat eserleri olarak kabul edilen kilisede frekslere ilave olarak Brunelleschi tarafından tasarlanmış mermer minberi, ahşap haçı Vasarinin Rosary Madonna’sı ve Lorenzo Ghibertinin bronzunu görebilirsiniz. Manastırın tarihi eczanesinde satılan bitkisel ilaçlara ve çiçek losyonlarına göz atmayı unutmayın.

9. Santa Croce

Santa Croce, Floransa

Tipik Tuskan tarzı geometrik mermer ön cepheye sahip olan Santa Croce, Floransa’nın sanat eserleriyle dolu en ünlü yerlerinden biri. Bu eserler arasında Rönesans dönemine ait, Giotto’nun freskleri, Capella Bardi’ni ile Masaccio ve Michelangelo’ya ilham kaynağı olan Cappella Peruzzi yer alıyor.

Rönesans hümanizminin en güzel örneklerinden bir olarak kabul edilen Donatello’nun İsa’nın Çarmıha Gerilişi, Taddeo Gaddi’nin en büyük işlerinden biri olarak görülen Cappella Baroncelli’deki freskler mutlaka görülmeli.

Kendinden sonraki büyük sanatçıları etkileyen, ünlü Cimabuen’in “Muhteşem Haç”ı ise Bizans üslubundan doğal Rönesans üslubuna geçişin ilk örneği kabul ediliyor. Michelangelo, Galileo, Ghiberti, Bestekar Rossini, hatta Machiavelli’nin mezar taşlarını da burada görebilirsiniz.

10. Galeri Akademi

Galleria dell'Accademia, Floransa

Tüm Floransa’da kopyaları yapılan Michelangelo’nun en önemli eseri olan “David”in orijinalinin bulunduğu müzedeyiz. Galleria dell’Accademia‘da David haricinde Michelangelo’nun başka eserlerini de görmek mümkün. Bunlardan tamamlanamamış olan “Dört Köle” eseri aslında Roma’da bir mezar taşı için hazırlanmış. Heykel mermerin içinden serbest kalacak gibi bir görünüme sahip.

Michelangelo’nun Floransa Katedrali için başladığı ancak bitiremediği St. Matthew  adlı eseri de burada bulunuyor. Özellikle Uffizi Galerisi’nin koleksiyonunu görmeyi planlamadıysanız, diğer galerilerde 13-16’ıncı yüzyıllarının Floransalı sanatçıların önemli çalışmalarını görebilirsiniz. Sandro Botticelli’nin “Madonna”sı önemli bir eserdir.

11. Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Palazzo Pitti, Floransa

Palazzo Pitti (Palazzo Pitti/Piti Palas) bütün bir gününüzü keyifle geçirebileceğiniz harika bir kompleks. Bir Rönesans sarayı olan Piti Palas, ihtişamlı bir sanat galerisine, Medici Sarayı’na, müzelere, tarihi kraliyet dairelerine ve İtalya’nın prömiyer bahçelerine ev sahipliği yapıyor.

Floransa’nın en geniş sanat galerisi olarak halka açılan saray bugün, Medici ailesine ait tabloların, kupa ve şiltlerin, mücevherlerin ve daha pek çok pahalı eşyanın yanı sıra farklı sanat koleksiyonlarının sergilendiği bir merkez olarak görevini sürdürüyor.  Sarayın arakasında uzanan Boboli Bahçeleri ise, Grand Dük I’inci Cozimo tarafından hiç bir masraftan kaçınılmadan tüm Avrupa’ya örnek teşkil eden bir kraliyet bahçesi olarak oluşturulmuş.

12. Michelangiolo Meydanı

Piazzale Michelangelo, Floransa

Şehrin yamacında bulunan ve tur otobüsleri için zorunlu bir durak olan Michelangiolo Meydanı (Piazzale Michelangelo), Floransa’nın adeta kartpostallık fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bir meydan.

Kentin 360 derece panoramasıyla birlikte, Arno Nehri’ni, dünyaca ünlü Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Floransa Katedrali Duomo ve Basilica di Santa Croce’u ve diğer gezilecek yerleri görmeniz mümkün. Kentin başka hiçbir yerinden izleyemeyeceğiniz bu manzaranın dışında, nehir kıyısından bahçelere tırmanabilir veya  12-13 No’lu otobüslerle San Miniato al Monte Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Merhaba

    Dijital reklam çalışmalarını yürüttüğümüz bir marka için web sitenizde tanıtım yazısı paylaşmak istiyoruz.

    Dönüşlerinizi bekliyoruz

  2. O dönemlerin mimarisi ne kadar da etkileyiciymiş, bazen acaba o dönemlerde mi yaşasaydık diyorum 🙂

  3. Floransa vs. Roma karşlaştırmasında siz hangisinin tarafındasınız? 🙂 Bir de hangisine kaç gün ayırmalı?

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here