Floransa, tarihi sokaklarıyla sizi zamanda yolculuğa çıkaran şirin Ortaçağ kenti. İtalya’nın Toscana bölgesinde yer alıyor.  Rönesans’ın doğduğu, tarih, kültür ve sanat alanında oldukça önemli bir yere sahip şehir İtalyanca Firenze olarak isimlendiriliyor.

Michelangelo ve Machiavelli, Donatello ve Dante, Rönesans ve romantizm Floransa’nın her köşesinde. Sanat ve mimari’nin sergilendiği, dünyanın en sanatsal şehirlerinden biri, heykelleri, tarihi kiliseleri ve sarayları, güzel sokaklarıyla başlı başına bir açıkhava müzesi. Ancak bu sadece tarih içinde zamanı durdurulmuş olan bir şehir değil. Sanat galerinin ve lezzetli pizzacılarının yanında kaliteli butikler, marka dükkanlar ve canlı kafeler de bulunuyor.

Floransa Gezi Rehberi

Floransa Gezi Rehberi: İtalya’nın Açıkhava Müzesi Floransa

Olağanüstü tarihi geçmişi ve neredeyse kusursuz sanatı ziyaretçileri çeken en büyük etken ve estetik olarak Avrupa’nın en güzel şehirlerinden oluşu sebebiyle köprülerine çıkıp sokak manzaralarını izlediğiniz zaman, üzerinden ne kadar vakit geçerse geçsin her zaman gözlerinizi kapatınca orayı hatırlarsınız.

Tek seferde bu muhteşem yerlerin hepsini görmek mümkün olmadığından mutlaka tekrar gelmek isteyeceksiniz. Acele etmeyin, Duomo ve Uddizi Galerisi’nin bulunduğu tarihi mekanı ziyaret edin ve geri kalan vakitleri de arka sokaklarda damak tadınıza uygun restoranları keşfetmekle geçirin.

İtalya’da hemen her şehir, sanatı altın bir tepside önünüze sunuyor. Floransa’da Rönesans mimarisinin en güzel örneklerine tanıklık ederken müze ve kiliselerde pek çok önemli ressam ve heykeltıraşın eserleri ile karşılaşıyorsunuz.

Floransa Gezilecek Yerler

İtalya’nın en güzel şehirleri arasındaki Floransa’yı doyasıya yaşamak için Duomo Katedrali’nin görkemli mimarisini dolaşmak, Uffizi Galerisi’ndeki eserleri incelemek, Rönenans heykelleriyle dolu San Miniato al Monte Kilisesi’ne tırmanmak ve Santa Croce’nin sokaklarında yürümek yeterli değil ne yazık ki. Gerçek olamayacak kadar büyüleyici olan bu kentte her şeyi görmek, her yeri gezmek için haftalar gerekiyor.

Çoğu gezilecek yerleri bir arada sunan şehir merkezini yürüyerek keşfetmek en güzeli. Sanat eserlerinin zenginliği ve mimarisi ile göz dolduran Ufizzi Galerisi; şehrin simgesi Santa Maria del Fiore Katedrali, bunun tam karşısında yer alan, göz kamaştırıcı kapılarıyla Battistero (vaftizhane), adeta açık hava müzesi görünümündeki Piazza della Signoria Floransa’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ponte Vecchio olarak bilinen Eski Köprü; Santa Croce Kilisesi; belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo Vecchio; Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Floransalı ünlülerin de mezarının yer aldığı Santa Croce Kilisesi görülmeye değer.

1. Duomo

Floransa, Duomo

Floransa’da herşey 13.yy’dan kalma İtalya’nın en büyük kilisesi olan Duomo’nun etrafında döner. Tepesinde şu ana kadar yapılan en büyük kubbe bulunuyor ve buradan şehrin 360 derecelik görüntüsünü izleyebilirsiniz. Üstünde dükkanların bulunduğu meşhur ortaçağ köprüsü olan Ponte Vecchio’yu buradan görebilirsiniz.

2. Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi dünyanın en eski ve en önemli müzelerinden biri. Doğal olarak Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Raphael gibi sanatçıların en önemli eserleri de burada bulunuyor ancak en yoğun sezon olan yazın gidecek olursanız saatlerce sıra beklemeniz gerekebilir. Bu yüzden biletlerinizi önceden almaya bakın.

3. Accademia Galerisi

Accademia Galerisi

Floransa’ya her gelenin mutlaka uğramadığı bir diğer yer ise Michelangelo’nun Davud heykelinin bulunduğu Accademia Galerisi.

Bir diğer şaheser de Cappela Brancacci. Rönesansın ilk zamanlarında Sistin Şapeli olarak da bilinen yer, Santa Maria del Carmine Kilisesi içinde bulunuyor.

4. Palazzo Pitti

Palazzo Pitti

Palazzo Pitti’de yine olağanüstü bir çok eseri bulabilirsiniz. Bu rönesans sarayı şehirdeki en geniş müze ve içerisinde yüzlerce rönesans dönemine ait resim çalışmaları bulunuyor.

5. Piazza Della Signoria

Piazza Della Signoria

En devasa anıtlardan biri olan Piazza Della Signoria şehrin tam göbeğinde bulunuyor. Davud heykelinin bir kopyasını da bulabileceğiniz bu yer şehrin en popüler buluşma noktası. Diğer gözalıcı heykellerle birlikte bu heykel de meydana bir açık hava müzesi atmosferi katıyor.

6. Cappella Brancacci’nin muhteşem freskleri

Cappella Brancacci’nin muhteşem freskleri

7. Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası

Michelangelo’nun mezarının bulunduğu Santa Croce Bazilikası. Floransa müthiş sanat eserleriyle meşhur olsa da kiliseleri de aynı güzellikte etkileyici. Santa Croce Bazilikası dünyadaki en büyük Fransiskan kilisesi ve Micheangelo’nun mezarı da burada bulunuyor.

8. San Lorenzo Kilisesi

San Lorenzo Kilisesi

Şehirdeki en eski kilise olan San Lorenzo Kilisesi. San Lorenzo Kilisesi en eski kilise ve Medici ailesinin kabir mekanı.

9. Santa Maria Novelia Bazilikası

Santa Maria Novelia Bazilikası

10. Orta çağdan kalma Ponte Vecchio’nun mağazaları

Ponte Vecchio’nun mağazaları

Yerel hayatın daha fazla içine karışmak isteyenler Mercato Centrale’ye gitmeli. 19. yüzyıldan ait olan yapı cam ve demirden yapılmış rengarenk bir pazar yeri.

Tüm şehri panaromik olarak görebileceğiniz Piazzale Michelangelo turistlerin sıkça gittiği ve en güzel Floransa fotoğraflarının çekildiği bir tepede bulunuyor.

Floransa otelleri

Katedral, Vaftizhane, Ciotti’nin Çan Kulesi’nden, Pitti Palace Müzesi ve Bahçeleri’ne kadar, Arno Nehri’nin karşı tarafında Floransa’nın turistik alanlarına yürüme mesafesinde konaklama alanları bulunuyor. Tarihi merkezlerde ise fazlasıyla konaklama yerleri mevcut.

Tarihi binasının yakın bir zamanda yenilendiği Otel Burnelleschi, Katedrale ve en iyi alış veriş caddelerinden bazılarına bitişik olup üstün hizmet, DUOMO manzarası ve ücretsiz kahvaltı imkanlarıyla cazip bir otel.

Gezilecek yerlere yakın olup ancak turist kalabalığının dışında kalan bir lokasyonda, dört sezon hizmet veren Otel Firenze’ninse odalarından tüm Floransa manzarası ve bahçeleri görülebiliyor.

Uffizi Galerisi’nin bir blok arkasında yer alan ve misafirlerine özel hizmeti ile tanınan Portrit Firenze, Arno Nehri kıyısında, Ponte Vechio’ya bakıyor.

Floransa'ya Nasıl Gidilir

Katedralin sağ tarafında bulunan ve Santa Maria Novella İstasyonuna yakın olan konuma sahip olan Otel Spadai balkonlu odalarıyla tanınıyor. Otel Berchielli ise, ücretsiz kahvaltıyla birlikte Arno Nehri ile Ponte Vechio manzarasına davet ediyor.

Ücretsiz kahvaltı ve verandası olan ancak asansörü bulunmayan Otel Davanzati, Piazza della Signoria ve kadetralin yakınında yer alan bir aile işletmesi.

Misafirperver aileler tarafından işletilen Otel Casci, San Lorenzo, Medici Palazzo Riccardi ve çok sayıda restorana yakın olan bir otel. Santa Croce ve Piazza della Signoria arasındaki tarihi bir bina olan Otel Santa Croce cappuccino ise, asansörü olmasa da personelin bagaj taşımada yardımcı olduğu ve ücretsiz kahvaltı da sunan bir konaklama mekanı.

16’ıncı yüzyılda inşa edilen binada yer lana Otel Europa’nın geniş odalarının bazıları katedral manzarasına sahip olmakla birlikte San Lorenzo, Palazzo Riccardi yakınlarında yer alıyor.

Floransa Alışveriş

Floransa yeme ve içme

Floransa’da herhangi bir yerde, özellikle Piazza della Signoria tarafında, dünyanın en iyi dondurmasını bulabilir, bir fincan kahve yada sıcak çikolatayla rahatlayabilir ve Tuskan mutfağının en leziz yemeklerini tadabilirsiniz. Fiyatlar normal ile çok pahalı arasındag gidip gelir ama her zaman ucuz ve güzel İtalyan pizzası bulabilirsiniz.

Floransa’da sandviç içine yerleştirilmiş işkembe sıra dışı bir deneyim. Pizza, bir sandviç türü olan panini, espresso, makarna ve peynir çeşitleri de birer İtalya klasiği.

Floransa alışveriş

İtalya’da dev markaların mağazalarına bakmadan durmak imkansız ve Floransa’da bunların çoğu Via Tornabuoni’de bulunuyor. Tüm büyük mağazaları gezdikten sonra çevresindeki sokaklara baktığınızda yine birbirinden çekici camekanlar göreceksiniz.

Rönesans’tan bu yana güzel işçiliğin mekanı olarak bilinen Oltrarno, deri, mermer, kağıt ve diğer dekoratif ürünlerle birlikte cilt, altın kaplama ve değerli taşlardan oluşan mozaikleri ile tanınıyor. Hala uygulanmakta ve değerini korumakta olan bu işçilik, atölye yoğunluğu nehrin öteki yakasında Oltrarno Mahallesi’nde sürdürülüyor.

Pitti Palace ve Piazza Sato Spirito arasındaki sokaklarda, atölyelerdeki kadar iyi iş çıkaran sanatçıları iş başında izleyebilir, bunları satan küçük dükkanlarda diğer güzel işçilikleri bulabilirsiniz.

Floransa’nın gıda pazarı olan Mercato Centrale, kentin açıkhava müzesi olmasından endişelenmeye başlayanlar için iyi bir adres. Florensialıların günlük günlük rutinlerine döndüğü bu büyük gıda pazarında, ucuz plastikten tutun da otantik İtalyan el sanatlarına kadar her şeyi bulabileceğiniz tezgahlarındaki ürünlerin çoğu Asya’dan geliyor.

Ancak dikkatli olun, pazarın içinde taze otların, çiçeklerin ve bahçe ürünlerinin kokusu arasında alışverişe çıkan bayanlar arasında kalıp dirsek dirseğe alışveriş yapabilirsiniz.

Floransa’ya nasıl gidilir

İtalya’nın her yerinden Floransa’ya tren ile ulaşılabilir. Son durak olan Santa Maria Novella İstasyonundan sadece 10 dakikalık bir yürüyüşle Duomo’ya ulaşılabiliyor. Ancak uçakla geliyorsanız Amerigo Vespucci Havaalanına ineceksiniz ve oradan da SITA otobüsünü kullanarak şehir merkezine gelebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Bir gün Schengen alabilirsen sanat galerini ve müzelerini gezeceğim şehir burası. Böylesi şehirlere bayılıyorum. Tarihi olduğu gibi günümüze kadar taşımışlar. İbret alınası.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here