FinikeAntalya‘nın batısında, doğuda Kumluca, kuzeyde Elmalı, kuzeybatıda Kaş, batıda da Demre ilçeleriyle çevrili, Antalya’nın mis kokulu, bakir ve şirin ilçesi. Finike Limanı’na yapılan marina ile yat turizminde öne çıkan Finike, 10 km’lik kumsalı ile ülkenin en uzun plajlarından birine sahip.

Kumluca Finike ve Turunçova’nın birleşmesi ile tek ilçe haline gelen Finike’nin tarihi çok eskilere uzanıyor. MÖ 5.yy’da Aykırıçay (Arykandos) ağzında Phoinikos adıyla kurulmuş eski bir yerleşim olan Finike, Fenikeliler tarafından, Aykırıcay Suyu’nun denize döküldüğü yerde kurulu, uzun yıllar Likya’nın başkenti olan Limyra’nın tarım ürünleri ihraç ettiği bir limandı.

Finike Nerede

Limyra, Arikanda ve İdebessos gibi pek çok ören yeri ve antik dokularıyla ünlü. Suluin Mağarası ve 5 km uzunluğundaki Gökbük Kanyonu ile doğal güzelliklerini perçinleyen Finike’yi Türkiye’de tanınır kılan özelliği ise eşsiz portakal bahçeleri.

Finike Nerede Nasıl Gidilir

Dağları çam ormanlarıyla kaplı, narenciye ve turfanda sebzecilik ve seracılıkta öncü, portakalları ile meşhur olan Finike, Avrupa’nın Akdeniz kıyılarını andıran sakinliği, temizliği, bakımlı çevresi, yeniliğe açık sevecen ve misafirperver insanıyla eşsiz bir kıyı beldesi. Dünyada portakallar diyarı olarak bilinen Finike’nin meşhur portakalı, California Üniversitesi’nin dünya çapında yaptığı bilimsel araştırmada birincilik unvanına sahip. Havası, suyu, toprağı ile narenciye cenneti olan Finike’ye ulaşım ise Antalya üzerinden sağlanıyor.

Karayolu

Antalya’ya 139 km, yaklaşık 2 saatlik mesafede olan Finike, Muğla‘ya 223 km, Kumluca’ya 15 km, Demre’ye 16 km, Kaş’a 75 km, Fethiye’ye ise 172 km uzaklıkta yer alıyor. Özel aracınızla geliyorsanız Antalya’dan Kemer-Kumluca-Finike Karayolundan Finike’ye ulaşabilirsiniz. Kumluca sahil yolundan, Turunçova üzerinden Finike’ye ulaşım mümkün.

Finike, Ankara’ya D200 karayolu üzerinden 625 km, D650 karayolu üzerinden ise 640 km uzaklıkta bulunuyor. Ankara’dan geliyorsanız da Ankara-Polatlı-Sivrihisar-Afyon-Sandıklı-Keçiborlu-Burdur-Korkuteli-Elmalı-Kumluca-Finike güzergahını izleyebilirsiniz. Diğer bir güzergâh seçeneği ise, Bucaktan sonra Antalya-Kemer-Finike rotasını izlemek, bu yol daha geniş ve konforlu olduğu gibi duraklama noktaları da yeterli. İzmir üzerinden gelirken ise, E87 karayolunu veya D300 ve D650 karayollarını kullanabilirsiniz.

Otobüs ile geliyorsanız Türkiye’nin pek çok büyük kentinden direkt Finike’ye hareket eden otobüs seferleri bulunuyor. Finike Otogarı’nda şehirlerarası yolcu taşımacılığı hizmeti veren otobüs firmaları, Has Turizm, Kâmil Koç Turizm, Mardin Dilmenler Seyahat, Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Göltur-Gölhisar Turizm, Antalya Finike Tur’dan birini tercih edebilirsiniz. Diğer yandan Antalya Otogarı’nda indiğinizde, 30 dakika arayla akşam 20.30’a kadar çalışan Finike otobüsleri ile de ilçeye ulaşım mümkün.

Havayolu

Finike Nasıl Gidilir

Finike’ye havayolu ile gelmeyi düşünüyorsanız, Antalya şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı’na indiğinizde, belediye otobüsleri, HAVAŞ, taksi veya araç kiralama seçenekleriyle kent merkezine ulaşabilir, buradan Finike’ye devam edebilirsiniz. Bazı otellerin havalimanından transfer hizmeti bulunuyor. Havalimanından 600 No’lu otobüsle Antalya Otogarı’na gelip buradan ilçeler terminaline geçerek Finike minibüslerine binebilirsiniz.

Mükemmel deniz manzarasına nazır plajları ve bakir doğası ile ziyaretçilerini bekleyen Finike, Antalya’nın mis gibi portakal kokuları arasında Türkiye’nin en büyük en güzel limanlarından birine de ev sahipliği yapıyor. İlçeye gelmişken Arykanda ve Limyra Antik Kentleri ile Suluin Mağarası’nı görmeden ayrılmayın.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here