Fiji, Okyanusya‘da, Pasifik Okyanusu’nun güneyinde bulunan ve bir dizi adadan oluşan bir ada ülkesi. 215’sı ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan oluşan Fiji, sakin ve el değmemiş sahilleri, cennet bitki örtüsü ve ormanları, mavi lagünleri ile eşsiz bir coğrafyada yer alıyor.

Sınırları güney yarımkürede yer alan, beyaz kumlu plajları, berrak denizi, zengin denizaltı yaşamı ve yağmur ormanlarıyla kaplı doğasıyla muazzam bir ülke olan Fiji’nin en önemli ve popüler adaları Viti Levu ve Vanua Levu. Neredeyse tamamı tropikal ormanlarla kaplı adalarıyla başkenti Suva dışında kalan en önemli şehirleri arasında Lautoka ve Nadi bulunuyor.

Viti Levu Fiji Gezi Rehberi
Viti Levu

Tropikal ormanları, mineral ve balık kaynakları oldukça zengin olan Fiji’de hayat turizm üzerine kurulu. Yılda ortalama 350.000 turist ağırlayan ülke, kum, güneş ve deniz tatilinin yanı sıra, Diwali’de gerçekleşen Hindu Işık Festivali, The Bula Festivali, Sugar Festivali ve Hibiscus Festivali ile dünyaca ünlü.

Fiji’ye Ne Zaman Gidilir

Fiji Nezaman Gidilir

Kalabalık çoğunluk Kasım, Şubat ve Mart aylarında gözle görülür şekilde azalıyor. Lonely Planet’e göre az turist, nispeten serin hava ve daha ucuz fiyatlar ile Fiji’yi ziyaret etmek için en iyi zamanlardan biri. Aralık ve Ocak ayları Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Fijili turistlerin en çok tercih ettiği dönemler.

Nisan ile Mayıs ortasına, Ağustos ortasından Eylül başına ve Aralıktan Ocak sonuna kadar olan zaman Fiji’de okulların tatil olduğu dönemler. Ekim ve Kasım başı ise Diwali Festivali’nden dolayı aşırı derecede yoğun bir dönem.

Temmuz ve Ağustos ayları Fiji için en yoğun turist sezonu. Avustralya ve Yeni Zelandalı ziyaretçiler okulların tatil olmasından dolayı soğuk evlerini hemen terk edip sıcak adalara geliyorlar.

Vanua Levu Fiji Gezilecek Yerler
Vanua Levu

Avustralya ve Yeni Zelanda’da kısa süreli tatiller de oluyor ancak bu dönemlerin tarihleri sürekli olarak değişiyor fakat genellikle Mart sonundan Nisan ortasına kadar, Mayıs sonunda 2 hafta, Temmuz başında 2 hafta, Eylül ortası ve Aralık ortasından Ocak ortasına kadar da 2 hafta şeklinde oluyor. Avustralya’da ki tatillerin listesine www.oztourism.com.au adresinden, Yeni Zelanda’da ki tatillerin listesine ise www.tourism.org.nz adresinden ulaşabilirsiniz.

Noel’den Ocak ortasına kadar olan zaman otel rezervasyonu yapmak için çok uygun bir aralık ancak uçuş bulma konusunda zorluk yaşanabiliyor çünkü binlerce kişi evlerine geri dönüş için bu zaman aralığını seçiyor.

Fiji Nerede

Kasımdan Nisan ayına kadar Fiji’de düşük bütçeli dönem başlıyor ve en ucuz bulabileceğiniz dönemler de bu aralıkta. Son dakika fırsatları yakalamak oldukça mümkün ve Mayıs, Haziran ve Ekim aylarında da bu fırsatlar sık sık karşınıza çıkabiliyor. Mayıs – Ekim arasındaki dönem ise Fiji’yi ziyaret etmek için en pahalı dönem. Düşük bütçeliyseniz Eylül ve Ekim aylarının sonları ucuz uçuş yakalamak için en uygun dönem.

Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki adalar ülkesi Fiji‘ye, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi her Türk vatandaşı, 90 günü aşmayan turistik gezilerinde vizeden muaf. Tropikal iklimi sayesinde ortalama 22 °C olan hava sıcaklığıyla bu cennet ülkeyi keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here