Muğla’nın incisi Fethiye, Türkiye’nin de en gözde tatil beldelerinden. Yemyeşil doğanın, masmavi denizin sıcak kucağı Fethiye, Işıklar ülkesi Likya, tarihi sit alanı olan Faralya Bölgesi, Tarihi Roma kalıntıları, 80’den fazla kelebek türünün yaşadığı Kelebekler Vadisi ve dünyaca ünlü plajı Ölüdeniz’i ile tam bir doğa harikası.

Fethiye nerede

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Muğla’ya bağlı 13 ilçeden biri. Muğla’nın en geniş yüzölçümüne sahip ve nüfus açısından en büyük yerleşimi olan Fethiye, doğu ve güneydoğusu Antalya, güneyi, güneybatısı ve batısı Akdeniz, kuzeybatısı Dalaman, kuzeyi Denizli ve Burdur ile çevrili. Fethiye Körfezi’nin doğusunda, Fethiye Ovası’nın güneybatısında yer alan Fethiye’ye, İzmir-Muğla üzerinden gelerek; Antalya’ya ulaşan kıyı yolu 1 km doğusundan geçiyor. Bu yolla, kent merkezi Muğla’ya uzaklığı yaklaşık 130 kilometre.

fethiye-nasil-gidilir
Ölüdeniz, Fethiye

Fethiye’ye nasıl gidilir

Fethiye’ye karayolu veya havayolu seçeneklerinden birini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fethiye’ye en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı, Fethiye merkezine 30 dakikalık mesafede yer alıyor. Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air ile haftanın her günü İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları’ndan 1 saat 15 dakikalık direkt uçuşlarla Dalaman Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Antalya Havalimanı ise Fethiye merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dalaman Havalimanı’ndan Dalaman merkezine gelip buradan otuz dakikada bir Fethiye’ye hareket eden otobüslerle Fethiye’ye gelebilirsiniz. Ayrıca Dalaman Havalimanı’ndan Havaş servisleriyle, araç kiralayarak veya taksi ile Fethiye’ye ulaşabilirsiniz.

malta
fethiye-nerede
Ölüdeniz, Fethiye

Fethiye, İstanbul’a 810, Ankara’ya 635 ve İzmir’e 360 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Fethiye’ye Türkiye’nin hemen hemen tüm büyük şehirlerden direkt olarak otobüs seferleri bulunuyor. Ölüdeniz-Fethiye arasında da sürekli minibüs seferleri bulunuyor.

Ancak kendi aracınızla Fethiye’ye ulaşım düşünürseniz, Ankara yönünden, Ankara-Sivrihisar-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer-Fethiye güzergahını izleyebilirsiniz. İstanbul yönünden gelecekseniz de, İstanbul-İzmit-Sakarya-Kütahya-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer-Fethiye güzergahını izleyebilirsiniz. İzmir’den ulaşım düşünenler için İzmir-Aydın-Muğla-Dalaman-Fethiye güzergahı uygun olacaktır.

Fethiye, Muğla’nın ve Türkiye’nin en değerli tatil beldelerinden. Denizin ve doğanın, tarihin ve kültürün bir arada bulunduğu bu cennet coğrafya, eski dönemlerden günümüze dek birçok medeniyetin göz bebeği.

2 YORUMLAR

  1. Fethiye’nin merkez kısımlarını çok fazla sevemesem de, doğası beni büyüledi. Orada gördüğüm manzaraları hayatım boyunca unutamayacağım sanırım!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here