Fantasyland, Disneyland Paris’in iki ana bölümü olan Disneyland Park alanı içerisinde yer alıyor. Disneyland Park’ta bulunan kırktan fazla eğlence ve oyun bölümünün yer aldığı farklı temalar için ayrılmış alanlardan biri.

Fantasyland, zengin hayal gücüne sahip olan çocuklar için, masalların hayat bulduğu, prens ve prenseslerin yaşadığı, onları evlerinde ziyaret etmek isterlerse yapmaları gereken tek şeyin kapılarını çalmak olduğu, gerçek bir dünya.

Fantasyland, Disneyland Park

disneyland paris

Fantasyland içerisinde çocukların aklını başından alan oyuncaklar ve bölümler yer alıyor: Uyuyan Güzel’in Kalesi, Peter Pan’ın Uçuşu, Mad Hatter’ın Çay Fincanı, Uçan Fil Dumbo, Alice’in Gizemli Labirenti, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Casey Jr., Sirkin Küçük Treni, Uyuyan Güzel’in Resim Galerisi, Ejderhanın Gizli Sığınağı, Atlıkarınca, Peri Masalları Ülkesi ve Pinokyo’nun Seyahatleri… Ayrıca, dilerseniz “it’s a small world” tünelinin içerisinde ve suyun üzerinde ilerleyen tekneyle neşeli ve müzikli bir dünya turu yapıyorsunuz.

Çocukların en sevdiği bölüm olan Fantasyland, Disneyland Park’ın en neşeli bölümü. Uyuyan Güzel, Pinokyo, Pamuk Prenses, Peter Pan, Alice, Dumbo gibi, çocukların çizgi filmlerde izlediği karakterlerin vücut bulmasıyla minikler bambaşka dünyaların kapılarını aralıyorlar.

fantasyland

Görkemli şatolar, sivri kuleler, kıvrımlı merdivenler, süslü balkonlarla çizgi film sahneleri ve masal kitaplarının sayfaları betimlenmiş. Işık ışıl atlıkarıncaya binebilir, uçan fillerle gökyüzüne uçabilir, dönen fincanlarda parkı izleyebilirsiniz. Minik trene binip, Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin, küçücük yataklarını, bahçesindeki çamaşırları, konuşan aynayı, bilgin, sinirli, neşeli cüceleri bir arada görebilirsiniz.

Bu bölümde yer alan etkinliklerin en popüler olanı, “It’s small world.” Bir kayık içerisinde, hareketli oyuncakların “It’s a small world” şarkısıyla dans ettikleri bir müzikal. Rusya’dan Japonya’ya, Hindistan’dan Mısır’a bir dünya turuna çıkıyorsunuz. Bu gösteri her saat başı gerçekleştiriliyor.

Alice Harikalar Diyarında’da (Alice’s Curious Labyrinth) ise adından da anlaşıldığı gibi, Alice’in harika diyarındaki bir labirentin içerisinde ilerliyorsunuz. İskambil kâğıtlarından askerleri, beyaz tavşanı ile Alice Harikalar Diyarı’nda amaçsa kötü kraliçenin kalesine ulaşmak.

disneyland paris fantasyland
Alice’s Curious Labyrinth

Peri Masalları Ülkesi’nde (Le Pays des Contes de Fées) yani küçük bir tekne ile minik boyutlardaki farklı masallar köylerinin içinden, üstünde ejderhalar olan şatoların arasından akan nehirde ilerliyorsunuz. Dilerseniz Pinokyo’nun Yolculuğu’na (Les Voyages de Pinocchio) tanıklık ediyorsunuz.

Uyuyan Güzel’in Şatosu (Sleeping Beauty Castle) uyuyan güzel masalının süslü kalesi. Uyuyan Güzel galerisi ve hediyelik eşya satış yerlerinin bulunduğu bu bölümde, yaklaşık otuz metre uzunluğundaki sesli ejderhayı görebilir, kale içinde düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. Zira Ejderhanın İni’ne mutlaka girin, ağzından dumanlar çıkan ejderhanın tam karşınızda uyanması çocukları çok eğlendiriyor.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (Blance Neige et les Sept Nains) turu. Burada da vagonlarla Pamuk Prenses masalının içinde, sürüşün asıl kahramanı ise olan kötü cadıyla karşılaşıyorsunuz. Peter Pan’s Flight’s ise, tavana asılı bir tür sala biniyorsunuz ve içinde bulunduğunuz sal Peter Pan hikâyesindeki sahnelerin içinden geçiyor; Peter Pan, Wendy ve Tinker Bell’le Neverland’a gidiyor, Londra üzerinde uçarak Captain Cook’u arıyorsunuz.

Peter Pan’s Flight’s
Peter Pan’s Flight’s

Fantasyland’de bölümlerin aralarında dolaşırken farklı gösteri ve eğlencelere de rastlayacaksınız: Küçük Tren (Casey Jr.- le Petit Train du Cirque), atlıkarınca, Uçan Fil Dumbo (Dumbo the Flying Elephant) ve Dönen Fincanlar (Mad Hatter’s Tea Cups) seçenekleriniz arasında.

Adres: Disneyland Paris, 77777 Marne-la-Vallée, www.disneylandparis.com

Fantasyland’e nasıl gidilir

Disneyland Paris, Paris beşinci bölgede ve kent merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alıyor. Disneyland Paris’e, Charles de Gaulle ve Orly Havalimalarından direkt ulaşım için, yaklaşık otuz dakika ile kırk beş dakika arasında hareket eden shuttle ve servisler bulunduğu gibi, taksi veya Paris dolmuşu seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Disneyland Paris yerleşkesine geldiğinizde ise, Fantasyland’e ulaşmak için, parkın iki bölümünden biri olan Disneyland Park alanına geçmeniz gerekiyor.

Fantasyland, Disneyland Paris’in ana bölümlerinden olan Disneyland Park’ta, küçük çocukların bulunmaktan en çok keyif alacağı tematik alan.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here