İstanbul’un eski semtlerinden biri olan Eyüp denilince akla ilk olarak Eyüp Sultan Camii geliyor. İstanbul’daki en önemli ve en kutsal camilerden biri olarak bilinen cami, Hz. Muhammed’in dostu olan ve İstanbul’un ilk Arap kuşatması sırasında öldürülen Ebu Ayyub el-Ansari’nin türbesi üzerine kurulu bulunuyor.

Yapımı Fatih Sultan Mehmet Dönemi’ne uzanan ve Müslümanlar için son derece kutsal yerlerden biri olan cami, her yıl yerli yabancı pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Eyup-Sultan-Istanbul

Eyüp Sultan Camii tarihi

Osmanlılar tarafından İstanbul’da yapılan kubbeli ilk selatin camisi olan Eyüp Sultan’ın tarihi 1457 yılına uzanıyor. Cami, İstanbul’un Araplar tarafından ilk kuşatıldığı zamanda öldürülen Ebu Ayyub el-Ansari’nin mezarının, Fâtih Sultan Mehmed’in hocası Akşemseddin sayesinde bulunmasından sonra yaptırılmış.

İstanbul kent surlarının dışındaki Eyüp’e inşa edilen camiinin zaman içinde uğradığı tahribatlar nedeniyle bugün ilk halinden geriye pek bir şey kalmamış. 19.yüzyılın başlarında yeniden inşa ettirilen cami Barok tarzı bir üslupla yapılmış.

İç tasarımının zarifliğiyle dikkat çeken cami, Sultan İkinci Bâyezîd Han Dönemi’nden başlayarak son padişaha kadar geçen sürede kılıç kuşanma ve taç giyme törenlerinin ana merkezi olmuş.

Caminin içinde bulunan Ebu Ayyub el-Ansari’nin türbesi namaz salonunun ana girişinin karşısındaki avluda yer alıyor. 8 köşeli bir tasarıma sahip olan ve çinilerle kaplı türbenin içi ise oldukça etkileyici. En yoğun günlerini dini bayramlar ve kandillerde yaşayan caminin içinde ayrıca külliye, medrese, imaret ve hamam da bulunuyor.

Eyup-Sultan-Miniaturk
Eyup Sultan Camii’nin Miniaturk’teki maketi

Eyüp Sultan Camii nerede

İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer alan Eyüp Sultan Camii, Haliç’e çok yakın mesafede konumlanan Kalenderhane Caddesi üzerinde bulunuyor.

Eyüp Sultan Camii’ne nasıl gidilir

İstanbul’un en etkileyici camilerinden biri olan Eyüp Sultan’a en kolay otobüsle gidilebiliyor. Camiye otobüsle gitmek için İstanbul’un çeşitli yerlerinden kalkan Eyüp Sultan Zalpaşa ve Zalpaşa otobüs duraklarından geçen 55ET, 97Y,33ES, 39, 99A gibi otobüslere binmeniz gerekiyor. Camiye metrobüsle ulaşmak için; Beylikdüzü ya da Söğütlüçeşme yönlerinden metrobüse binip Ayvansaray durağında inmeniz gerekiyor. Camii metrobüs durağına yaklaşık 1 km uzakta bulunduğu için en yakın otobüs durağından Eyüp yönüne doğru giden otobüslere aktarma yapmanız da mümkün.

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan cami, İstanbul’da görülmesi gereken en etkileyici mekanlardan biri.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here