Anadolu’nun marka şehri Eskişehir, modern şehir planı, kent müzeleri, tarihi dokusu, geniş yeşil alanları, binlerce üniversite öğrencisinin hareketlendirdiği gündelik yaşamı ve eğlence mekanları ile Türkiye‘nin en çok ziyaret edilen destinasyonlarından.

Hızlı tren ile Ankara arasındaki ulaşımın kolaylaştığı Eskişehir, yurt içi turlarla çok sayıda ziyaretçinin geldiği çok sayıda gezilecek görülecek noktaya sahip. Türkiye’nin en yüksek refah seviyesine sahip şehirlerinden Eskişehir’de gezilecek yerlerin birbirine yakınlığı ve şehrin yürüyerek gezilmesinin kolaylığı seyahat severler için büyük avantaj.

Eskisehir-Gezilecek-Yerler

Yılın her dönemi kültür sanat etkinlikleri açısından zengin olan kentte onlarca konser, tiyatro oyunu ve festival düzenleniyor. Şehrin ara sokakları tarihi dokusu korunan mimari yapılara ev sahipliği yaparken, kentte eğlence sabahın ilk saatlerine kadar devam ediyor.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerler arasında Odunpazarı Evleri, 1515-1527 yılında Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Kalyon (Korsan Gemisi), Kent Park, Haller Gençlik Merkezi,1961 yılında Cemal Gürsel’in talimatıyla yapılan ilk Türk arabası olan Devrim bulunuyor. Porsuk Çayı’nda bot turu ise şehirde mutlaka yapılması gereken aktivitelerden.

1. Odunpazarı

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Odunpazari

Eskişehir’in tarihi semti Odunpazarı, kentin en önemli turistik bölgesi. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil edilen Odunpazarı, tarihi dokuyu hissedebileceğiniz tarihi yapıları ve hamamları ile ünlü.

2. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Kursunlu

Odunpazarı’nda bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Çoban lakaplı Mustafa Paşa tarafından yaptırılan, mimari açıdan harika bir eser. Eskişehir’in önemli turistlik yerlerinden biri olan yapı, içerisinde cami, kervansaray, şadırvan, hanikah ve sıbyan mektebini barındırıyor. Külliyenin diğer bölümleri ise Lületaşı Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi ve Sıcak Cam Üfleme Atölyesi olarak hizmet veriyor.

3. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Atlihan

Lüle taşının önemini vurgulamak ve pazarlamasını sağlamak amacıyla kurulan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Odunpazarı bölgesinde bulunuyor. İçerisinde geleneksel sanatların en güzel örneklerini bulabileceğiniz Atlıhan El Sanatları Çarşısı, alışveriş için de çok uygun bir mekan.

4. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Balmumu

Odunpazarı semtinde, korunan tarihi evlerin birinde yer alan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve öğrencilerinin yaptığı 160 balmumu heykel sergileniyor. Format olarak Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzeleri‘ne benzeyen müze, Eskişehir’in en popüler adresi.

5. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Cam-Muzesi

Türkiye’nin ilk çağdaş cam sanatları müzesi olan Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Odunpazarı’nda yeniden hayata döndürülen evlerden birinde yer alıyor. Yerli ve yabancı çok sayıda sanatçının eserinin yer aldığı müze, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun iş birliği ile oluşturuldu. Atatürk Bulvarı üzerindeki Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Kent Müzeleri Kompleksi’nde yer alan müze, cam işçiliğinin doğduğu Anadolu’nun güzel bir kentinde açılması da ayrı bir önem taşıyor.

6. Devrim otomobili

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Devrim

Eskişehir denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri de Devrim otomobili. Devrim Otomobili, Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili olan Devrim otomobili, Türk sanayi ve teknoloji tarihinde çok büyük öneme sahip. Günümüze kadar ulaşmayı başaran tek Devrim, şehrin merkezinde, Porsuk Çayı’nın hemen kenarında yer alan TÜLOMSAŞ fabrikasının bahçesinde özel bir bölümde sergileniyor.

7. Adalar

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Adalar

Eskişehir’in içinden geçen Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı çevresindeki bölgelerden biri olan Adalar, birçok kafe, restoran ve rekreasyon alanı ile Eskişehir’in nefes aldığı noktalardan. Dilerseniz burada kahvaltı yaparak güne başlayabilirsiniz. Havaların güzel olduğu bahar ve yaz aylarında düzenlenen gondol ve bot turları bölgeye ayrı bir güzellik katıyor.

8. Kentpark

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Kentpark

Kentpark, Gökmeydan Mahallesi ile Yeni Otogar arasında, 300 bin metrekarelik geniş bir alanda kurulu. İçerisinde bulunan açık ve kapalı yüzme havuzları, Türkiye’de bir ilk olan yapay plaj, restoranlar ve at binme alanlarıyla Eskişehir’in en popüler adreslerinden biri. Parkın Porsuk Çayı’na bakan kısmında oluşturulan özel alanda bulunan Türkiye’nin ilk yapay plajı, gerçek deniz kumu ile donatılmış bir bölge. Eskişehir sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği parkta, at binme eğitimini çocuklarınızla birlikte yaşayabilirsiniz.

9. Doktorlar Caddesi

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Doktorlar

Eskişehir Tren Garı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Doktorlar Caddesi, trafiğe kapalı ve alışveriş merkezinin de bulunduğu bir bölge. Cadde üzerinde çok sayıda doktor muayenehanesi bulunduğu için bu ismi alan Doktorlar Caddesi, İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Caddeyi boydan boya yürüyerek kent yaşamını gözlemleyebilirsiniz.

10. Eskişehir hamamları

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Hamamyolu

Hamamları ile meşhur olan Eskişehir, bu alanda Anadolu hamam geleneğini yaşatan bir şehir. Eskişehir hamamları, Hamam Yolu denilen bölgede bulunuyor. Birçok hamamın bulunduğu ve neredeyse hepsinin doğal kaynak sularıyla ısıtıldığı bu hamamlar tarihi dokuya meraklı ve sıcak suyla rahatlamak isteyen herkesin ziyaretine açık.

11. Sabancı Uzay Evi

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Uzayevi

Bilim Deney Merkezi ile aynı zamanda kurulan Sabancı Uzay Evi, uzay ve astronomi konusunda farkındalık yaratmak ve öğrenme imkanı sunuyor. Avrupa Uzay Ajansı ve NASA gibi astronomi alanında öncü kurumlardan aldığı görüntüleri son teknoloji araçlarla ziyaretçilerine ileten Sabancı Uzay Evi, 360 derecelik kubbesi ile inanılmaz bir atmosfere sahip. Özellikle çocuklu ailelerin ilgi gösterdiği Sabancı Uzay Evi’nde uzaya meraklı herkes için bir şeyler var.

12. Haller Gençlik Merkezi

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Haller

Tarihi Yaş Sebze ve Meyve Hali’nin restore edilmesi ile Haller Gençlik Merkezi’ne ev sahipliği yapan bina, şehirde hatırı sayılır üniversiteli öğrenci nüfusuna hizmet vermek amacıyla kuruldu. Kafe, bar, hediyelik eşya dükkanları, büfe, tiyatro sahnesi, sergi salonu, kitap evi gibi bölümleriyle hizmet veren Gençlik Merkezi, kentin geçmişi ile geleceğini buluşturan bir nokta.

13. ESOGÜ Zooloji Müzesi

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Zooliji

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Yerleşkesi’nde yer alan ESOGÜ Zooloji Müzesi, bin 200’den fazla böcek, balık, sürüngen, memeliye ait fosil, kabuklu canlı, ve kuşlara ait dokuları görebileceğiniz bir müze. Öğrenci gruplarına interaktif eğitimin de verildiği müze her yaştan ziyaretçiye açık.

14. ETİ Arkeoloji Müzesi

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-eti-muzesi

ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye’de özel sektörün hayata geçirdiği ilk özel müze unvanına sahip. 2010 yılında hizmete açılan müzede 22 bin 500’den fazla taşınır kültür varlığı sergileniyor. Sergilenen eserler Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait.

15. Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Eskisehir-Gezilecek-Yerler-Sanat-Parki

Eskişehir’in en büyük parkı unvanına sahip Bilim Sanat ve Kültür Parkı, 400 bin metrekarelik bir alanda kurulu. Su sporları da yapılan göletler, restoran ve kafeler, açık hava konser alanı, amfi tiyatro, müze gemi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları ile dolu dolu zaman geçirebileceğiniz parkta Bilim Deney Merkezi ve Masal Dünyası gibi Eskişehir’in en çok ziyaret edilen merkezleri de bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here