Balıkesir’in ilçesi olan ErdekMarmara Bölgesi‘nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yer alan, Türkiye‘nin ilk sayfiye yerlerinden biri. Balıkesir’in en kuzeyinde, Marmara Denizi kıyısında bulunan ilçe, tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olarak biliniyor.

Eski adı Arktonnesos olan Kapıdağ Yarımadası’ndan oluşan, kuzey ve batı çevresinde Marmara ilçesine bağlı Marmara Adaları’nın yer aldığı Erdek, Paşalimanı Adası’nı da sınırları içerisinde barındırıyor. İstanbul’a yakınlığının yanı sıra antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile Marmara Bölgesi’nin gözde bir turizm merkezi.

Erdek Nerede Nasıl Gidilir

Erdek Nerede

Bandırma, Susurluk, Bursa, İstanbul ve Karacabey gibi yerleşimlerin gözde sayfiye mekânı Erdek, yakınlardaki Kapıdağ’ın ormanlık iç bölgeleriyle birleştiğinde doğa turizmi amacıyla da oldukça ziyaret edilen bir bölge. Kapıdağ’da Selanik göçmeni muhacir Pomakların yaşadığı bakir köylerin ve Kyzikos Antik Kenti kalıntıları ve mezar stelleriyle tarihi dokunun yoğun bulunduğu ilçede, 1990’dan bu yana Erdek Şenlikleri adı altında kültür ve sanat etkinlikleri düzenleniyor.

12 km uzunluğundaki kum sahilinde pek çok turistik tesis barındıran Erdek, Bandırma’ya 22 km, Gönen’e 55 km, Susurluk’a 62 km, Balıkesir’e 107 km, Bursa’ya 120 km ve Ayvalık’a 190 km uzaklıkta yer alıyor.

İstanbul’a Bursa üzerinden karayolu ile 360 km uzaklıkta olan Erdek, İzmir‘e 280 km ve Eskişehir’e ise 270 km mesafede yer alıyor. 22 km olan Bandırma-Erdek arası ise özel araçla veya minibüslerle 15 dakika sürüyor. Bandırma‘dan Erdek’e gelen bu minibüsler gece saat 11.00’a kadar hizmet verdiği gibi, beldede otobüs şubesi de bulunuyor.

Erdek Nasıl Gidilir

Erdek’e ulaşmak için öncelikle Bandırma’ya gelmek gerekiyor. İstanbul Yenikapı’dan, Bandırma’ya hareket eden feribotlarla yaklaşık 2 saat içerisinde ilçede olmak mümkün. Deniz ulaşımında Marmara, Avşa ve Paşalimanı Adaları ve Tekirdağ bağlantılı hem İDO AŞ’ye ait feribotlar hem de özel sektör her mevsim her gün hizmet veriyor.

Ankara’ya 510 km uzaklıkta bulunan Erdek’e ulaşım için Kapıdağ Yarımadası’nın sahil yolunu kullanabilirsiniz. Bu yol oldukça virajlı olmasına karşın etkileyici manzaralarla kaplı.

Otobüs ile gelmek isterseniz, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, büyük şehirlerden Erdek’e yaz aylarında sürekli ve düzenli otobüs seferleri mevcut.

Gönen ve Bandırma bağlantılı olarak İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlerden Erdek‘e ulaşım imkânı da bulunuyor. Erdek ve çevresindeki çoğu noktaya şehir içi ulaşım seçenekleriyle ulaşılabiliyor olsa da tüm noktaları görebilmek için özel araçla gelmek avantaj sağlayan bir detay. Erdek merkezi gezdikten sonra ardından gelen ve ödüllü plajıyla bilinen Ocaklar‘ı ziyaret edebilir, Narlı Köyü istikametine giderseniz Marmara Denizi’nin eşsiz güzellikleri ve Adalar manzarasıyla büyülenebilirsiniz. Bu güzel Balıkesir ilçesini keşfedin!

2 YORUMLAR

  1. Paşalimanı Tuzla Adası’na gitmek çok daha kolay. Erdek’ten Narlı’ya gelinir ve kont mehmet gemisi ile 13 dk mesafe ile geçilir üstelik 15 dk ara ile gemi kalkıyor ve fiyat çok uygun Telefon numarası 05324469551/05359512262

  2. Paşalimanı çok güzel bir yer. Erdek’ten Paşalimanı Tuzla adasına gitmek çok daha kolay. Erdek’ten Narlı’ya gelinir ve kont mehmet gemisi ile 13 dk mesafe ile geçilir. üstelik 15 dk ara ile gemi kalkıyor ve fiyat çok uygun.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here