Mersin, Akdeniz Bölgesi’nin en güzel illerinden biri. Ülke ekonomisine olan büyük katkısının yanında kendi göstermeye başlayan kent, birbirinden güzel mavi bayraklı plajları, muhteşem doğası ve tarihi ve turistik yerleriyle her yıl milyonlarca turistin ilgi odağı oluyor. Türkiye’nin en güzel denizine sahip yerlerden tatil cenneti Mersin toplam uzunluğu 321 kilometreye uzanan kıyı şeridine sahip. Bu kıyıların 108 kilometresi ise doğal kumlu plajlardan oluşuyor. Kendilerini Akdeniz’in serin sularına bırakmak isteyen isteyenler için muhteşem bir alternatif olan Mersin’in en güzel plajlarını sizler için derledik.

En İyi Mersin Plajları

1. Kızkalesi Plajı

Kızkalesi Plajı Mersin

Mersin’in en bilinen plajlarından biri olan Kızkalesi Plajı, Erdemli ilçesinde yer alıyor. Adını sahilin açıklarında bulunan Kızkalesi’nden alan plaj, ince kumu ve mavinin her tonuna sahip deniziyle büyük ilgi görüyor. En iyi Mersin plajları arasındaki Mavi Bayraklı Kızkalesi Plajı engelliler için de uygun.

Kızkalesi, tarihi dokusu, kendine has yapısıyla dikkati çekerken, denizi, kumu ve güneşiyle de tatilcilerin vazgeçemediği bölgelerden biri. Kızkalesi’nin kış sezonu nüfusu 4-5 bin civarındayken, yazın bu nüfus 50-60 bine; tatil günleri 100 bine ulaşıyor. Cennet-Cehennem Obrukları ve Astım Mağarası görmeniz gereken yerlerden.

2. Susanoğlu Plajı

Susanoğlu Plajı Mersin

Susanoğlu Plajı, Mersin’in en güzel plajları arasında en çok tercih edilenlerden. Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Mavi Bayraklı Susanoğlu Halk Plajı, Atakent Mahallesinde yer alıyor. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kafeterya, lokanta gibi noktalarıyla hizmet veren plaj da ayrıca duş noktaları da mevcut. En güzel Mersin plajlarından Susanoğlu Plajı engelliler için de uygun. Tatil dönemlerinde çok kalabalık olacağı aklınızda bulunsun. Susanoğlu Yapraklı Koy‘u da mutlaka görün.

Mavi bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüyken, bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi ile can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplam 33 uluslararası kriter bulunuyor.

3. Ayaş Plajı

Ayaş Plajı Mersin Gezi Rehberi

Ayaş Plajı, Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı. Temiz denizi, güzel kumu ve sığ bir denize sahip olan özellikle sakin yapısı nedeniyle tercih ediliyor. Yılın 300 günü güneşli geçen Mersin’de atmosferi en güzel yerlerinden biri olan Ayaş Plajı’nda ayrıca ziyaretçilerin ihtiyaçlarını girebilecekleri kabinler ve duşlar da mevcut. Erdemli geneli nüfus yaklaşık 140 bin ama yazın nüfus 400 bine çıkıyor. Erdemli plajları dolup taşıyor.

4. Kocahasanlı Plajı

Kocahasanlı Plajı Mersin

Mersin’e yaklaşık 120 km mesafede konumlandığı Kocahasanlı Plajı, Erdemli ilçesinde yer alıyor ve Mersin’in en güzel plajları arasında. Masmavi denizi ve muhteşem kumsalıyla dikkat çeken Kocahasanlı plajında kabin ve duş gibi kısımlar mevcut. Etrafında çeşitli tesisler ve otellerin bulunduğu Kocahasanlı Plajı, şehirde en çok rağbet gören yerlerden biri.

Kocahasanlı Halk Plajı aile kamp alanı ile doğaseverlere güzel imkanlar sunuyor. Toplam 100 çadırla hizmet veren alanda çadırları günlüğü 60 TL, kendi çadırları ile kamp yapmak isteyenler ise 40 TL ödüyor.

5. Kargıpınarı Plajı

Kargıpınarı Mersin Tatil Yerleri

Kargıpınarı Plajı, benzersiz kumsalı ve uçsuz bucaksız deniziyle tatilcileri büyüleyen yerlerden biri. Şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede yer alan plaj, 2500 metrelik sahil şeridiyle dikkat çekiyor. Mersin’de denize girmek için en güzel seçeneklerden biri olan plaja şehir merkezinden ve Erdemli’den kalkan minibüslerle ulaşılabiliyor.

6. Kazanlı Plajı

Kazanlı Plajı Mersin

Doğu Akdeniz’in tatil cenneti Mersin’in doğusunda bulunan Kazanlı Plajı, şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Mersin-Tarsus arasında kalan, dinlenme tesisleri, kabin ve duş gibi noktalarla hizmet veren Mersin’in en iyi plajları arasındaki Kazanlı Plajıyerli ve yabancı çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yürüyüş… Deniz kabukları… Dalga sesleri… Huzur…

7. Tömük Plajı

Tömük Plajı Mersin

Tömük Plajı, Mersin’in birbirinden güzel plajlarıyla ünlü ilçesi Erdemli’de yer alıyor. Tertemiz kumsalı ve muhteşem deniziyle her yıl çok sayıda turisti ağırlayan plaja Erdemli’den kalkan minibüslerle ulaşılabiliyor. Deniz ve tatili bir arada yaşamak isteyenler için oldukça uygun bir seçene olan plajda ayrıca restoran ve kafeterya gibi tesisler de bulunuyor.

8. Atayurt Plajı

Atayurt Plajı, Silifke ve Kızkalesi beldelerinin arasında bölgedeki konumlanıyor. Geniş sahil şeridi ve temiz deniziyle ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatan plajda kafeterya ve duş da bulunuyor.

9. Kapızlı Plajı

Kapızlı Plajı Mersin

Kapızlı Plajı, Mersin’in Atakent Mahallesi’nde bulunuyor. Sessiz ve sakinliği nedeniyle tercih edilen plaj, kafeterya, pansiyon, restoranlarıyla hizmet veriyor. Oldukça dinlendirici bir atmosfere sahip olan plaj şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede yer alıyor.

10. Akçakıl Plajı

Akçakıl Plajı Mersin

Mersin’in batı kısmında bulunan Akçakıl Plajı, Akdeniz’in en güzel yerlerinden. Yeme, içme ihtiyacınızı karşılayacak sosyal tesislerin bulunduğu plaj adını kum yerine çakıllı bir yapıya sahip olmasından alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik mesafede yer alan plaj keşfedilmeyi bekliyor.

11. Soğuksu Plajı

Soğuksu Plajı Mersin

Soğuksu Plajı, Mersin’in en turistik plajlarından biri. Şehir merkezine 170 km uzaklıkta bulunan plaj yeşil ve mavinin harmanlandığı muhteşem atmosferiyle oldukça beğeniliyor. Özellikle sabah saatlerinde oldukça sakin olan plajda kafeterya ve restoranlar da mevcut.

12. Pullu Orman Plajı

Pullu Orman Plajı Mersin

Pullu Orman Plajı, doğa ve deniz tatilini bir arada yapmak için en iyi alternatiflerden biri. Mersin-Antalya D400 kara yolu üzerinde, Anamur ilçesine 8 km uzaklıkta yer alıyor. Bu güzel Mersin plajında kamp yapabileceğiniz tesisler bulunuyor. Çadır, karavan ve günübirlik hizmetler verilmesi ve çevrenin tüm olumsuz etkilerinden uzak olmasıyla yoğun ilgi gören ender tabiat parklarımızdan biri.

Ülkemizin en en turistik yerlerinden biri olan Mersin, uçsuz bucaksız masmavi denize, eşsiz kumsallara sahip güzel plajlarıyla yerli ve yabancı çok sayıda turistin büyük ilgi odağı. Mersin plajları ve kumsallarının keyfini çıkarın.

20 YORUMLAR

 1. Mersin çok güzel ama değeri bilinmiyor yeterli ilgiyi vermiyorlar. Ben Taşucundayım denizi güzel full kum genellikle berrak çöp falan da yok öyle ama dediğim gibi sahili bakımsız ve mekan sıkıntısı var Taşucunda.

 2. Halk kirletmeyecek duyarlı olacak, Belediyede üstüne düşeni yapacak calısacak belediyenin çalışması olacak artık el atın lütfen vatandaşlarımızda duyarlı olsun

 3. Mersin’de tatil yapmanızı tavsiye etmiyorum gelişmemiş bir şehir Tisan denizi çok güzel temiz ama orada da hiçbir şekilde oturacak eşyaları bırakacak yer yok şezlong kiralamak istedik kiralamadılar sitelere özelmiş yere çimenlere oturduk kaldırdılar yasakmış belki bir kaç yeri güzel ama burada tatil yapılmaz zaten diğer plajlar çöp içerisinde onları söylemeye bile gerek yok bir tek Mavikent i beğendim orasının biraz ulaşımı zor

 4. GERÇEKTEN MUHTEŞEM DENİZLERİMİZ VAR AMA PİSLİKTEN GÖRÜNMÜYOR BAKIMSIZ ÇOK KÖTÜ.HİÇBİR ÇALIŞMA OLMUYOR YILLARDIR BÖYLE.

 5. 30 senedir gider gelirim mersine mezitlide deniz kenarinda dairem var! Ama hicbirzaman o sahiller ve daha kötüsü denizi gerektigi kadar temiz olmadi maalesef belediyeler hic calismiyor sadece baskan olayimda gerisi teferuat diyollar.Malesef sonunda daireyi kiraya verdim baska care yoktu hepsine yaziklar olsun. Simdi izmire tatile gidiyorum gercekten mükemmel izmirin sahilleri.

  • Haklisiniz. Erdemli denizleri resimdekiyle alakasi yok bu arada. Photoshop kullanilmis. Ben dogma buyume buraliyim. Bu kadar bakimsiz sahiller gormedim yazik.

 6. Mersin’e gelirken mutlaka uğradığım tatil beldesi Susanoğlu her yıl tatile gelirim. Sahili plajı harika bu bayramda oradayım.

 7. Ben şu an Susanoglu ndayım Süzer Resort otelde ve denizde bugün çöplerle yüzdüm. Mersinliyim ve bu yüzden daha üzgünüm. Deniz neden bu kadar kirli çok yazık oysa sahil o kadar harika ki. Dalgasız, güvenli pırıl pırıl. Denize sanki çöp dökmüşler eline, bacaģina çarpıyor devamlı tiksiniyor insan.. Temizlenir umarım.

 8. Arkadaşlar Mersin Türkiye’nin cenneti ama bu cennetin kıymetini bilmiyorlar malesef en uzun en güzel plajlar bizde saklı cennet koylar bizde tarih doğa tarım bizde

 9. Almanya’dan gelirken Susanoğlu plajına ugradik pislik içindeydi mersini hiç sevmedim sırf orayı görmek için fazladan 4 saat yol gittim yazık oldu suyu pislik icindeydi

  • Mersin politik tercihlerden dolayı turizm şehri olarak görülmedi hiç. Nükler santral için Mersin’in tercih edilmesi bile bu durumu açıklamaya yeter.

  • 1 tane plaja bakarak niye tüm Mersin’i kötülüyorsun ben sana Antalya’dada pis plajlar bulurum ayrıca sen demekki en kalabalık saatine gitmişsin(Türkiye’nin en kalabalık plajı) yoksa o plaj Türkiye’nin en uzun en güzel plajı Deniz kızı turizm o plajın tüm bakımlarını yapıyor

  • Sen Susanoğlu Plajına ekim yada Nisan ayında gel. Kimsenin olmadığı zamanda çok temiz oluyor şimdi çok kalabalık. Ondan insanlarımız pis olduğu için güzelim plajı batırıyorlar. Sadece Mersin’de değil tüm Türkiye’de böyle malesef.

 10. Suriyeliler sayesinde her cennet köşemiz gibi özenle içine edilmiştir. Karadenizden akdenize bu sene hangi plaja gitsem genelini suriyeliler oluşturmaktadır. Donla denize giren mi dersin, olajda piknik yapan mı, onun bunun karısını kızını dikizleyen mi? Bu ülkeyi bu hale getirenlerin allah belasını versin. Bir de bizler sene boyunca deli gibi çalışıp 1-2 hafta geziyoruz. Adamlar sürekli happy hoursda arkadaş..

 11. Mersin plajları bakımsız ve hor kullanılıyor. Büyükşehir belediyesinden daha iyi bakım ve tesis istiyoruz. Ayrıca Pullu Anamur da

 12. KIZKALESİ PLAJI ( MERSİN ): Biz eşimle Ramazan bayramında 1 günlüğüne gittik. Çok kalabalıktı, plaj güzel fakat bizim insanlarımız bu güzelliğin kıymetini bilmiyor. Aşırı derece sap var. Pantolonla yüzenler, kaldırımda mangal yapanlar, Arap mülteciler vb.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here