Hurgada’daki en önemli tatil merkezi El Gouna, Mısır’ın Hurgada kentinde, Kızıldeniz kıyısında inşa edilmiş bir tatil ve yaşam kompleksi. Mısırlı Sawaris ailesinin sahibi olduğu ORASCOM şirketi tarafından 1990 yılında kurulmuş. Hurgada şehir merkezine 22 km uzaklıkta; Kahire’nin ise 470 km güneyinde yer alıyor.

Dünyanın farklı yerlerinden gelip buraya yerleşmiş 25.000 kişinin yaşadığı El Gouna, modern bir kentin içinde yer alması gereken her şeye sahip. SPA’ları, gurme restoranları, golf kursları, tenis kortları, olimpik yüzme havuzları ile mükemmel bir tatil yeri.

El-Gouna, Egypt

Turkuaz renkli Kızıldeniz’in ışıl ışıl parladığı El Gouna konaklama ve eğlence için zengin seçenekler sunuyor. Aralarında Mövenpick, Sheraton ve Steigenberger gibi ünlü uluslararası otel markalarının olduğu; 3 yıldızdan 6 yıldıza kadar uzayan bir konforda, 16 otel ile 2,700 kişiden fazla misafirini ağırlayabiliyor.

Kızıldeniz Riviera’sında hiç yoktan var edilmiş tatil merkezi El Gouna, 40 milyon m2 gibi inanılmaz bir alanı kapsıyor. 16 otel, 420’den fazla restoran, bar, shop ve hizmet ofisleri ile bir kaç AVM, bir marina, 18 delikli bir golf parkuru, küçük bir havalimanı, bir üniversite ile kütüphane ve bir hastaneden ibaret. Toplamda 10 km uzunluğundaki plaj üzerine kurulmuş, bölgedeki tüm evlerin önünde deniz götürülmüş.

Hurgada El-Gouna

Turizm sezonunun Ekim-Mayıs ayları arası patlama yaptığı El Gouna, sahip olduğu uygun iklim koşullarıyla tatilcileri kendisine çekiyor. Hemen hemen tüm yıl boyunca tatil için elverişli bir iklime sahip. Kış aylarında bile hava sıcaklığı 17-25° derece iken, yaz aylarında 26-33° derece.

Plaj keyfini çıkarmanın yanında yapılacak pek çok aktivite sunuyor. Burası aynı zamanda dünyaca ünlü kitesurfing noktası. Teknelerle El Gouna içerisindeki kanallarda turlar yapılıyor. Kızıldeniz’i yakından tanımak isteyenler için ise katamaran turları yapılıyor.

El Gouna, Mısır

Kızıldeniz’in renkli su altını keşfetmek isteyenler için şnorkelle ve tüplü dalış en beğenilen aktiviteler arasında. Küçük kanolarla ve ayakta durulup pedalla hareket edilen kanolarla kasaba içerisindeki lagünler keşfedilebiliyor. Benim en beğendiğim aktivite ise, segway ile El Gouna içerisinde yaptığım tur oldu.

Türk Hava Yolları, yılda 12 milyon turistin uğrak yeri Mısır’da; Kahire, İskenderiye ve Şarm El Şeyh‘ten sonra Hurgada’ya da tarifeli seferler düzenliyor. İstanbul’dan 2,5 saatlik direkt uçuşla, haftanın 4 günü Hurgada’ya gitmek mümkün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here