Cadılar bayramı, Azizler günü, Ruhlar günü 31 Ekim’den 2 Kasım’a kadar batı dünyasının çoğu ruhları ve ölüleri anıyor ve kutluyor. Fakat geri kalan diğer günlerde aramızdan ayrılmış olanlar dünyanın her yerinde mezarlıklarda anılıyor. Bunlardan bazıları da oldukça ünlü ve popüler turist destinasyonları olmuşlardır. İşte bunlardan ziyaret etmeniz gerekenler.

Dünya’nın En Ürkütücü Mezarlıkları

10. Ölüler Şehri, Kahire

Ölüler Şehri, KahireKahire’nin ölüler şehri aynı zamanda yaşayanların da şehri. Kısaca “Al Qarafa” (Mezarlık) olarak da biliniyor ve yatan ölüler kadar burada yaşayan insanlar da bulunuyor ve bu insanlar şehrin en fakirleri. Bin yıldır bu bölge mezarlık olarak kullanılıyor ancak türbe ve mezarlıkların hemen yanına dükkanlar da kurulmuş. Yetkililer buranın turist bölgesi olarak gösterilmesine karşı olduğundan büyük gruplar halinde girmek zor ancak tek başınıza girdiğinizde bir problem olmayacaktır.

9. Greyfriars Kırkyard, Edinburgh

Greyfriars Kırkyard, EdinburghHemen kilise yanında bulunan bu mezarlığın perili olduğu söyleniyor. Böyle söylenmesinin sebebi ziyaretçilerin daha önceleri bir hapishane olan ve 17.yy’dan kalma üzerinde iskelet oymaları bulunan mezarlıklarda dolaşmanın verdiği huzursuzluk hissi de olabilir tabiki. 1990’larda mezarlıkta garip şeyler görüldüğü söylense de artık turistik bir bölge.

8. Eski Yahudi Mezarlığı, Prag

Eski Yahudi Mezarlığı, Prag

Diğer meşhur mezarlıkların aksine bu mezarlıkta çok bilinen kişiler bulunmuyor. Onun yerine, 15.yy’da 12,000 Yahudinin gömüldüğü yer olarak biliniyor. Avrupa’nın en ürkütücü yerlerinden biri olan burada her yer eski mezar taşlarıyla dolu.

7. Prazeres Mezarlığı, Lizbon

Prazeres Mezarlığı, LizbonÇoğu turist kaza eseri burayı bulup ziyaret ediyor. Popüler turist tramvayı sırasının tam sonunda bulunuyor ve devasa türbeleri çok ilgi çekiyor. Bir tepede bulunan mezarlık harika bir manzaraya sahip. Ancak şehrin en meşhur mezarı buradan çok da uzak olmayan İngiliz Mezarlığında bulunuyor. “Tom Jones”’un yazarı Henry Fielding Lizbon’da öldüğünde buraya gömülmüştü.

6. Highgate Mezarlığı, Londra

Highgate Mezarlığı, LondraKarl Marx burada yatan isimlerden sadece biri olmasına rağmen bu mezarlık daha çok “Taste the Blood of Dracula” ve “From Beyond the Grave” adlı korku filmleriyle biliniyor. Londra gezilecek yerler yazısında da göz atın.

5. São João Batista Mezarlığı, Rio de Janeiro

São João Batista Mezarlığı, Rio de JaneiroCarmen Miranda, Antonio Carlos Jobim ve uçak pilotu Alberto Santos-Dumont, sömürge zamanında Portekizli bir katolik hayır kurumu tarafından işletilen bu mezarlıkta yatıyorlar. Türbe ve mezar taşlarıyla dolu mezarlık çok meşhur isimleri sonsuz uykularında misafir ettiğinden dolayı “yıldızlar mezarlığı” olarak da bilinmektedir.

4. Zentralfriedhof, Viyana

Zentralfriedhof, ViyanaBeethoven, Schubert, Johann Strauss ve diğer ünlü isimler Viyana’nın en büyük ve en meşhur mezarlığında yatıyorlar. Mezarlığın ortası anıtsal bir kilise ve Katolik mezarlığı olmasına rağmen Protestan, Rus Ortodoks ve Yahudi bölümleri de bulunuyor.

3. Arlington Ulusal Mezarlığı, Washington DC

Arlington Ulusal Mezarlığı, Washington DCBurası mezarlıktan çok Amerikan vatanseverliğinin bir anıtı halinde: 360,000 Amerikalı asker bu meşhur mezarlıkta yatıyor. Mezar taşlarıyla kaplı yer Amerikan tarihinde bir ders niteliğinde adeta ve en çok ziyaret edilen mezar ise John F. Kennedy’e ait. Kaçırılmaması gereken bir seremoni ise “Bilinmeyen asker türbesi”’nde her bahar ve yazın 30 dakikada bir, Ekim-Mart arası da saat başı yapılan nöbetçi değişimi.

2. La Recoleta, Buenos Aires

La Recoleta, Buenos AiresEva Peron’un yattığı mezarlık sayısız ziyaretçiyi ağırlıyor ancak mezarlığın kendisi bile görülmeye değer bir yer. Dev mermer heykeller ve harikulade oyulmuş anıtlar Arjantin’in en prestijli kişilerini temsil ediyorlar.

1. Pere-Lachaise Mezarlığı, Paris

Pere-Lachaise Mezarlığı, ParisBelki de dünyada en çok ziyaret edilen mezarlıkta Edith Piaf, Oscar Wilde ve Jim Morrison gibi isimler yatıyor. Ağaçlar, mermerler ve mezar taşlarıyla dünyada ki bir çok mezarlığa ilham kaynağı da olmuştur. O kadar büyük bir mezarlıkki bir haritaya ihtiyacınız var ve hatta turlar bile düzenleniyor.

3 YORUMLAR

  1. Ne kadar korkutucu olursa olsun biz de gireceğiz toprağın altına, önemli olan sonrası için ne hazırlayabildiğimiz.

  2. Pere-Lachaise Mezarlığı, Paris Kesinlikle görmek istediğim tek mezarlık. Tabii ki Jim Morrison’u ziyaret etmek için.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here