Birbirinden farklı güzelliklere sahip dünya şehirlerinde, her biri çekim merkezine dönüşmeyi başaran yerler, ziyaretçi akınına uğruyor. Kendine has özellikleri ile farklı olan, sokak, mimari yapı, park ya da festivaller seyahat severlerin rotasına giriyor.

Dünyanın farklı yerinde yaşanan bir doğa olayı ya da insan eliyle yapılan bir bina, insanların ilgisini çekiyor. Dünyanın 10 farklı yerinden, dünyanın en renkli 10 yerini bu listede.

Dünyanın En Renkli 10 Yeri

1. Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Bo-Kaap-Cape-Town-Renkli

Cape Town şehir merkezinde bulunan Bo-Kaap, bir sokak boyunca uzanan, farklı renklere boyanmış evlerden oluşuyor. Gündüz saatlerinde çok sayıda turistin ziyaret ettiği sokak, fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekiyor.

2. Kutup Işıkları, Norveç 

dünyanın en-renkli yerleri

Kutup ışıkları (Aurora Borealis), kutup bölgelerinde, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucunda ortaya çıkıyor. Norveç‘in kuzeyi kutup ışıklarının en güzel göründüğü yerlerden biri.

3. Keukenhof Botanik Bahçesi, Hollanda

en renkli yerler

Amsterdam‘a 35 km uzaklıktaki Lisse’de bulunan Keukenhof Botanik Bahçesi, yalnızca Mart’ın son 2 haftasından Mayıs’ın ilk 2 haftasına kadar ziyarete açık. Schiphol Havalimanı’ndan kalkan otobüslerle 40 dakikada ulaşılabilen bahçe, rengarenk görüntüsüyle ziyaretçilerini etkiliyor.

4. Havana, Küba

Havana Kuba renkli yerler

Küba‘nın başkenti Havana, 1959 yılında gerçekleşen devrimden bu yana uluslararası ambargolar nedeniyle büyük oranda değişime kapalı. Rengarenk boyalı yapılar ve nostaljik arabaların görüldüğü Havana sokakları, ambargoların esnetilmesi ile birlikte önümüzdeki yıllarda değişim gösterebilir.

5. Holi Renk Festivali, Hindistan

rengarenk yerler

Baharın gelişini kutlamak için Hindistan‘da düzenlenen Holi Renk Festivali, dünyanın farklı yerlerinden binlerce insanı Hindistan’da buluşturuyor. Yeniden doğuşun canlandırıldığı festivale katılanlar birbirlerine toz boya atarak eğleniyor.

6. Cinque Terre, İtalya

çok renkli yerler

İtalya‘nın en popüler turistik bölgeleri arasında bulunan Cinque Terre, engebeli bir arazide, sahile bakan 5 farklı köyün genel ismi. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan bu bölge, renkli yapıları ve etkileyici manzarasıyla büyüleyici güzellikte.

7. Burano, Venedik, İtalya

renkli Şehirler

Venedik Lagünü içerisinde bulunan Burano Adası, renkli evleri ve dantel işlemeleri ile turistik bir çekim noktası. Kanal boyunca sıralanan farklı renklere boyanmış, çiçekli evler birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat veriyor.

8. Lavanta Tarlaları, Fransa

Lavanta Tarlalari Fransa

Fransa‘nın Provence bölgesindeki lavanta tarlaları, parlak mor rengiyle insanın başını döndürüyor. Tarlalar ufuk çizgisine kadar, gözün görebileceği her yeri sarıyor. Görsel bir şölen yaşatan tarlaların içerisinde lavantanın muhteşem kokusunun tadını çıkarmak tarifsiz bir duygu.

9. La Boca, Buenos Aires, Arjantin

BuenosAires La Boca

Arjantin‘in başkenti Buenos Aires‘in 47 semtinin en tanınanı olan La Boca, İtalyan göçmenler tarafından kurulmuş. Arjantin’in ünlü futbol takımı Boca Juniors’ın stadının da bulunduğu semt, batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilen, tekne boyasıyla boyanan renkli evleriyle tanınıyor.

10. Kapalı Çarşı, İstanbul, Türkiye

en-cok-renkli-yerler

Dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşısı olarak kabul edilen İstanbul Kapalı Çarşı, 4,000 dükkan, 25,000 çalışan ile yılda 100 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor. Dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanı olan Kapalı Çarşı, birbirinden farklı meslek gruplarına ait dükkanlarla rengarenk bir yapıda.

Farklı şehirlerdeki bu renkli yerler dışında, dünyada keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda güzellik bulunuyor. “Listede mutlaka olmalı” dediğiniz güzellikleri yorum bölümüne yazabilirsiniz.

8 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here