Eşsiz doğa harikalarının bir çoğu yıllar önce keşfedilip, turizmin gözde tatil noktaları arasına girse de, bozulmamış doğaları ve mimarileriyle insan ruhuna dokunmaya devam ediyorlar. Bu muhteşem yerler, seyahat meraklılarının heyecanını ateşleyecek görünümleriyle, yola çıkmaya hazırlananların ‘görülecek yerler’ listesini bir hayli kalabalıklaştıracak gibi duruyor.

Dünyada Görülmesi Gereken 20 İnanılmaz Yer

Pingvallavatn Gölü, İzlanda

Pingvallavatn-Golu-IzlandaYaklaşık 114 metrelik derinliğiyle İzlanda’nın en büyük doğal gölü olan Pingvallavatn Gölü, dalış tutkunlarının da vazgeçilmez adresleri arasında gösteriliyor.

Hvitserkur, Kuzey İzlanda

Hvitserkur-Kuzey-IzlandaSu içen bir ejderhayı ya da dinazoru andırdığı söylenen 15 metre yükseliğinde bir bazalt kaya olan Hvitserkur‘un üzerindeki delikler, deniz erozyonu sonucunda oluşmuş.

Haiku Merdivenleri, Hawaii

Haiku-Merdivenleri-Hawaii2. Dünya Savaşı sırasında tepede bulunan radyo antenine kolayca erişmek için yapılan 4 bin basamaklı Haiku Merdivenleri, ‘Cennete giden merdivenler’ ismiyle de biliniyor.

Aescher, İsviçre

Aescher-Isvicreİsviçre’de yürüyüş meraklılarını buluşturan Ebenalp dağlarında bulunan sevimli bir dağ oteli olan Aescher‘da, suyun kısıtlı miktarda olması nedeniyle duş imkanı bulunmuyor.

Bagan, Burma, Myanmar

Bagan-Burma-MyanmarMyanmar’ın kuruluşunun temellerini oluşturan Pagan Krallığı’nın başkenti olan Bagan, ülkenin Mandalay Bölgesi’nde masalsı görünümü ile ilgi çeken antik bir kent.

Albarracin, Aragon, İspanya

Albarracin-Aragon-IspanyaTarih öncesi dönemden izler taşıyan etkileyici bir kasaba olan Albarracin, 1961 yılında İspanya Hükümeti tarafından ulusal anıt edildi.

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik-HirvatistanHırvatistan’da, Orta Çağdan kalma göz alıcı yapıları ve eserleri ile adını duyuran bir şehir olan Dubrovnik, Adriyatik Denizi kıyısında yer alıyor.

Kaplan Yuvası Manastırı, Paro Vadisi, Bhutan

Kaplan-Yuvasi-Manastiri-Paro-Vadisi-BhutanTibet Budizminin önemli tapınakları arasında bulunan ve 17. yüzyılda inşa edilen Kaplan Yuvası Manastırı, Taktsang adıyla da anılıyor.

Chichilianne, Rhone Alpleri, Fransa

Chichilianne-Rhone-Alpleri-FransaEtrafındaki toprağın erozyon nedeni ile kayması sonucunda ilginç bir görünüme kavuşan dağı ile ünlü Chichilianne, Fransa’nın en şirin kasabalarından.

Grotta Palazzese Restoranı, İtalya

Grotta-Palazzese-Restorani-ItalyaRomantik ve ilginç bir evlenme teklifi hayali kuranların ilk tercihlerinden biri olan Grotta Palazzese Restoranı, bir kireç taşı mağarası içerisinde yer alıyor.

Alter Do Chao, Brezilya

Alter-Do-Chao-BrezilyaPek çok kişi tarafından ‘Aşk adası’ adıyla da bilinen Alter Do Chao, Brezilya’nın en muhteşem noktalarından birini oluşturuyor.

Segovia Kalesi, İspanya

Segovia-Kalesi-IspanyaWalt Disney’de kullanılan kalelerin tasarımına ilham verecek kadar büyüleyici bir görünüme sahip olan Segovia Kalesi, ülkenin Orta Çağ’daki en önemli yapılarından biri.

Leptis Magna, Trablusgarp, Libya

Leptis-Magna-Trablusgarp-LibyaUNESCO Dünya Mirası Listesindeki Leptis Magna, Roma İmparatorluğunun en önemli kenti olarak bilinen ve deniz kenarında yer alan bir antik kent.

Hallstatt, Avusturya

Hallstatt-AvusturyaAvusturya’nın UNESCO Koruması altındaki köyü Hallstatt, Avrupa’nın en güzel yerleşim yerleri arasında gösterilen eşsiz bir coğrafya.

Kapadokya, Türkiye 

Kapadokya-Turkiye

Kapadokya, günümüzde bir çoğu otel ya da ev olarak kullanılan peribacalarının eşsiz görünümünü ile ünlü bir turizm bölgesi.

Bastei Köprüsü, Elbe Sandstone Dağları, Almanya

Bastei-Koprusu-Elbe-Sandstone-Daglari-Almanya1851’de Almanya’nın Dresden kenti yakınlarındaki inşa edilen Bastie Köprüsü, dağların arasında muhteşem mimarisi ile parlayan ihtişamlı bir yapı.

Huacachina, Peruvian Çölü

Huacachina-Peruvian-ColuÇölde susuz kalanların hayallerini süsleyen vahaların hayat bulmuş hali olarak da söz edilen Huacachina, Peru’nun Ica Province şehri sınırlarında kalıyor.

Bishop Kalesi, Colorado

Bishop-Kalesi-Colorado-San-Isabel-Ulusal-OrmaniJim Bishop adındaki bir adamın, tek başına inşa ettiği söylenen Bishop Kalesi, alışılmışın dışındaki görünümü ile masal sayfalarından fırlamış izlenimi uyandırıyor.

Lord Howe Adası, Avustralya

Lord-Howe-Adasi-AvustralyaVolkanik bir patlama sonucunda oluşan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan bu Lord Howe Adası‘na aynı anda yalnızca 400 turistin ayak basmasına izin veriliyor.

Chefchaouen (Şeyşaven), Fas 

dunyanin en muhtesem yerleriMavi rengi ile ruhu dinlendiren tarihi binalarıyla çok özel bir yer olan Chefchaouen, Fas’ın kuzeybatısındaki Rif Dağlarının eteklerinde kurulmuş muhteşem bir kasaba.

Her biri birbirinden görkemli ve büyüleyici güzellikteki bu doğal oluşumlar ve tarihi yapılar, seyahat meraklısı gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here