Seyahat kültürünün gelişmesi, ulaşım imkanlarının ve iletişim olanaklarının artması dünyanın farklı bölgelerine ziyaret etmek isteyenler için yeni planlar demek. Kimi şehirler dünyaca ünlü simgeleriyle seyahat planlarına girerken, kimi şehirler tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle tercih ediliyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya kadar geniş bir coğrafyada yer alıyor. Bir yıl boyunca ağırladıkları kişi sayısına göre şekillenen liste seyahat severler için yol gösterici nitelikte.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 10 Yeri

1. Kapalıçarşı, İstanbul / 91,2 milyon

Kapalicarsi-Istanbul

İstanbul’un merkezinde, Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı, dünyanın en eski ve en büyük çarşılarından. Yıllık ziyaretçi sayısının 91 milyonu aştığı çarşıda yaklaşık 4 bin dükkan bulunuyor. Günün en yoğun saatlerinde yarım milyona yakın insanın dolaştığı çarşıda yaklaşık 25 bin kişi çalışıyor.

Dünyanın en fazla turist çeken yeri olan Kapalıçarşı, artık yalnızca tabelalarda kalan meslek gruplarından yorgancılar, fesçiler gibi isimleri olan 57 sokak, 29 han ve 11 ana kapıya sahip. Yapıldığı tarihten bu güne kadar hareketliliğini kaybetmeyen bu alanda aradığınız her şeyi bulmak mümkün.

2. Zocalo Meydanı, Meksika / 85 milyon

Zocalo-Meydani-Meksika

Meksika’nun en önemli meydanı olan Zocalo’nun resmi adı Plaza de la Constitucion. Burası ayrıca, dünyanın en büyük meydanlarından. Yıllık ziyaretçi sayısının 85 milyonu bulan meydan, Aztek Medeniyeti’nden beri kullanılıyor.

Meydan, mimari yapısıyla ve çevresindeki muhteşem yapılarıyla hoş fotoğraf kareleri için ideal. Meydan zaman içinde farklı şekiller alsa da şimdilerde geniş taşla döşenmiş tabanı ve merkezinde büyük bir Meksika bayrağı bulunuyor. Alan, şehrin tarihi merkezine yapılacak yürüyüşler için başlangıç noktası olarak kabul ediliyor.

3. Times Meydanı, New York / 50 milyon

Times-Meydani-New-York

Amerika Birleşik Devletleri‘nin New York şehrinde West 42. Cadde’nin Broadway ile Seventh Avenue’nin kesiştiği yer olan Times Meydanı, yılda 50 milyon kişiyi ağırlıyor. 1904’ün yılbaşında, meydana ismini veren New York Times’ın buradaki yeni binalarına taşınmasını havai fişeklerle kutlaması yeni bir gelenek başlatmış.

Hala devam eden gelenek dolayısıyla her yıl özellikle yılbaşında buradaki binlerce kişi, yeni yılı gösteren meşhur ışıklı topun inişini seyrediyor. Geceleri ışıl ışıl olan meydan yoğun trafiğiyle ve taksileriyle de ünlü.

4. Central Park, New York / 40 milyon

Central-Park-New-York

New York Manhattan’da yer alan Central Park, oldukça büyük bir alana yayılmış durumda. Yıllık ziyaretçi sayısı 40 milyonu bulan park, Birleşik Amerika’da en çok ziyaret edilen parkı özelliğine de sahip.

Pek çok televizyon şovuna ve film sahnesine ev sahipliği yapan Central Park, bu nedenle dünyadaki en ünlü şehir parkı durumunda. Yüzmenin yasalara aykırı olduğu Central Park, gökdelenlerin hakim olduğu şehrin en güzel kaçış noktalarından biri.

5. Union Station, Washington, DC / 40 milyon

Union-Station-WashingtonDC

Washington DC’de bulunan Union Station, oldukça büyük bir tren istasyonu. Yıllık ziyaretçi sayısının 40 milyonu bulduğu yer, günlük 12 bin 500 yolcusuyla bölgenin en işlek istasyonlarından.

1907’den beri hizmet veren istasyon, içerisinde çok sayıda sergi salonu ve 130’un üzerinde dükkana sahip. Binada bulunan gezilecek yerlerin dışında, iç tasarımı ve mimarisiyle de dikkat çeken mekan, şehre gelenlerin en çok görmek istedikleri yerler arasında bulunuyor. Buradan çok sayıda farklı destinasyona ulaşmak mümkün.

6. Las Vegas Yolu / 30,5 milyon

Las-Vegas-Road

ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Las Vegas, çölün üzerine kurulu kumarhaneleri ve eğlence mekanlarıyla oldukça ünlü. Burada bulunan Las Vegas Strip, tüm bu kumarhanelerin, otellerin ve çok sayıda restoranın üzerinde bulunduğu yol olarak, yıllık 30 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret ediliyor.

1940’larda kumarın legal olmasıyla kurulan Las Vegas’ın yazları 45 dereceyi geçen sıcaklıkları nedeniyle en güzel zamanları eylül ve mayıs ayları. Dünyanın her yerinden esinlenerek kurulan otel ve kumarhaneleri gezerken Mısır’dan Venedik’e, New York’tan Paris’e bir çok farklı simge görülebiliyor.

7. Meiji Jingu Shrine, Tokyo / 30 milyon

Meiji-Jingu-Shrine-Tokyo

Japonya‘nın başkenti Tokyo’da bulunan Meiji Jingu Shrine, İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shoken’e adanan bir tapınak. Japonya’yı modernize ettiği bilinen imparatorun ölümünden sonra yapılan tapınak, onun hala yaşadığını göstermek amacıyla inşa edilmiş.

Günümüzde, yılda 30 milyon ziyaretçiyi ağırlayan tapınak içerisinde fotoğraf çekmek ve sigara içmek yasalara aykırı. Burası turizm haricinde hala geleneksel düğünler için de kullanılıyor. Japon ailelerin baştan aşağı giydikleri geleneksel kıyafetleriyle düzenledikleri törenlere ziyaretçiler de katılabiliyor.

8. Sensoji Tapınağı, Tokyo / 30 milyon

Sensoji-Tapinagi-Tokyo

Tokyo’nun en eski tapınağı olan Sensoji, şehrin en gözde Budist mabedi. Yılda 30 milyon kişinin ziyaret ettiği tapınağa, oldukça eski olmasına rağmen sürekli yeni bölümler ekleniyor. II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamı yıkılan tapınağa yapılan eklemeler mabedin özüyle çeliştiği yönünde eleştiriliyor.

Efsanelere göre tapınağın yapılışı, 628 yılında iki balıkçının Kannon Tanrıçası’nın heykelini nehirde yakalamalarına dayanıyor. Heykel geri atılmasına rağmen sürekli oltaya yeniden takıldığı için tanrıçayı anmak adına buraya tapınak inşa ediliyor. Girişin ücretsiz olduğu tapınak haftanın 7 günü 24 saat ziyaret edilebiliyor. Ana salon sabah 6’dan akşam 5’e kadar görülebiliyor.

9. Niagara Şelalesi / 22 milyon

Niagara-Selalesi-ABD

Kuzey Amerika’nın doğusunda ABD ile Kanada sınırında yer alan Niagara Şelalesi, yılda 22 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Niagara Nehri’ndeki toplamdaki 3 şelalenin en büyüğü Horseshoe olarak bilinen Atnalı Şelalesi. Diğer iki küçük şelale ise American Falls ve Bridal Velis Fall olarak adlandırılıyor.

10. Grand Central Terminali, New York / 21,6 milyon

Grand-Central-Terminal-New-York

New York’ta bulunan Grand Central Terminali, sayısız tren platformuyla dünyanın en büyük tren garı binası. Burası, yılda 21 milyonu geçen ziyaretçi sayısıyla tren garları arasında en üst sıralarda.

Terminal, 2007’de Amerika’nın Favori Mimarlık Listesi’nde 13. sırayı alarak bu alanda da adını duyurmayı başardı. Ziyaretçilerin kendilerini adeta bir film sahnesinde hissettikleri bu gar, gelenlerin keyifle vakit geçirebilmesi için 68 mağaza ve 35 restorana da sahip.

3 YORUMLAR

  1. Super, 1. Sirada Istanbul, Kapali Çarşı. Memleketimizin değerini unutmayalım. .. koruyalım. ..

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here