Düden Şelalesi, kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alan ve Düdenbaşı denilen noktadan yer yüzüne çıkıyor. Düden Şelalesi, Düden Çayı boyunca Aşağı Düden Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olmak üzere iki kola ayrılıyor. Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan kolu olan Aşağı Düden Şelalesi (Karpuzkaldıran Şelalesi) ile Varsak’a 1 km uzaklıkta olan kolu Yukarı Düden Şelalesi Akdeniz‘e dökülüyor.

Antalya’nın enfes güzelliklerinden biri olan Düden Şelalesi’nin yaklaşık 40 metrelik falezlerden denize dökülen Aşağı Düden Şelalesi kolu, Lara yakınlarında şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunuyor. Çok yakınında ise Gençlik Parkı ve Karpuzkaldıran Askeri Tesisleri yer alıyor. Aşağı Düden Şelâlesi, Antalya kent merkezinin güneydoğusunda, Lâra Plajı yolu üzerinde bulunuyor. Düden’in Antalya’nın 15 km kadar kuzeyinde Düdenbaşı Şelalesi denilen diğer bir çağlayanı bulunuyor. Bu şelalenin arkasına doğru uzanan ve ziyaretçilerini adeta rüyalar alemine götüren bir mağara var.

Yukari-Duden-Selalesi
Yukarı Düden

Yukarı Düden Şelalesi’ne ise aynı zamanda İskender Şelalesi olarak da biliniyor. MÖ 334-333 yıllarında Pamphylia’yı fetheden Büyük İskender’in bu bölgeden geçerken atlarının su içtiği söyleniyor. Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alan 1972’den bu yana Devlet Su İşleri tarafından düzenlenen piknik ve mesire yeri bulunuyor.

Şelalenin girişinde develere binip güzel bir anı fotoğrafı çekebilirsiniz. Şelalenin ve eşsiz denebilecek güzellikteki doğanın içerisinde iken kendinizi Antalya’nın o bunaltıcı havasından çok uzakta, sanki bir gizli cennetteymiş gibi hissedebilirsiniz. Düden Şelalesi park alanı içerisinde Gençlik Parkı, restoran ve kafeler ile hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.

Duden-Selalesi-Antalya
Düden Şelalesi

Düden Şelalesi’ne nasıl gidilir

Antalya’nın doğal tabiat güzelliklerinden olan Düden Şelalesi, Varsak’tan 1 km, kent merkezinden 10 km uzaklıkta Kepez Mesire Alanı’nın içerisinde yer alıyor. Özel aracınızla veya toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz park alanının açılış saati sabah 08.00 ile akşam 19.30 arasında. Şelaleye özel araç ile ulaşım yaklaşık 24 dakika sürüyor. Özel aracınızla Varsak Yolu’ndan gelerek şelaleye ulaşabilirsiniz. Antalya merkezden Varsak minibüslerine binerek de şelaleye gelmeniz mümkün.

Asagi-Duden-Selalesi
Aşağı Düden Şelalesi, Lara, Antalya

Düden’e toplu taşıma araçları ile ulaşmak için, VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69 No’lu Antalya Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Özel ulaşım için hemen şelalenin girişinde yer alan Düden Taksi durağından da faydalanabilirsiniz. 524 ve 524A No’lu belediye otobüsleri ile de hem Düden Şelalesi’ne hem de Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşmak mümkün.

Antalya gezilecek yerler arasında en çok ilgi gören noktalardan olan Düden, yılın her dönemi doğayla buluşmak için iyi bir seçenek.

1 YORUM

  1. Antalya’ya gidince herkes burayı görmemizi önermişti ama olmadı bir türlü. Fotoğraflarla yetiniyoruz biz de napalım.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here