Dubrovnik, çınlayan bir deniz kabuğunun haritadaki karşılığı gibi, Hırvatistan‘da, Adriyatik Denizi kıyılarında konumlanmış görülesi bir yer. Farklı ruh hallerine ve beklentilere uyum sağlayabilen, klasik formları ve romantik deneyimleri harmanlayabilen şehir Dubrovnik, tarihi karakteriyle adım attığınız anda sizi adeta sonsuz bir labirent gibi içine çekiyor. Eski kıyı bölümündeki antik yelkenli gemileri, geçmiş yüzyılların zenginliği,  gücü ve şöhretini kolaylıkla hatırlatıyor.

UNESCO’nun özel koruması altında Dubrovnik, kültür, edebiyat, resim, mimari, felsefe, bilim, müzik ve diplomasi gibi birçok özelliğiyle Avrupa ve dünya için bir kültürel miras niteliğinde. Şehirde Ragusalıya, Akdenizliye dönüşecek, daha önce olmadığı kadar denize ait hissedeceksiniz. Dili anlamayabilirsiniz ama kuşların cıvıltısıyla, cappella gruplarının şarkılarıyla anlayacaksınız ki, Dubrovnik aynı güneşin altında buluşan aşk, neşe ve keyif insanlarının şehri.

Dubrovnik Gezilecek Yerler

1. Dubrovnik Surları

Dubrovnik Gezilecek Yerler

1940 metre uzunluğundaki şehir surları, Avrupadaki en görkemli anıtlardan biri olarak anılmakta ve şehrin mimari gelişimini göstermektedir. İlk surlar, 8. yy’da inşa ediliyor ama en yoğun yapılaşmalar 15. yy ortasında başlayıp 16. yy sonlarına kadar sürüyor. 22 metre yüksekliğindeki bu surlardan karaya doğru uzananlar 4-6 metre kalınlığındayken, deniz kenarındakiler ise 1-3 metre kalınlığındadır.

2. Stradun Sokağı

Dubrovnik Gezilecek Yerleri

Şehrin ana caddesi Placa (Stradun sokağı) bütün sadeliğiyle, eski şehir (Old City) ile uyum içinde. 298 metre uzunluğundaki caddede Barok mimarisiyle inşa edilen benzer motifli evler, giriş katlarındaki dükkanlarla süslenmiş. Birçok önemli Gotik ve Rönesans motifli binalarının yok olduğu depremden sonra, buradaki binalar tekrar inşa edilmiş.

3. Sponza Palace

Sponza Palace

  1. yy’dan kalma bu sarayda, Ragusa’ya ait şu mottoyu göreceksiniz; ‘We are forbidden to cheat and use false measures, and when i weigh goods, God weighs me’ (Bizim için hile yapmak ve yanlış ölçüleri kullanmak yasaktır, biz eşyaları,malları ölçüp tartarken, Allah bizi ölçüp tartar). Saray 1991-1992 yılındaki kuşatmayı konu alan dokunaklı bir Dubrovnik Koruyucularını Anma Odası (Memorial Room of the Dubrovnik Defenders) bulundurur.

4. Lovrijenac Kalesi

Lovrijenac Kalesi

Lovrijenac kalesi, eski şehrin (Old City) batı kısmında bulunuyor ve 37 metre uzunluğunda. Dubrovnik halkının hayatta kalma ve özgürlük sembolü olan kale, batı kısmındaki surların savunma merkezi görevinde. Giriş kapısının üzerinde meşhur satırları okuyabilirsiniz; “Non bene pro toto libertas venditur auro” (Özgürlük, dünyadaki bütün altınlara karşın satın alınamaz!). Günümüzde, halkın merakla beklediği ve çokça eğlendiği Dubrovnik yaz festivalinde, Lovrijenac açık hava etkinlik alanlarından biri haline geliyor ve Shakespeare’in Hamlet oyununa ev sahipliği yapıyor.

5. Teleferik, Srd Dağı ve müzeler

Teleferik, Srd Dağı ve müzeler

413 metre yüksekliğindeki Srd dağı, Dubrovnik’in kuzeyinde bütün ihtişamıyla uzanıyor. Dağ, şehir sınırlarını ve surları görebileceğiniz en güzel panaromayı sunuyor ve böylece favori fotoğraf çekme alanlarından biri. 1810’da Napoleon işgali sırasında bu stratejik alana inşa edilen Fort Imperial, şehrin önemli yapıtlardan biri.

Teleferikle çıkılan bu tepede şehrin en geniş kapsamlı açılarını görebilir, Lokrum adasının ve girintili çıkıntılı kıyıların keyfini çıkarabilirsiniz. Teleferik gezisi kısa sürmesine rağmen kalabalık olabiliyor ve sıra beklemeniz gerekebilir, ancak tepedeki manzarayı gördükten sonra, beklediğinize değdiğini anlayacaksınız! Tepede restaurant ve bir müze de var.

6. Franciscan Manastırı

Franciscan Manastırı

Manastırın girişinde, 14. Yy’dan kalma ve dünyadaki üçüncü en eski eczaneyi hala çalışır vaziyette göreceksiniz. Manastırda (müze kısmında) Ortaçağ ilaçları serisini görebilirsiniz (?). Diğer önemli bölümler olarak St Francis Kilisesi’ni ve iç avlusunu görmeden olmaz diyebiliriz.

7. Dubrovnik Sinagogu

Dubrovnik Sinagogu

Avrupadaki en eski 2. sinegogu olarak bilinen ve büyük ihtimalle de en küçük diyebileceğimiz sinegog, 2. Dünya Savaşı boyunca ibadet etmek için müdahele edilmeyen tek yer özelliğindeydi. İkinci katta 17. yy’dan kalma orijinal mobilyalar bulunurken, alt kattaki ufak ve şirin müze alanında göze çarpan sergiler bulunuyor.

8. War Photo Limited

War Photo Limited

Dubrovnik’te yürürken, gezerken ve şehri deneyimlerken, şehrin köklü tarihi kendini her ayrıntıda gösteriyor. Photo Limited, modern savaş fotoğrafları anlayışı ile kalıpları kırıyor. Serginin ayıltıcı,fakat faydalı bir etkisi var, eski Yugoslavya’da yaşanılan fikir ayrılıklarının işlenmemiş, taze görüntülerini gözler önüne seriyor.

9. Rektör Sarayı

Rektör Sarayı

Stradun’un güneyinde bulunan ve eskiden şehir papazının evi olarak kullanılan bina, Venedik tarzı Gotik bir başyapıt. Bina birçok kere yenilenmesine rağmen, ofisler, salon ve koridorlar başarıyla korunarak inşa edilmiş ve aynı dönemden mobilyalar ve sanat eserleriyle donatılmış. Alan aynı zamanda Cultural History Museum binasını da kapsıyor ve bu müzede ilginç resimler ve kalıntılar mevcut. Yazları avluda geleneksel müzik ve dans etkinlikleri de oluyor.

10. The Jesuit Church of St. Ignatius

 

The Jesuit Church of St. Ignatius

Gundulic meydanından geniş merdivenlerle Ruder Boskovic meydanına doğru giderken, karşınıza Dubrovnik’in en önemli Barok yapılarından biri çıkıyor. 17. yy sonlarında inşa edilen kilisede St. Ignatius’e ait portreler ve tasvirler bulunuyor.

 

Doğa güzellikleri

Doğa Güzellikleri

Yeşil Akdeniz örtüsü, Adriyatik’in masmavi derinlikleri, deniz kıyısında uzanan beyaz kayalıkları, tarihi bahçeleri, denizin en ilgi çekici türlerini barındıran akvaryumları, Dubrovnik ziyaretçilerini karşılayan ve keşfi bekleyen mirasın sadece bir kısmı. Bu doğa güzellikleri misafirlere masmavi deniz ve gökyüzünü, eşsiz günbatımlarını ve bölgenin doğal manzaralarını sunuyor. Lokrum Adası, Trsteno Arboretum (botanik bahçesi ) ve Elafiti Adası görülmeden olmaz!

Dünyanın her köşesinden Dubrovnik’e ulaşmak oldukça kolay. Buradan farklı yerlere gidebilirsiniz ve dönebilirsiniz. Dubrovnik, bir defa görmek ve gezmek yetmeyeceği gibi, ömür boyu unutamayacağınız bir rota!

Yılın yaklaşık 250 günü, gökyüzü güneşli ve parlak iken, yıldızlı gecelerinde ay ışığı altında parıldayan gümüş rengi deniz, konuklarını baştan çıkarıcı bir sesle geceye özel tekne gezilerine çağırıyor. Bizce daveti kabul edin, çünkü gökyüzüyle, deniziyle, taşıyla, insanıyla, farklı bölgesel mutfağıyla, Dubrovnik’in teklif ettiği, önerdiği her şeyi kabul etmek en güzeli! Yaz festivalindeki gösterileri izleyin, konserleri dinleyip, sergileri gezin, tırmanın, yüzün, dalın, dans edin, balık tutun, fotoğraf çekin, konuşun, düşüncelere dalın, hayal edin, aşık olun, kendiniz için birşeyler yapın. Muhteşem, eşsiz bir tecrübe olacak, çünkü Dubrovnik kendisi eşsiz ve kıyaslanamaz bir şehir.

İlayda Su Uç

Önceki makaleSantorini Gezilecek Yerler
Sonraki makalePortofino Gezilecek Yerler

1 YORUM

  1. Elafiti adası ve botanik bahçesi benim de görmeyi istediğim yerlerden.
    Güzel bir rehber olmuş. Dubrovnik’i keşfetmek için harika bilgiler var.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here