Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan Dubrovnik, Orta Çağdan kalma tarihi eserlerle ünlü, Dalmaçya kıyılarının güneyinde, denize uzanan bir burun üzerine kurulu. Akdeniz’in Adriyatik’e uzanan kolda, yemyeşil bir kent olan Dubrovnik, Adriyatik kıyılarının kayalık ve dar yollarının kıvrımlarından sonra varacağınız bir doğa harikası. Eski ismi Ragusa olan Dubrovnik, aynı zamanda Balkanlar’ın en eski kentlerinden biri. Yüzyıllardır korunan mimarisiyle Ortaçağ esintisi taşıyan Hırvatistan, bozulmamış şehirleri, irili ufaklı adaları ve yüzlerce kilometrelik sahilleriyle doğal güzelliklere sahip bir Avrupa ülkesi.

Adriyatik Denizi’nin en popüler ve turistik şehirleri arasında yer alan Dubrovnik, masmavi denizi ve ticari açıdan işlevsel olan limanı ile önemli bir merkez. Dalmaçya kıyılarının güneyinde, denize uzanan bir burun üzerine kurulu olan kent, Balkanların en eski şehirlerinden biri olarak da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde haklı bir yere sahip.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Eski ismiRagusa olan Dubrovnik, Adriyatik kıyılarının kayalık ve dar yollarının kıvrımlarından sonra varacağınız bir doğa harikası. Sırp bombardımanının ardından uluslararası girişimlerle yeniden inşa edilen ve Ortaçağ’dan kalma atmosferiyle birçok film ve dizi yapımcısının ilgi odağı olan şehrin sokaklarında her an çekim yapanlara rastlamak mümkün.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Dubrovnik (eski adıyla Ragusa) eskiden bir Roma yerleşkesiydi. Ortaçağ döneminde Venedik, Macaristan, Türkiye gibi ülkelerin gözü lojistik değeri yüksek olan bu liman kentinin üstündeydi. Ama şehrin de mottosu olan ‘özgürlük’ (libertas), Dubrovnik halkının en önde tuttuğu değer olmuştu ve çağlar boyunca devam eden bu bağımsızlık yönündeki açlık, diğer ulusların, bu topraklardaki egemenlik planlarını suya düşürdü.

12’inci ve 17’inci yüzyıllar arasında inşa edilen Dubrovnik, I. Murat döneminde 1365’te ayrıcalık tanınmış küçük bir devlet olarak Osmanlı himayesine giren bir Ortaçağ kenti. 1808’de Fransa’ya bağlanan, 1815’te ise Viyana Kongresi şehrin yönetimini Avusturya’ya bırakarak şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği sona ermiş. O dönem tarihi şehrin içerisindeki görkemli surlarla çevrili olan Dubrovnik’in, Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan ayrılışı sürecinde yaşanan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle tahrip olan tarihi dokular günümüzde Unesco tarafından restore ediliyor. 2005’te eski görünümünü büyük ölçüde kazanan kent, Hırvatistan’ın en gözde kenti.

1667’de meydana gelen deprem yüzünden eski şehir kısmında, birkaç saray ve kilise dışında bütün binalar yok oldu. Ancak şehir kısa sürede, o zamanların en gözde mimari anlayışı olan Barok stiliyle baştan inşa edildi. Hırvatistan bağımsızlık savaşı ülke genelinde, özellikle de Dubrovnik’te turizm endüstrisini yok etti. Şehrin fiziksel olarak korkmasının yanında, ekonomisi de sarsıldı.

Neyse ki, Adriyatik ve Dinar Alplerinden bu büyüleyici şehre akın eden kalabalıklar ile, Dubrovnik mükemmel tatil beldesi statüsünü geri kazanmış oldu. Zamanla büyük sanatçıların, ünlülerin ilgisini çektiği gibi sırt çantasıyla gezmeyi seven öğrencilerin de bir o kadar uğrak noktası haline geldi. Son misafirleri arasında Beyonce, Tom Cruise, Tina Turner ve John Malkovich var!

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Balkanların en eski kentlerinden biri olan ve Adriyatik’in İncisi olarak da anılan Dubrovnik, otellerin olduğu Lapad ve Babin Kuk, liman bölgesi Gruz ve eski şehir olarak bilinen Stari Grad olmak üzere dört bölgeden oluşuyor. Dalmaçya kıyılarının güneyinde, denize uzanan burunda surların içinde bulunan eski şehir bugün Dubrovnik’i ziyaret eden herkesin ilk tercihi. Tarihi yapılarının yanı sıra güneş ve deniz keyfi yaşatan doğal güzellikleri ve tarih ile modern yapıları bir arada barındıran Dubrovnik, zaman yolculuğu için ideal.

Gruz Dubrovnik Gezi Rehberi

Adriyatik’in en gözde turistik kenti olan Dubrovnik, aynı zamanda Hırvatistan’ın Dubrovnik-Netreva Eyaleti’nin merkezi. Masmavi Akdeniz’in, keyifli, güneşli, canlı ve sıcak atmosferi, diğer yandan da tarihi yapılarıyla da zengin bir kültürü gözler önüne seriyor.

Geçmişten bugüne Hırvatistan’ın edebi, kültürel, sanatsal ve bilim merkezi olan kentte Rönesans mimari örneği olan Minceta Kalesi, Dubrovnik Limanı’nın girişini koruyan ve Ploce Geçidi’nin yakınında bulunan Aziz Luke Kulesi aynı zamanda Akvaryum’a ve Denizcilik Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Şehre temiz su getirmek için tarihi şehir merkezinde yer alan Pile Geçidi ile Ploce Geçidi’nin bulunduğu giriş noktalarında yer alan Onofrio’nun Çeşmeleri de bu bölgede yer alıyor. Eski Şehir bölümünün yakınlarında palmiye ağaçlarıyla çevrili şahane bir manzaraya sahip olan Dubrovnik Limanı kentin en gözde mekânı.

Stari Grad sokaklarında Barok ve Rönesans eserleri arasında dolaşırken, Prensin Sarayı, 1516-1521 yılları arasında Gotik Rönesans mimari stilinde inşa edilmiş olan Sponza Sarayı, 14. yüzyılda Barok mimari stilinde inşa edilmiş olan Fransisken Manastırı ve Dominikien Manastırı’na mutlaka göz atın. Lovrijenac Kalesi’nde gerçekleştirilen gösteriler elbet karşınıza çıkacaktır. 1940 metrelik uzunluğa sahip surları yürüyerek tamamlamak ise 2 saate yakın sürüyor.

Minceta Kalesi, Dubrovnik

Ülkenin ünlü edebiyatçısı Marin Drzic’in müzeye dönüştürülen Marin Drzic Evi, Bizans stili bir mimariye sahip Katedral Hazineliği, tarihinde pek çok yıkım yaşamış olan ülkenin geçmişini yansıtan Savaş Fotoğrafları Sergi Merkezi  kentin başlıca gezilecek yerleri. Yapımı 1725’de tamamlanan ve şehrin en en büyük kilisesi olan Aziz Ignatius Cizvit Kilisesi, hemen yanında Dubrovnik’in en iyi bilim adamlarını yetiştirmiş olan Cizvit Üniversitesi, Roland’ın Sütunu ve Çan Kulesi, Gotik mimari sitilinde inşa edilen Rektörler Sarayı, Orlando’nun Sütunu olarak da bilinen, Roland’ın Sütunu Heykeli şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında.

Kentin en güzel sahil şeridine sahip Lapad Koyu ile birlikte kentin karşısında sıralanan küçük adalar da yüzme keyfi için sizi bekliyor. Tophane önünden kalkan motorlarla ulaşılan adalarda yüzdükten sonra eski şehir merkezinde deniz mahsulleri, pizza, makarna ve dünya mutfaklarından farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Rakija adı verilen Hırvat yerel içkisi erik rakısını mutlaka listenize eklemelisiniz.

Dubrovnik yeme-içme

Dubrovnik Yeme-Icme

Yemek kültüründe Akdeniz etkilerinin ağır bastığı Dubrovnik mutfağı, çoğunlukla zeytinyağlılardan ve deniz ürünlerinden oluşuyor. Et yahnileri, makarna ve ekmek çeşitleri, kalamar dolması gibi taze ürünlerle yapılan doğal yemekler, Hırvat yerel tatlarının temeli. Bunların arasında Zagreb bifteği, Zagreb gablec (şarap, pırasa, kıyılmış et), kotlovina (etli yahni), krpice sazeljem (lahana yemeği) ve Purica smlincima (hindi) bulunuyor. Macar, Avusturya ve İtalyan mutfaklarından etkiler taşıyan mutfağından örnekler tatmak isterseniz eski şehir bölgesi ve liman kesimi ile Stardun Caddesi öne çıkıyor. Ev yapımı brendi olan “travarica”, düşük alkol oranı ve hafif aromasıyla “orahovica” ve yerel Hırvat biralarını tatmadan dönmeyin!

Dubrovnik nasıl gidilir

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Dubrovnik arasında direkt uçuş seferleri bulunuyor. Bunun dışında Iberia, Lufthansa, Austrian Airlines ve British Airways aracılığıyla Avrupa aktarmalı olarak Dubrovnik’e ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine 20 km mesafede bulunan ve ülkenin en büyük 3. havaalanı olan Dubrovnik Havaalanı’ndan kente ulaşım otobüs, taksi, shuttle ile veya araç kiralayarak mümkün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here