Dominik Cumhuriyeti (República Dominicana), Karayipler‘deki Hispanyola Adası’nda yer alan Kristof Kolomb’un yeni dünyayı keşfinde ilk ayak bastığı yer. Karayipler’in en lüks tatil merkezlerinden biri haline gelen Dominik Cumhuriyeti, Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alıyor. Venezuela ile deniz sınırı bulunan ülkenin batı kısmında ise Haiti yer alıyor.

Karayip Denizi ile Kuzey Atlas Okyanusu arasında, Haiti’nin doğusunda yer alan ülke, Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşim. Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük metropol alanı olan Santo Domingo, ülkenin güney kıyısında yer alıyor. Resmi para birimi Dominik Pesosu olan ülkede Doğu Karayip Doları da kullanılıyor.

Dominik Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Karayipler bölgesindeki Greater Antilles Takımadalarındaki Hispaniola Adası’nın doğu bölgesinde yer alan Dominik Cumhuriyeti, Latin Amerika’da 9. en büyük ekonomiye sahip. Karayipler’de en çok ziyaret edilen ülke olan Dominik, Karayipler’in en yüksek doruk noktası Pico Duarte ile Karayipler’in en büyük gölü ve en alçak yükseklik noktası olan Enriquillo Gölü’ne ev sahipliği yapıyor.

Yıl boyunca ziyaret edilen golf sahaları en önemli turistik yerlerinden olan ülkenin, biyolojik çeşitliliği oldukça yüksek. Ülke ayrıca, Santo Domingo’nun Koloni Bölgesinde, Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tüm Amerika kıtasında inşa edilen ilk katedral, kale, manastırlar ile ünlü.

Dominik Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Avrupalıların Amerika kıtalarında oluşturdukları ilk yerleşim olan Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti de Santo Domingo da Amerikalardaki ilk sömürge başkentiydi. Bağımsızlığının büyük bir bölümünde siyasi buhran yaşayan, halkı temsil etmeyen ve baskıcı pek çok hükümet tarafından idare edilen ülke, 1961’de son diktatörün ölümünden sonra Dominik Cumhuriyeti temsili demokrasiye geçti.

Ülkenin ekonomik büyümesinde etkili olan unsurlardan biri olan turizmin yanı sıra, ikliminden dolayı ekoturizm de oldukça büyük öneme sahip. Dünya Turizm Örgütü istatistiklerine göre Karayiplerin en popüler turizm yeri olan Dominik Cumhuriyeti, ziyaretçilerine çok çeşitli aktivite imkanları sunuyor. Ülkenin büyüklüğü kısa mesafelerde karayolu ulaşımıyla çok sayıda etkinliğe katılabilmeyi mümkün kılıyor. Ülke çok iyi bir otoban ağına ve her köşeye ulaşılabilecek uluslararası havalimanlarına sahip.

Dominik halkının kültür ve gelenekleri hem Afrika hem de yerli Taino unsurlarından etkilenen Avrupa kültürel temeline sahip. Bu öğeler ülkenin mutfağında, mimarisinde, dili, aile yapısı, dini inançları ve müzikte görülüyor.

Dominik Cumhuriyeti Gezilecek Yerler

Su raftingi, parasailing, balina izleme ve rüzgâr sörfü için en ideal bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti, benzersiz kültürü ve güzel insanlarının yanı sıra, simgesel yapıları, müzeleri, gece gündüz hareketli ve kalabalık olan plajlarıyla eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Dominik Cumhuriyeti dağlık bölgelerde uzun yürüyüşler yapmak için de ideal. Ülkenin yalnızca ulusal parklarında değil kilometrelerce uzanan bakir plajlarda da keşfedilecek çok şey var. Sörf için özellikle kuzey ve doğu kıyıları olmak üzere mükemmel bölgeler bulunuyor. Özellikle sörf için muazzam bir yer olan Bahia Samana’nın güneyinin haricinde, birçok otelin ders ve sertifika hizmeti sunduğu dalış sporu da, Dominik’in kuzey kıyılarındaki gemi enkazlarının yoğun olması nedeniyle oldukça tercih ediliyor. Bisiklet kiralamak ise, ülkenin doğal güzelliğini görebilmek için en iyi yollardan biri.

1. Santo Domingo

Santo Domingo

Yeni dünyadaki en eski şehir olan Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo pek seçenek sunuyor. Bu tarihi şehre yapacağınız ziyaret, Christopher Columbus’tan eski İspanyol mimarisine, eski kiliselere, orijinal yapılara ve tarihi bölgelerine doğru keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Monasterio de San Francisco, Museo de las Casas Reales, Museo Bellapart ve Fortaleza Ozama’ya yapılacak bir günlük ziyaret bu şahane kenti çok sevmenize yetecek.

2. Our Lady Bazilikası

Our Lady Bazilikası

Nüfusun çoğunlukla Katolik olan ülkede, tarihi miras ve kültürel hazine olarak görülen kiliseler oldukça önemli yapılar. Bir Roma Katolik kilisesi olan ve 1970’de Papa VI. Paul tarafından yaptırılan Our Lady Bazilikası (Basilica of Our Lady), ülkenin ulusal koruyucusu olduğuna inanılan Altagradia ile Roma Katolik piskoposluğunu Nuestra Senora de la Altagracia en Higuey’e adanan bir yapı.

3. Samana Yarımadası ve Samana Körfezi

Samana Yarımadası

Gerçek bir cennet olan Samana Yarımadası ve Samana Körfezi (Samana Peninsula and Samana Bay), ormanları, berrak suları, kuşların yuva yaptığı mağaraları ve rahatlatıcı atmosferi ile bu dünyanın dışında bir yermiş gibi. Oldukça turistik bir adres olan Samana’da bisiklet kiralayarak bir tur atabilir ve bu muazzam coğrafyaya hayran olabilirsiniz.

4. Enriquillo Gölü

Enriquillo Gölü

Ülkenin güneybatı bölgesinde yer alan ve eskiden Xaragua Gölü olarak bilinen Enriquillo Gölü (Lago Enriquillo), flamingo ve iguanaların doğal habitatı. Karayipler’in de en büyük gölü olan, ender hayvan ve bitki türlerinin gözlemlenebildiği Enriquillo üzerinde Barbarita, Islita ve Isla Cabritos isimli 3 ada bulunuyor. Karayipler’deki en büyük Amerikan timsah popülasyonunun evi olan göl çevresinde türü yok olma tehlikesi altında bulunan balık türleri, iguana, gergedan ve flamingoların da yaşam alanı.

5. Playa Dorada ve La Romana

Playa Dorada

Özellikle konaklama ve alışveriş için Dominik Cumhuriyeti’nin en çok tercih edilen ve turistlerin oldukça ilgi gösterdiği Playa Dorada, ülkenin kuzey sahilinde yer alıyor. Playa Dorada, özellikle konaklama, restoran, bar ve hayal edebileceğiniz tüm eğlenceleri içeren güzel bir sahil beldesi. Işıl ışıl güneşi ve bembeyaz kumsallarıyla konaklamanın yanı sıra deniz keyfi yaşamak için de ideal bir bölge. La Romana ise, ülkenin güneydoğusunda yer alan 3. büyük şehri. Şirin yerel hediyelikler için ideal olan bölgede, bisiklet ve motosiklet ile gezebilirsiniz.

6. Jaragua Ulusal Parkı ve Bahia de Las Aguilas

Rahatlatıcı muazzam plajları ile bilinen Karayipler’de deniz yaşamını gözlemleyebileceğiniz Jaragua Ulusal Parkı‘nda yer alan ve koruma altında bulunan Bahia de Las Aguilas, bembeyaz yumuşacık kumları ve şahane deniziyle anlatılmaz bir bölge. Pek çok ziyaretçinin dünyanın en güzel plajlarından biri olduğunu düşündüğü, 8 km uzunluğunda bir kumsala sahip Bahia de las Aguilas, koruma altında bulunan zengin su altı yaşamıyla ünlü.

7. Los Haitises Milli Parkı

Los Haitises Ulusal Parkı

Konik tepeler, kalker mağaralar ve geniş bir mangrov ormanı alanının bulunduğu, 1976’da kurulan Los Haitises Milli Parkı (Los Haitises National Park), subtropikal nemli ormanlarla örtülü, adaya özgü nadir memeli ve kuşları barındıran bir ekoturizm bölgesi. Korunaklı ve bakir bir bölge olan Los Haitises, 2000’den bu yana, Sabana de La Mar’ın ekolojik rehberlerini kullanan popüler bir ekoturizm bölgesi haline geldi.

8. Jarabacoa

Dominik Cumhuriyeti’ndeki La Vega Eyaleti’nde yer alan Jarabacoa, çam ormanları, şelaleler, nehirler ve Karayipler’deki en yüksek zirvelerden birine ev sahipliği yapıyor. Kentin isminin anadilde “Waters of Land” anlamına gelen Jaraba ve Coa kelimelerinden oluştuğu düşünülüyor zira, bölge ada yerlilerinin yaşadığı bölge. Tropikal yağmur ormanlarının varlığı ve kış aylarında ılıman günler geçiren bölge, ziyaretçiler tarafından ‘Sonsuz Bahar Şehri’ olarak biliniyor. Pek çok doğa sporunun da yapıldığı bölge içerisinden ülkenin en büyük ikinci nehri olan Yaque del Norte ile birlikte üç nehir geçiyor.

9. Kraliyet Müzesi

Günümüzde Dominik Cumhuriyeti olan Hispaniola’daki sömürge döneminde inşa edilen önemli kültür anıtlarından biri olan Kraliyet Müzesi (Museum of the Royal Houses), Santo Domingo’da yer alıyor. 16.yüzyılda, Amerika’daki İspanyol kolonilerinin yönetim ofislerini barındıracak şekilde inşa edilen yapı, Santo Domingo’nun en çok ziyaret edilen müzesi.

10. Alcázar de Colón

Alcázar de Colón

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde koruma altında bulunan Alcázar de Colón, Ciudad Colonial şehrinde yer alıyor. Yapı, ülkenin en çok ziyaret edilen müzelerinden Avrupa Orta Çağ ve Rönesans sanat eserlerinin Karayipler’deki en önemli topluluğunu sergileyen Museo Alcázar de Diego Colón’a da ev sahipliği yapıyor. 15-17.yüzyıllar arasındaki benzersiz Tapestry koleksiyonuyla büyüleyen müze, 50 oda, bahçeler ve avlulardan oluşan yapısıyla büyüleyici.

Dominik Cumhuriyeti yeme ve içme

Dominik Yeme İçme

Tropikal meyveler, pirinç, fasulye ve deniz ürünlerinden oluşan Dominik Cumhuriyeti’nin mutfak kültürü tipik Karayipler yemeklerinden oluşuyor. Alkol olarak Presidente, Brahma, Bohemia biraları, Brugal, Barcelo, Bermudez, Macorix, Siboney ve Punta Cana romları oldukça güzel. Dominik’te mümkünse musluk suyu içmeyin. Musluk suyunda yıkanan salatalar veya meyveleri yerken ise dikkatli davranın. Lüks oteller ve restoranlarda genellikle böyle bir sorun yaşanmıyor, ancak sokak satıcılarından aldığınız şeyleri temiz olduğunu düşündüğünüz su ile yıkamadan yemeyin.

Dominik Cumhuriyeti alışveriş

Alışveriş için, Santo Domingo’nun Colonial Bölgesi en ideal yerlerden biri, birkaç blok uzunluğundaki açık hava alışveriş merkezi El Conde Caddesi. Sokak pazarlarında son derece ucuz fiyatlara marka kıyafetlere rastlamak mümkün. Bölgede ayrıca, gün boyunca, otantik tablolar ve güzel mücevherler de dahil olmak üzere ailenin evine ucuz hediyeler satın alabileceğiniz birkaç turistik dükkân bulunuyor. Alışveriş merkezinin hemen karşısında yer alan katedralin sonunda ise çok güzel bir puro dükkânı var. Çoğu alanda ABD doları kabul ediliyor.

Dominik Cumhuriyeti’ne nasıl gidilir

Dominik Cumhuriyeti Nasıl Gidilir

Dominik Cumhuriyeti’nde 8 uluslararası havalimanı bulunuyor. Las Americas Uluslararası Havalimanı (Santo Domingo), La Romana Uluslararası Havalimanı, Punta Cana Uluslararası Havalimanı, El Catey Uluslararası Havalimanı (Samana), Gregorio Luperon Uluslararası Havalimanı (Puerto Plata), Santiago Uluslararası Havalimanı ve La Isabela Uluslararası Havalimanı (Santo Domingo).

Giderken genellikle ülkenin başkenti Santo Domingo Havalimanı ve ülkenin en ünlü tatil bölgelerinden Punta Cana Havalimanı kullanılıyor. Adaya doğrudan uçuşlar Kuzey Amerika, Avustralya ve İngiltere de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinden yapılıyor. Türkiye’den direk uçuşların bulunmadığı ülkeye, Avrupa’nın pek çok büyük şehrinden tarifeli hava yolları firmalarının aktarmalı uçuş seferleri bulunuyor. Tüm havalimanlarından taksi ile merkeze ulaşabilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti, gezilecek yerleri, her zevke hitap eden su üstü ve sualtı kalıntıları ile tarihe tanıklık etmek isteyenler için vazgeçilmez bir destinasyon. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here