İstanbul‘da Osmanlı’dan kalma en önemli yapılardan biri olan Dolmabahçe Sarayı, Boğaz’ın en göz alıcı yapılarından. Kendine has mimarisiyle oldukça dikkat çeken saray pek çok eserde imzası olan Balyan Ailesi’nin bir eseri.

19.yüzyılın en önemli yapılarından olan saray içinde yer alan süslemeler, birbirinden güzel tablolar ve nadide eserlerle bugün hala İstanbul’un en turistik merkezlerinden biri.

Dolmabahce-Sarayi-Nerede

Dolmabahçe Sarayı tarihi

Sultan Abdülmecid’in isteğiyle 1839 yılında yapımına başlanan Dolmabahçe Sarayı, eskiden gemilerin demirlediği daha sonra hasbahçe olarak kullanılan bir alana inşa edilmiş. Dolmabahçe Caddesi üzerinde 600 metre boyunca uzanan yapı, Türk ve Avrupa mimarisinin bir karışımı olarak ünlü mimar Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan tarafından tasarlanmış.

İlk olarak 1856 yılında kullanıma açılmış olan saray, yapıldığı dönemde tam 5 milyon altına mal olmuş. Dolmabahçe Sarayı’nı yaptıran Sultan Abdülmecid sarayda sadece 5 yıl yaşayabilmiş.

1927- 1949 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılan sarayı, 1927-1938 yılları arasında Cumhuriyetimiz’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kullanmış. Atatürk bu süre boyunca İran Şahı Pehlevi’den Irak Kralı Faysal’a, Ürdün Kralı Abdullah’tan, İngiliz Kralı Edward’a kadar pek çok önemli ismi Dolmabahçe Sarayı’nda ağırlamış.

Dolmabahce-Palace-Istanbul

Sarayın turizme ilk açılışı, 1930 yılında Turing kurumlarının dünya kuruluşu olan Alliance Internationale de Tourisme’nin Avrupa toplantısının Dolmabahçe’de yapılması sayesinde olmuş.

Atatürk, yaklaşık 11 sene ziyaretlerinde kullandığı sarayın 71 numaralı odasında 1938 yılının 10 Kasım günü saat 09.05’te hayata gözlerini yummuş. Atatürk için yapılan son saygı geçişi sarayın Muayede Salonu’nda yapılmış.

Saray, Atatürk’ten sonra 1952’de Millet Meclisi İdare Amirliği’nce haftada bir gün olmak üzere halka açılmış. Çeşitli nedenlerle ziyarete kapatılıp, açılan saray en son ziyarete açıldığı 1984 yılından beri müze-saray olarak kullanılmaya devam ediyor.

Dolmabahce-Sarayina-Nasil-Gidilir

Dolmabahçe Sarayı’nın mimari özellikleri

Osmanlı Dönemi’nde yapılan saraylarda bulunmayan bir ihtişama sahip Dolmabahçe Sarayı, 250 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu. Marmara Adası’ndan getirilen mermerler kullanılarak inşa edilmiş olan sarayda Barok, Rokoko ve Ampir mimarilerine ait motifler mevcut. Duvarları ve tavanları ender bulunan sanat eserleri ve altın süslemelerle dolu olan sarayda toplam 285 oda, 44 salon ve 6 hamam bulunuyor.

Saray devletin yönetim işlerinin görüşüldüğü Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), padişah ve ailesinin özel yaşamını sürdüğü Harem-i Hümâyûn ve Padişah’ın devlet ileri gelenleriyle bayramlaşması ve devlet törenleri için ayrılmış kısım Muâyede Salonu (Tören Salonu) adı verilen 3 bölümden oluşuyor.

Harem ve Mâbeyn bölümleri arasında yer alan Muâyede Salonu, 2 bin metrekareyi aşan yapısı ve 4,5 tonluk İngiliz avizesiyle sarayın en yüksek ve en görkemli yeri olarak biliniyor. Sarayın Harem bölümü ise diğer saraylarda olduğu gibi kesin çizgilerle ayrılmıyor ama padişah ve ailesinin özel alanını temsil ediyor. Bu bölümde sultan yatak odaları ve sultanın annesinin bölümü ile diğer kadınların ve hizmetkârların bölümleri bulunuyor.

Dolmabahce-Sarayi-Istanbul

Bütün kumaş ürünlerinin yerli olarak üretildiği sarayda 141 halı, 280 vazo, 158 saat ve yaklaşık 600 tablo bulunuyor. Sarayın içinde bulunan Avrupa ve Asya kökenli bitkilerle dolu bahçesi de oldukça dikkat çekiyor.

Sarayın Harem Bahçesi içinde ayrıca 2004 yılında yılında müze olarak açılan ve Milli Saraylar Saat Koleksiyonu’na ait saatlerin sergilendiği Dolmabahçe Saat Müzesi bulunuyor.

Dolmabahçe Sarayı nerede

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Camii’nin hemen ilerisinde, İnönü Stadı’nın (Beşiktaş Vodafone Arena) çaprazında yer alıyor.

Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret saatleri

Dolmabahçe Sarayı pazartesi ve perşembe günleri dışında, haftanın her günü 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Dolmabahçe Sarayı’na nasıl gidilir

Osmanlı’dan kalma nadide yapılardan biri olan Dolmabahçe Sarayı’na otobüs, tramvay, finiküler seçenekleriyle ulaşılabiliyor. Dolmabahçe Sarayı’na otobüsle gitmek için Kabataş, Beşiktaş ya da Taksim yönlerinden kalkan ve İnönü Stadı (Beşiktaş Vodafone Arena) durağından geçen otobüslere binmeniz gerekiyor. Saraya tramvayla gelmek için Kabataş yönüne giden tramvaylara binip, yaklaşık 10 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Taksim-Kabataş arasında çalışan finiküler hattıyla da saraya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Osmanlı’nın son dönemlerinde yapılan en güzel eserlerden biri olan Dolmabahçe Sarayı; mimarisi, süslemeleri, atmosferi ve manzarasıyla İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here