Budapeşte’de bulunan Büyük Sinagog aynı zamanda dünyanın en büyük sinagoglarından da biri. Devasa kubbeleri ile de şehrin ilk bakışta hemen tanınan simgelerinden olan sinagog aynı zamanda Dohany Synagogue olarak da biliniyordu. Bu devasa Yahudi tapınağı 1854 – 1859 yılları arasında Viyanalı mimar Ludwig Förster tarafından yapılmış.

Sinagog iki uzun kulesiyle Pest bölgesinden kolaylıkla görülebiliyor. Ziyaretçiler eğer dikkatlice mimariyi incelerlerse bir çok Bizans, Gotik ve Romantik izleri kolaylıkla fark edebilirler.

Dohány Sokağı Sinagogu, Budapeşte

Dohány Sokağı Sinagogu

Bina 53 metre yüksekliğinde ve yarısı kadar da genişliğinde. Toplam 2,964 koltuk bulunuyor ve bunların 1,492 tanesi erkekler, 1,472 tanesi ise kadınlar için ayrılmıştır. New York’da bulunan Emanu-El tapınağından sonra dünyanın en büyük Yahudi sinagogu olma özelliğine sahip olan binanın dışı tuğla örme ve sarı ile kırmızı renklerine hakim. Ana girişin üzerinde bulunan renkli cam ve iki sekizgen kuleye bakır kubbeler eşlik ediyor.

malta

Sinagog’un iç tasarımı Frigyes Feszl tarafından yapılmış ve oldukça renkli bir atmosfer hakim. İlginç bir şekilde içeride bulunan dev kilise orgu genelde Hristiyan kiliselerinde bulunurken burada da bulunmakta. Tam 5,000 boruya sahip olan bu kilise orgu 1859 yılında yapılmış. Zamanında Franz Liszt ve Camille Saint-Saens gibi  büyük bestecilerin de kullandığı org günümüzde sık sık konserler için kullanılmaktadır.

Dohány Sokağı Sinagogu, Budapeşte

Dohány Street Synagogue, II. Dünya Savaşında çok ağır hasar almış ve 1990 yıllarında Demir Perde’nin düşmesiyle birlikte tekrar onarılmış.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here