Dünyanın farklı ülkelerinden yüzbinlerce insanın bir arada yaşadığı Doha, mutfak kültüründe de önemli bir buluşma noktası. Katar‘ın başkenti Doha, başta Arap ülkeleri olmak üzere Hindistan, Pakistan, Çin, Tayland, Fas gibi Orta Doğu ve Asya ülkelerini yansıtan mutfağıyla etkileyici bir çeşitliliğe sahip.

Doha’nın En Güzel Lezzetleri

1. Maklube

Doha-Yemekleri-Maklube

Kırmızı et veya tavukla hazırlanan bir Ürdün yemeği olan maklube, ülkede severek tüketilen yiyeceklerin başında geliyor. Çeşitli baharatlarla harmanlanan pilavın, et parçalarının yanı sıra patlıcan, patates vb. sebzelerle süslenmesi sonucunda hazırlanan bu yemek, aromatik kokusu ve tadıyla damak tadınıza farklı gelebilir.

2. Dukka 

Doha-Yemekleri-Dukka

Zeytinyağı, zeytin, zahter ve dukka (kişniş, susam, kimyon, rezene tohumu, iri dövülmüş karabiber ve kavrulmuş bademin ezilip karıştırılmasıyla elde edilen bir baharat türü) gibi dört çeşit malzeme ile hazırlanan, Filistin kökenli bir atıştırmalık olan dukka, beş bölümden oluşan seramik bir tabak içinde servis ediliyor. Tabağın orta bölümünde yer alan grisiniler, yöresel baharatlar ve zeytinyağıyla birleştiğinde, ortaya oldukça leziz bir aperatif çıkıyor.

3. Falafel

Doha-Yemekleri-Falafel

Görünüm olarak içli köfteyi andıran ancak yapımında et yerine yeşillik, nohut ve baharat kullanılan bir Lübnan yemeği olan falafel, oldukça hafif ve sindirimi kolay bir lezzet. Yanında yoğurtlu bir sosla servis edilen bu sıcak aperatif, et kullanılmadan hazırlandığı için vejetaryenlerin de tercihi.

4. Humus

Doha-Lezzetleri-Humus

Orta Doğuluların hem kahvaltı sofralarında hem de akşam yemeklerinde tükettiği bir meze olan humus, nohut, tahin, sarımsak, zeytinyağı, kimyon, kırmızı biber gibi malzemelerle hazırlanan hafif ama oldukça leziz bir yiyecek. İsmi Arapça’da nohut anlamına gelen humus, Türk sofralarının da vazgeçilmezleri arasında.

5. Eggplant fatteh

Doha-Eggplant-Fattah

Kuzu eti, patlıcan, havuç, kimyon, yoğurt, çam fıstığı gibi malzemelerle hazırlanan eggplant fatteh, lavaşı andıran ekmeklerle birlikte sofraya getiriliyor. Oldukça hafif olmasının yanı sıra doyurucu bir yiyecek de olan eggplant fatteh, Orta Doğu coğrafyasının en çok tüketilen lezzetlerinden biri.

6. Kuskus

Doha-Yemekleri-Kuskus

Berberi mutfağından Orta Doğu ülkelerine yayılan ve Türkiye’de de sevilen bir yiyecek olan kuskus, Fas yemekleri arasında en sık tüketilen çeşitlerden. Pişirilme teknikleri ve eklenen baharatlarla her yörede farklı bir tada bürünen hafif ve pişirilmesi kolay bu yiyecek, daha çok etli yemeklerin yanında tüketiliyor.

7. Kebap

Doha-Yemekleri-Kebab

Orta Doğu mutfağının değişmez tatları arasında bulunan kebap, yolu Doha’ya düşen turistlerin ve yerli halkın da favori yiyeceklerinden biri. Izgarada pişirilip, közlenmiş domates, biber ve soğan gibi çeşitli yiyeceklerle servis edilen kebap, seyahatlerinde damak tadının aşina olduğu lezzetleri arayanlar için uygun bir seçenek.

8. Kung pao chicken

Doha-Kung-Pao-Chicken

Kung Pao Chicken, küçük parçalar halinde kesilmiş tavuk eti, kırmızı acı biber, fıstık gibi malzemelerle hazırlanan lezzetli bir Çin yemeği. Kırmızı ve yeşil biberin oluşturduğu renkli görünümüyle tadının güzelliğini haber veren Kung Pao Chicken, Çin restoranlarının gözde ürünleri arasında.

9. Maftool

Doha-Yemekleri-Maftool

Deve, tavuk ve keçi etinin pilavla eşsiz uyumunu yansıtan bir yemek olan maftool, patates, nohut, havuç ve salça kullanılarak hazırlanan bir sos eşliğinde servis ediliyor. Maftool yemeğinin ana malzemelerinden olan pilava eklenen kavrulmuş yer fıstığı ve çam fıstığı ise Filistin mutfağından gelen bu leziz yemeğe hoş ve farklı bir tat katıyor.

10. Hand pulled noodle

Doha-Hand-Pulled-Noodle

Domates sosu, tavuk ve noodle karışımı bir yiyecek olan hand pulled noodle, muhteşem lezzeti ile Çin mutfağına yeni giriş yapanların gözdesi. Doha seyahatinde hand pulled noodle tatmak isteyenlere tavsiye edeceğim adres ise Shangri-La Hotel Doha’da bulunan Shanghai Club Restoran.

Sayısı her geçen gün artan lüks ve kaliteli restoranlarında, birbirinden farklı lezzetler tadabileceğiniz Doha’da, dünya lezzetleriyle tanışma şansını kaçırmayın.

3 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here