Doha, Katar’ın başkenti ve en büyük şehri. Ülkenin doğusundaki Basra Körfezi kıyısında yer alan kent, gökdelenleri, pahalı otelleri ve yapay adalarıyla lüks bir resim çizerken, yerel yaşamın tüm renklerini barındıran eski şehir bölgesiyle, Katar kültürünü keşfe çıkarıyor. Gezilecek pek çok yeri bulunan Doha’da yapmaktan hayli keyif alacağınız pek çok etkinlik de var.

Doha’da Yapılacak 10 Şey 

1. Souq Waqif çarşısını gezin

Katar-Ne-Yapilir

Doha’nın ilk kurulduğu merkez olan Souq Waqif, geleneksel Katar mimarisini ve kültürünü yansıtan en doğru adres. Birbirine bağlanan dar sokaklarından geçerken burnunuza gelen mis gibi baharat kokuları, kapıları açık hediyelik eşya dükkanları ve farklı mimari dokusuyla Katar kültürünü sonuna kadar yaşatan bir bölge. Doha’nın en otantik yeri olan Souq Waqif çarşılarında ise, evcil hayvanların satıldığı tezgahlardan, yerel kıyafetler satan butiklere, nargile kafelerden kuyumculara, parfümden tütsüye dek her şey var. Doha’nın kalbi burada atıyor!

2. İslami Eserler Müzesi’ni ziyaret edin

Katar-Muzeleri

Doha’nın simge yapılarından biri olan İslami Eserler Müzesi, Katar kraliyet ailesinin 1980’lerden beri İspanya, Mısır, İran, Irak, Türkiye, Hindistan, Orta Asya’dan topladığı 7 ila 19. yüzyıllar arasındaki el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Paris’teki ünlü Lourve Müzesi’nin önündeki Lourve Piramidi’nin mimarı tarafından tasarlanan müze binası, burka giymiş Müslüman bir kadını sembolize ediyor.

3. Katara Kültür Köyü’ndeki sanat galerilerini dolaşın

Katara-Plaji-Doha

Katara Kültür Köyü, Katar’daki kültürel farkındalığın tanıtılması ve teşvik edilmesi için sosyal etkinliklerden sempozyumlara, sergilerden konserlere dek pek çok organizasyonun düzenlendiği bir alan. Opera binaları, kütüphaneler, amfi tiyatrolar, sanat galerileri, kafe ve restoranlar, sergi alanları ve müzeler, akademik tesisler, yeşil alanlar ve dünya mutfağından lezzetler sunan pek çok restoranın bulunduğu Katara’da, gezebileceğiniz pek çok sanat galerisi ve müze bulunuyor.

4. Pearl Qatar’da şatafata şahit olun

Katar-Pearl

Doha’nın kuzeyindeki bir yapay ada olan Pearl Qatar, yaklaşık 20 bin konut ile 50 bin kişinin yaşadığı lüks bir bölge. Yabancıların Katar’da konut sahibi olabildiği tek bölge olan Pearl yerleşkesinde, uluslararası markaların mağazaları ile restoranlar, spor merkezleri ve daha pek çok yaşam alanı bulunuyor. Şimdilik yalnızca Porto Arabia bölgesinin tamamlandığı Pearl adı gibi inci şeklinde tasarlanmış. Katar’ın lüks yüzüne tanıklık etmek için ideal.

5. Khor Al Adaid’de çöl aktivitelerine katılın

Katar-Col-Deneyimi

Khor Al Adaid, Katar’da çöl aktivitelerinin bir numaralı adresi. Cip safari, devlerle gezme ve paramotor aktivitelerinin ardından gün batımı izlemenin keyfi bambaşka. Başkent Doha’ya bir saat uzaklıktaki Sea Line Çölü, pek çok farklı aktivitenin yapıldığı bir turizm merkezi. Uçsuz bucaksız çölün denizle birleştiği Basra Körfezi’nde yüzebilir, gece çadırlı kamp deneyimini yaşayabilirsiniz.

6. Çölde konaklama deneyimi yaşayın

Katar-Colde-Konaklama

Çölde konaklama deneyimi, ülkeye gelen ziyaretçiler için, bulundukları coğrafyayı tanımanın en keyifli, en heyecan verici yolu. Katarlıların da hafta sonlarını geçirdikleri en popüler tatil mekânı olan çölde kurulan bu çadırlar, Arap gelenekleri ile modern yaşamın bir araya gelmesi ile oluşturulmuş. Öyle ki çadırların içi bir süit oda gibi, ihtiyacınız olan her şeyin bulunduğu bir yaşam alanı şeklinde tasarlanmış. Bedevi mutfağından lezzetler tadabileceğiniz akşam yemeklerinin ardından, geceleri sahilde yakılan ateşin etrafında oturup nargile içmenin keyfi bambaşka.

7. Banana Island’da Maldivler havasını hissedin

Doha-Banana-Island

Banana Island (Muz Adası) şeklinden dolayı bu ismi alan ve 700 metrelik sahili ile başkent Doha’nın en uzun plajına sahip olan doğal ada. Bembeyaz kumları, gökyüzüne yükselen palmiyeleri ve turkuaz berrak denizi ile Asya’yı aratmayan bu şirin ada üzerinde, Orta Doğu’nun en büyük spa ve wellness merkezi olma özelliğine sahip lüks bir resort otel bulunuyor. Maldivler uzak diyenlere, şahane bir alternatif.

8. Doha Corniche’de yürüyüş yapın

Corniche-Doha-Qatar

Corniche, başkent Doha’nın palmiyelerle, yemyeşil geniş alanlarla oluşturulmuş sahil şeridi. Yürümeyi seviyorsanız gündüz kentin gezilecek yerlerine doğru bir gezintiye çıkabilir, geceleri ise ışıl ışıl yanan gökdelenlerin seyrine dalabilirsiniz. Öğleden sonra 3 gibi canlanan Corniche’te yürüyenler, koşanlar, roller blade yapanlar, futbol oynayanlar, turistler ve çocuklar hiç üşütmeyen havanın, tatlı tatlı esen rüzgârın keyfini çıkarıyor. Katılın!

9. Fanar, Qatar Islamic Cultural Center’ı keşfedin

Islam-Kultur-Merkezi-Doha

Fanar, Qatar Islamic Cultural Center, Doha’nın ve hatta Katar’ın en şık, en zarif yapılarından biri. Eski kent merkezindeki Souq Waqif’te yer alan merkezi Katar’ı tanıtan pek çok fotoğrafta görebilirsiniz. Zira, bulunduğu konum ve mimari yapısı nedeniyle Katar’ın en güzel karelerini verebilecek bir adres. Qatar Islamic Cultural Center’a gittiğinizde Souq Waqif’i de gezmeyi unutmayın.

10. Doha’da dünya mutfaklarını doyasıya tadın

Katar-Yemek-Deneyimi

Doha bir dünya kenti. Bu özelliği göz önüne alındığında, dünya mutfaklarını tatmak için daha iyi bir yer düşünülemez! Orta Doğu mutfakları başta olmak üzere, Akdeniz, Asya, Hindistan, Uzak Doğu ve İtalya mutfaklarından seçkin örnekler sunan pek çok restoran gelişmiş hizmet sektörüyle sizi fazlasıyla memnun ediyor.

Katar’ın kültür mirasıyla öne çıkan başkenti Doha, geçmişin gelecekle buluştuğu bir merkez. Ticaretin sanat, sporun dünya mutfaklarıyla buluştuğu bu farklı coğrafyayı keşfedin.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here