Londra Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum), İngiltere’nin en büyük müzelerinden biri. Ziyaret etmek isteyenler için söyleyelim, müze Exhibition Road üzerinde Bilim Müzesi ile Victoria ve Albert Müzesinin yanında bulunuyor.

İçerisinde paleontolokiden, botaniğe ve mineralojiye kadar birçok farklı alana dair madde bulmak mümkün. Toplamda yaklaşık 70 milyon adet mineral ve fosil bulunuyor.

Doğal Tarih Müzesi, Londra

Londra gezilecek yerler arasında yer alan Natural History Museum‘da sergilenen tüm cisimler hem tarihi hemde bilimsel olarak oldukça değerliler. Ziyaretçilerin görmek isteyebileceği parçalar arasında birçok gazete ve kitaplar da bulunuyor. Ayrıca muhteşem sanat galerisinin yanında oldukça ilginç el yazmaları da yine ziyaretçiler için sergileniyor.

Tüm bu buluntuların bir araya getirilmesi tamamen bilim departmanının azimli araştırma ve çalışması sayesinde olmuştur. Eğer müzede bulunan kütüphaneyi ziyaret etmek isterseniz önceden bir rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Doğal Tarih Müzesi, Londra

Müzenin mavi bölgesi olarak bilinen yerde nesli tükenmiş ve halen devam eden birçok farklı hayvanlarla ilgili bilgi bulabilirsiniz. Dinozor gerçekleri, ve mavi balina, kutup ayısı ya da ornitorenklerle ilgili çok enteresan bilgiler öğrenebilirsiniz. Yine mavi bölge içerisinde doğanın yarattığı muhteşem sanat eserlerini görme şansınız da var.

Yeşil bölgede ise fosiller bulunuyor. Bazıları İngiltere’de yaşamış ve artık nesli tükenmiş olan hayvanlara ait. Çok nadir görülmüş sürüngenlere ait fosilleri de yine bu bölgede bulabilirsiniz.

Doğal Tarih Müzesi, Londra

Kırmızı bölgeye geldiğimizde heykelleri görüyoruz. Gelen misafirler aralarında ay’dan alınmış bir kaya örneği de bulunan birçok çok değerli taşları görebilirler. Aynı zamanda değerli taşlar, elmaslar ve mineraller de yine bu bölümde bulunuyor. İnsanlığın dünyamızı nasıl etkilediğini merak ediyorsanız bununla ilgili bir sergi de bu bölgede mevcut.

Turuncu bölge görkemli vahşi yaşam bahçesi olarak adlandırılıyor. Milyonlarca numunenin saklandığı ve bilimsel araştırmaların yapıldığı Darwin Centre’da neler olup bittiğini burada görülebilir. Eğer vahşi yaşamı izlemeyi seviyorsanız ve ilginizi çekiyorsa mutlaka bu bölgeden başlamalısınız.

Doğal Tarih Müzesi, Londra

Gerçekten müzede birçok ilgi çekici bölüm var. Yıl içinde mevsimi geldiğinde müzenin avlusunda kelebek sergisi açılıyor. Burada yüzlerce farklı çeşit kelebeği görmeniz mümkün. Mart – Eylül ayları arası bu sergiyi görebileceğiniz gibi Şubat – Eylül arası da varoluşlarından nesilleri tükenene kadarki süreç hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz dinozor sergisini bulabilirsiniz.

Natural History Museum (Doğal Tarih Müzesi) Londra’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Her yıl dünyanın dört bir yanından 4 milyon kişi geliyor ve giriş ücretsiz! 2001 yılından beri ücretsiz olmasının yanında bazı geçici sergiler ücretli olarak sunuluyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here