Disneyland Paris, küçük büyük her yaştan ziyaretçisini doyasıya eğlendiren ve fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan dev bir eğlence parkı. Burada gönlünüzce eğlenebilir, adrenalin ve heyecan dolu, hayallerinizi zorlayan rengarenk bir dünyaya adım atabilirsiniz.

disneyland-paris-pratik-bilgiler

Disneyland Pratik Bilgiler Rehberi

Disneyland Paris nedir

Disneyland Paris, odağına çocukları alan bir eğlence parkı. Amaç, çocukları eğlendirirken, ailelerin de Disneyland Paris seyahatinden memnun ayrılmasını sağlamak. Ayrıca yetişkinler için de pek çok eğlence alternatifi var. Yerleşke içerisinde yeme içme mekânları ve alışveriş merkezleri de mevcut.

Disneyland Paris, ister çocuk olsun ister yetişkin, hayalleri zorlayan devasa bir eğlence parkı. Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ikinci Disneyland parkı olan Disneyland Paris, Euro Disney olarak adlandırılıyor. Bu özelliğiyle de Avrupa’nın en çok ziyaret edilen eğlence alanı konumunda.

Disneyland Paris bölümleri

Disneyland Paris, iki bin hektarlık bir alanda toplam iki eğlence parkı, yedi otel ve alışveriş merkezleri ile restoranların bulunduğu bir bölüm, golf sahası ve yapay bir gölden oluşuyor. Parklar, Disneyland Park ve Walt Disney Studios olmak üzere iki temel bölümden oluşuyor. Disneyland Paris’in oteller dışında kalan bölümleri ise; alışveriş merkezleri ve yeme-içme mekânlarının ağırlıklı olduğu Disney Village, yetişkinler ve çocuklar için golf sahalarının bulunduğu Golf Disneyland ve yapay gölün etrafında yine Disney konseptinde pek çok aktivitenin düzenlendiği Lake Disney.

Disneyland Paris’te ne yapılır

Disneyland Paris’te, Disney Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere iki ana park bulunuyor. Çocukların öncelikli olduğu parklarda sistem, oyun alanlarındaki bir vasıtaya binip gezmek üzerine kurulu. Girişte aldığınız biletle tüm eğlencelerden yararlanma ve oyuncaklara binme hakkına sahipsiniz.

Parklarda aşina olduğumuz atlıkarınca, dönen fincanlar ya da balerin gibi lunapark aktiviteleri var. Diğer yandan, oturarak izleyebileceğiniz şovlar da bulunuyor. Honey, I Shrunk the Audience, Discoveryland’de “Aslan Kral”, The Caparral Theatre’daki Tarzan gösterisi gibi. Bunların tarih, yer ve saatleri parkın girişinde size verilen haritada görebiliyorsunuz.

Disneyland Paris nasıl bir yer

Disneyland Paris parklarının ilgi alanı çocuklar olduğu için, tüm etkinlik ve oyuncakların çocuklar için düşünüldüğü bir sistem işliyor. Oldukça temiz olan parklarda çalışan pek çok temizlik elemanı etrafı sürekli temizliyor. Parkın dört bir yanında gezinene Disney karakterleri, çocuklarla konuşup fotoğraf çektiriyor. Lunapark oyuncaklarının, parkın içini dolaşan trenlerin, pamuk şeker, patlamış mısır gibi atıştırmalık stantların olduğu alan heyecanı hiç dinmeyen bir panayır yeri gibi.

Çocuklar için yaş aralığı nedir

Disneyland Paris’in her parkında ve alanında oraya özgü farklı seviyelerde oyuncaklar bulunuyor. Kapıda verilen haritada, türüne göre tüm oyuncaklar renk kodlarıyla işaretlenmiş. Böylelikle hangi oyuncak hangi yaş aralığına uygun görebiliyorsunuz.

Disneyland Paris biletleri nereden alınır

Disneyland Paris içerisindeki Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park’a girmek, buralarda yer alan oyuncaklara binmek ve düzenlenen gösterileri izleyebilmek için bilet almanız gerekiyor. Biletleri Disneyland’ın internet sayfası ve Disneyland Paris kapı girişleri başta olmak üzere pek çok yerden alabilirsiniz.

Göz at: Disneyland Paris Bilet Rehberi

Disneyland Paris’e bilet alırken nelere dikkat edilmeli

Disneyland Paris ziyaretinizi nasıl planladığınıza bağlı olarak, dilerseniz yerleşke içerisinde dilerseniz de Paris kent merkezindeki otellerde konaklayabilirsiniz. Disneyland Paris kompleksi içerisindeki otellerde konaklamanın farklı avantajları var.

Göz at: Disneyland Paris Konaklama Rehberi

Gitmeden önce dikkat edilecek şeyler

Disneyland Paris’e gitmeden önce, bileti aldığınız yerden, hangi sezonda gittiğinize; kalacağınız otelden, park yerleşkesine ulaşıma dek her şeyi hesap etmeniz gerekiyor.

Eğer esnek bir tatil programınız varsa Disneyland Paris internet sitesindeki haftalık programa göz atıp planınızı ve rotanızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Diğer yandan Walt Disney Studios Park, Disneyland Park’a göre daha erken kapanıyor. Bu nedenle planınızı yaparken parkların kapanış saatlerine de dikkat etmeyi unutmayın.

Parka girdiğinizde, çantanızı veya yanınızdaki fazla eşyaları koyabileceğiniz dolap gibi bir seçeneğiniz yok, dolayısı ile oyuncaklara binerken de her şeyi yanınızda taşımanız gerekiyor. Özellikle yiyecek ve içecek getirdiyseniz, oyuncaklarda defalarca ters yüz olacağını unutmayın. Hafif, fermuarlı ve sağlam bir çantanız olsun.

Disneyland Paris’e nasıl gidilir

Disneyland Paris, Paris beşinci bölgede ve kent merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alıyor. Nation Tren İstasyonu’ndan RER-A trenleriyle “Marne la Vallée – Chessy – Disneyland” durakları üzerinden, Disneyland Paris’te olmanız mümkün. Aynı şekilde, Eurostar ve TGV trenlerinin de direkt ulaşım sağladığı parka, sabah saatlerinde kent merkezinden hareket eden Disneyland otobüsleriyle de gelmeniz mümkün. Disneyland Paris’e, Charles de Gaulle ve Orly Havalimalarından direkt ulaşım için, yaklaşık otuz dakika ile kırk beş dakika arasında hareket eden shuttle ve servisler bulunduğu gibi, taksi veya Paris dolmuşu seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Göz at: Disneyland Paris’e Nasıl Gidilir?

Gezi rotası nasıl belirlenir

Disneyland Paris kapı girişinde verilen park haritasında bütün oyuncaklar hakkında kısa bilgi, restoranlar, yemek fiyatları, oyuncakların seviyeleri gibi bilgiler bulunuyor. Haritayla birlikte verilen günlük programda ise, hangi parkta hangi etkinliğin hangi saatte düzenleneceği belirtiliyor. Parklar çok büyük olduğundan kaybolmamak için, elinizdeki haritaya ihtiyacınız var. Diğer yandan bir günde tüm parkları gezmeniz mümkün değil, bu yüzden, en çok nelerden hoşlanıyorsanız, mevcut etkinlikler arasından seçim yapmanız gerekiyor. Parkın girişinde verilen bu bilgileri inceleyerek, hangi saatte, hangi animasyonların, oyunların ve etkinliklerin olduğunu göz önünde bulundurarak kendinize bir gezi rotası hazırlayabilirsiniz.

Disneyland Paris parkları nasıl gezilir

Disneyland Paris parkları içinde daima sıra beklemek zorundasınız. Aynı etkinliğe birçok kez katılabilirsiniz. Bir etkinliğe gireceğinizde kapıda, o andan itibaren, aktiviteye ulaşmak için kaç dakika beklemeniz gerektiği yazılı. Bekleme süreleri, yoğun sezonlar, hafta içi veya hafta sonu, popüler oyuncaklar gibi pek çok şeye göre değişebiliyor; dolayısı ile 5-10 dakikadan 60-100 dakikaya kadar çıkabilen bekleme sürelerini göz önünde bulundurun.

Parklarda bazı günlerde özel gösteriler düzenleniyor. Disney kahramanlarının geçit törenleri, şovlar, etkinlikler ve farklı konseptlere sahip eğlenceler düzenleniyor. Eğer kısıtlı zamanınız varsa, bunları göz önünde bulundurarak oyuncaklarda fazla vakit kaybetmemek ve yerleşke içerisinde zamanı idareli kullanmak önemli.

Parklardaki oyuncaklar nasıl kullanılır

Disneyland Paris’in iki ana parkı olan Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park için aldığınız biletlerle (ayrı ayrı veya kombine) park alanı içerisindeki tüm eğlence ve oyuncaklardan yararlanabilirsiniz. Hatta dilediğinize dilediğiniz kadar binme hakkınız var. Ancak, bazı aktivitelerin başında kırmızı ile yazılmış “FP” işareti bulunuyor. “Fast Pass” yani hızlı geçiş denilen bu biletlerle daha az sıra bekleyerek öncelikli olarak oyuncaklara binebiliyorsunuz.

Çok sıra olan popüler aktiviteler için oldukça zaman kazandırıcı olan bu sistem için ayrıca para ödemeniz gerekiyor. Yalnız bu sistem her oyuncak için geçerli olmadığı gibi, geçerli olanlarda da saat aralığı var. Gireceğiniz aktivitelerin kapılarında, sıraya giriş anınızdan itibaren tahmini bekleme süreleri yazıyor. Diğer yandan, bu sistemin hangi oyunlarda geçerli olduğu, girişte verilen haritada yazılı. Bu oyun alanlarına gittiğinizde, giriş kartınızı, oyuncağın yanında bulunan makineden geçiriyorsunuz ve size randevu kâğıdı veriyor. O kâğıttaki saat dilimi arasında gittiğinizde, ayrı bir kapıdan, sıra beklemeden içeri girebiliyorsunuz.

Oyuncaklarda boy zorunluluğu var mı

Disneyland Paris parklarının bazı bölümlerinde, içeriye girebilmek için boy sınırlaması var. Çocukların boylarını kontrol ederek içeri alıyorlar. Uygulama oldukça sıkı, zira bir santimetre bile kısa gelen çocuklar kesinlikle içeri alınmıyor. Big Thunder Mountain 102 cm, Space Mountain 132 cm, Autopia 132 cm, Pirates Beach 140 cm gibi…

Göz at: Disneyland Paris Gezi Rehberi

Disneyland Paris’te ücretsiz alanlar var mı

Disney Village Disneyland Paris’in hemen girişinde bulunan, biletsiz girebileceğiniz, ücretsiz bir alan. İçerinde sinema, Planet Hollywood, yemek yiyebileceğiniz mekânların bulunduğu bir bölge.

Disneyland’e yürüme mesafesinde La Valle Village adında ünlü bir outlet alışveriş merkezi de bulunuyor. Oldukça ferah olan bu La Valle Village’ta alışveriş yapabilirsiniz, zira fiyatlar uygun. Taksi ile beş dakikada ulaşabileceğiniz bu şirin köyde bir de akvaryum bulunuyor, çocuklarınız için ideal. Diğer yandan geceleri bir karnaval alanına dönüşen köyde, ışık gösterileri ve havai fişek gösterileri ile yine Disney kahramanların barkovizyon gösterileri de düzenleniyor.

Göz at: Disney Village

Disneyland Paris’e ne zaman gidilir

Disneyland Paris’e gitmek için ideal olan ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilebilir. Ancak aklınızda bulundurmanız gereken hafta sonları ve özel tatil günlerinde parkın çok kalabalık olduğu. Özellikle Fransa ve yakın ülkelerden, yoğun şekilde ziyaretçi alan parkta uzun kuyruklar canınızı sıkabilir. Aynı şekilde yaz tatilleri de en kalabalık dönemler.

Göz at: Disneyland Paris Gezi Rehberi

Disneyland Paris’e kaç gün ayırmak gerekir

Paris seyahatiniz içerisinde Disneyland Paris’i de görmek istiyorsanız ve özel bir ilgi ve merakınız yoksa, bir tam gün yeterli olacaktır. Çocuklarınız için bir seyahat planlıyorsanız, en az iki gün konaklamalısınız.

Disneyland Paris’te yeme ve içme

Disneyland Paris’te, yemek yemek, bir şeyler atıştırmak, kahve içmek veya akşamları eğlenerek hoşça vakit geçirmek için pek çok seçenek var. Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park alanları içerisinde çocuğunuzla birlikte yemek yiyebileceğiniz pek çok mekân olduğu gibi, Disney Village bölgesi ise canlı müzikten, temalı restoranlar, bardan gece kulüplerine dek pek çok alternatif mevcut.

Göz at: Disneyland Paris Yeme ve İçme Rehberi

Disneyland Paris’te alışveriş

Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park alanları içerisinde pek çok alışveriş mağazası mevcut. Hemen hemen aynı olan fiyatlara alternatif düşünürseniz ve pek çok alışveriş merkezinin yer aldığı Disney Village’ı tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde Disneyland’den yürüyerek gidebileceğiniz La Valle Village’de bir outlet alışveriş merkezi bulunuyor. Fiyatlar ise oldukça uygun.

Disneyland Paris, hem çocukların hem de çocuk kalanların çok keyif aldığı, devasa bir eğlence dünyası. Siz de çocuğunuzla birlikte veya Paris seyahati içerisinde bu büyülü masal diyarında hoşça vakit geçirebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here