Disneyland Park, Disneyland Paris yerleşkesi içerisinde yer alan iki temel eğlence parkından biri. Özellikle küçük yaş grubu çocukların hayal dünyalarına hitap eden ve masal kahramanlarının süslü şatolarına, evlerindeki eşyalara ve günlük yaşamlarına dâhil olduğumuz alanda, Disney karakterleri vücut buluyor.

Disneyland Park, Disney dünyasının canlandırıldığı, Fantasyland, Discoveryland, Frontierland, Adventureland ve Main Street USA olmak üzere beş tematik alt bölümden meydana geliyor. Diğer yandan yürüyüş yolları, hediyelik eşya dükkânları ve restoranlar da mevcut. Farklı hikâyelerin canlandırıldığı bu alanlarda, o temaya uygun oyuncaklar sınırsız hayal dünyalarıyla çocukları kendine hayran bıraktığı gibi, yetişkinleri de çocukluğuna döndürüyor.

disneyland paris disney park

Masallar, lunapark oyuncakları, gösteriler ve Disney karakterlerinin geçit törenleriyle dolu beş inanılmaz bölümden oluşan Disneyland Park’ta korsanlarla savaşacak, zaman ve uzayda seyahat edecek, Uyuyan Güzel’in şatosunu gezecek, unutulmaz havai fişek ve ışık gösterileriyle büyüleneceksiniz.

Disneyland Park bölümleri ve etkinlikler

1. Fantasyland

princess pavilion, disneyland

Fantasyland, zengin hayal gücüne sahip olan çocuklar için, masalların hayat bulduğu, prens ve prenseslerin yaşadığı, onları evlerinde ziyaret etmek isterlerse yapmaları gereken tek şeyin kapılarını çalmak olduğu, gerçek bir dünya. Fantasyland’de daha çok küçük yaştaki çocuklarla katılabileceğiniz etkinlikler yer alıyor.

 1. Blanche-Neige et les Sept Nains
 2. Casey Jr. – le Petit Train du Cirque
 3. Dumbo the Flying Elephant
 4. La Galerie de la Belle au Bois Dormant
 5. La Tanière du Dragon
 6. ‘it’s a small world’
 7. Le Carrousel de Lancelot
 8. Le Pays des Contes de Fées
 9. Mad Hatter’s Tea Cups
 10. Meet Mickey Mouse
 11. Peter Pan’s Flight
 12. Princess Pavilion ve
 13. Sleeping Beauty Castle her yaşa uygun olan ve çocuklarda boy şartı aranmayan etkinlikler.

2. Discoveryland

discoveryland disney park paris

Discoveryland, Disneyland Park içerisinde, keşif yapmak isteyen çocukların ve çocukluğuna dönmek isteyenlerin dünyasını renklendiren bilim kurgu temalı bir bölüm. Arcade Beta etkinliğinde ise, Discoveryland’in derinliklerine dalacak ve devasa bir video oyunun içinde bir düğmeyle fütüristik bir deneyim yaşayacaksınız. Her yaş için heyecan verici olan simülatörlerlerle bir sürüş keyfine davetlisiniz. Sürüş koltuğuna atlamak ve 1950’lerin arabalarında etrafı yemyeşil bir yolda hızlanmak isterseniz Autopia etkinliği tam çocuğunuza göre! Discoveryland’deki bu bölümün daha küçük çocuklar için uygun olduğunu ve için boy şartı arandığınız hatırlatalım.

Discoveryland’de bunların dışında çocuk, genç ve yetişkinlerin keyif alacağı: Buzz Lightyear Laser Blast, Disney and Pixar Short Film Festival ve Orbitron etkinlikleri tüm yaş aralıkları uygunken ve boy şartı aranmazken Space Mountain: Mission 2 için çocuğunuzun boyunun en az 1.32 metre olması isteniyor.

3. Frontierland

big-thunder-mountain-paris-disney
Big Thunder Mountain

Frontierland, Disneyland Park’ın vahşi batı temalı kovboy kasabalarının yer aldığı bölüm. Kovboyları, Kızılderilileri görmek, buharlı gemilerle dolaşmak ve büyük dağları keşfetmek, Frontierland’de yapabileceklerinizden bazıları. Vahşi batının kışkırtıcı doğası,  atlar, tren yolları, barların sallanan kapıları sizi bekliyor. Burada katılabileceğiniz etkinliklerin tümüne çocuk, genç ve yetişkinler için. Boy ve yaş aralığı olmadan çocuğunuzla veya arkadaşlarınızla birlikte gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Rustler Roundup Shootin’ Gallery ve Phantom Manor Fronterland’de.

4. Adventureland

Adventureland paris

Adventureland, Disneyland Park’ın en eğlenceli yerlerinden biri. Burada maceralı keşiflere merhaba diyorsunuz. Adventureland’deki Macera Adası’nın (Adventure Isle) gizemli topraklarını keşfetmek ve Kafatası Kaya’sını ardındaki sırları ortaya çıkarmak için cesaretiniz ölçülüyor. Kuzey ve Güney olmak üzere iki bölümü bulunan adada, gerçek bir define avcılığı deneyimi yaşayacak, gizli hazineleri çıkarmak için sırları çözemeye çalışacaksınız. Ürkütücü ve kasvetli Macera Adası’nın tehlike dar yolları yanında korkunç mağaraların içinden asma köprülerden geçecek, pusuya düşmemek için tetikte kalacaksınız. Macera Adası’nın haritasını takip ederek akıllara durgunluk veren bir deneyime hazır olun, ancak ödülüne değecek!

Adventureland’daki etkinliklerden Pirate Galleon, La Cabane des Robinson, Le Passage Enchanté d’Aladdin ve Pirates of the Caribbean’a katılmak için yaş ve boy sınırı yok. İçinizdeki çocuğu alıp dilediğinizden birine katılabilirsiniz. Ancak Indiana Jones and the Temple of Peril için boy şartı 1.40 metre; diğer yandan gençler ve yetişkinler de kabul ediliyor. Pirates’ Beach ise boy sınırlaması olmamakla birlikte daha çok küçük yaş grubu çocukları için uygun.

5. Main Street USA

main street usa disney park

Main Street USA, hayali bir Amerikan kasabasının canlandırıldığı bölüm. Buradaki Disneyland Railroad treniyle tüm parkı dolaşabilirsiniz. Diğer yandan Horse-Drawn Streetcars denen atlı arabalarla da parkı dolaşabilirsiniz.  Main Street USA’de yine tüm yaş gruplarına uygun Discovery Arcade, Liberty Arcade, Main Street Vehicles de katılabileceğiniz etkinliklerden biri. Kafelerin, restoranların, mağazaların bulunduğu; Victoria Dönemi yapıların, alışveriş yapan ve yemek yiyen yetişkinlerin, heyecanlı çocukların etrafta koşuşturduğu bir karnavalı andıran Main Street USA; Disneyland Park’ın girişinde yer alıyor.

Disneyland Park’a nasıl gidilir

Disneyland Paris, Paris beşinci bölgede ve kent merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alıyor. Nation Tren İstasyonu’ndan 5-10 dakikada bir hareket eden RER-A trenleriyle “Marne la Vallée – Chessy – Disneyland” durakları üzerinden, yaklaşık kırk dakika ile bir saat süren yolculuğun sonunda Disneyland Paris’te olmanız mümkün. Aynı şekilde, Eurostar ve TGV trenlerinin de direkt ulaşım sağladığı parka, sabah saatlerinde kent merkezinden hareket eden Disneyland otobüsleriyle de gelmeniz mümkün.

Disneyland Paris’e, Charles de Gaulle ve Orly Havalimanlarından direkt ulaşım için, yaklaşık otuz dakika ile kırk beş dakika arasında hareket eden shuttle ve servisler bulunduğu gibi, taksi veya Paris dolmuşu seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Disneyland Paris yerleşkesine geldiğinizde ise, Walt Disney Studious Park ile birlikte ana eğlence parkı olan Disneyland Park alanına geçmeniz gerekiyor.

Göz at: Disneyland Paris’e Nasıl Gidilir

Disneyland Park‘ta eğlenmek yalnızca çocuklara özgü bir ayrıcalık değil. Aynı zamanda yetişkinlerin de içindeki çocuğu gönüllerince serbest bıraktıkları büyülü bir yer.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here