Disneyland Paris, Paris beşinci bölgede ve kent merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kentin doğu banliyösündeki Marne-la-Vallee bölgesinde kurulu olan Disneyland Paris’e, hem kent merkezinden hem de havalimanından ulaşım çok kolay.

Paris kent merkezinden RER A tren hattı, Eurostar ve TGV trenleri ile taksi; Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Paris Dolmuşu, taksi, VEA otobüsleri ve Disney shuttle’ları parka direkt ulaşım sağlıyor.

paris-disneyland-nasil-gidilir

Türkiye’den, Paris veya yalnızca Disneyland Paris turlarına katıldığınızda da yine havalimanı transferi ücrete dâhil oluyor.

Paris Disneyland’a nasıl gidilir

Şehir merkezinden ulaşım

Disneyland Paris’e, şehir merkezinden gelmek isteyenler için RER A hattı treniyle ulaşım çok kolay. Nation Tren İstasyonu’ndan 5-10 dakikada bir hareket eden tren, Marne la Vallée – Chessy – Disneyland durakları üzerinden, sizi eğlence parkının kapısına dek getiriyor. RER A hattının son durağı olan “Disneyland”de inip tabelaları takip ederek istasyondan sağa döndüğünüzde dev park karşınıza çıkıyor.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise, bindiğiniz trenin son durağının Boissy Saint Lèger değil Marne la Vallée – Chessy – Disneyland yönü olduğundan emin olmak. Bindiğiniz durağa göre yaklaşık kırk dakika ile bir saat arasında parkta oluyorsunuz.

RER A tren hattı

Disneyland Paris’e en ekonomik ulaşım RER A tren ile sağlanıyor. Sık aralıklarla direkt hareket etmesi oldukça avantajlı. Şehir merkezinden banliyö bölgelerine hareket eden tren hattı olan RER, Charles de Gaulle ve Orly Havalimanları, Disneyland Paris, Versailles Sarayı ve La Vallée Village Outlet Center gibi şehir dışında kalan önemli yerlere ulaşım için en çok tercih edilen toplu taşıma aracı.

05.00-00.30 saatleri arasında çalışan RER hattı biletlerini tüm istasyonlarda bulunan otomatlardan alabilir, ödemeyi nakit veya kredi kartıyla yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, metroda olduğu gibi yalnızca girişlerde değil, RER treninde çoğu zaman çıkış turnikelerinde de bilet okutmanız gerekiyor. Bilet ücretleri ise tek yön veya gidiş-dönüş olarak, gidilen bölgelere göre değişiyor. Tek yön gidiş bilet ücreti ise ortalama 10 Euro civarında. Ayrıca bilet makinelerinde Disneyland Paris için ayrı bir bölüm bulunuyor.

disneyland-paris-nasil-gidilir

Hatları A-E arasındaki harflerle adlandırılan RER tren duraklarını, Paris ulaşım ağı haritasında bulabilirsiniz. Tüm RER istasyonlarındaki dijital panolarda tren adı, son durak ve aradaki istasyonlar gösteriliyor.

Disney araçları

Şehir merkezindeki farklı noktalardan parka hareket eden Disney otobüslerinin hareket saatleri ve ücretleri için Disneyland’ın internet sitesine bakabilirsiniz.

Diğer

Parka dilerseniz şehir merkezinden düzenlenen turlar aracılığıyla veya bireysel olarak ulaşabilirsiniz.

Havalimanlarından ulaşım

Tren

Disneyland Paris’e Charles de Gaulle veya Orly Havaalanları’ndan gelecekseniz, havalimanındaki 2E ve 2F terminallerden yine RER treniyle ulaşım mümkün. Disneyland Paris’in yer aldığı bölge olan Marne La Velle’e hareket eden trene binmeniz gerekiyor. Havalimanlarından parka yolculuk da yaklaşık bir saat sürüyor.

VEA otobüsleri ve shuttle

Yine Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Disneyland shuttle ve kırmızı otobüsler bulunuyor. Ücretsiz olan shuttle’ların aksine, “VEA otobüsleri” ile kişi başı yaklaşık 20 Euro’ya Disneyland ana istasyona ulaşabilirsiniz. VEA otobüsleri, 30-45 dakika bir hareket ediyor. Disneyland Paris yerleşkesi içerisindeki bir otelde kalacaksanız, rezervasyon sırasında shuttle isteyip istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Taksi

Taksi tercih ederseniz, Charles de Gaulle veya Orly Havaalanları’ndan yaklaşık 45 ila 50 dakikalık bir yolculukla ve yaklaşık 100 Euro’ya Disneyland’a ulaşabilirsiniz. Kalabalık bir grupsanız bu seçenek uygun olabilir.

Paris Dolmuşu

Havalimanından parka ulaşımda bir başka seçenek ise “Paris Dolmuşu”nu kullanmak. Paris Dolmuşu, iki Türk girişimcinin kurduğu, özel şoförlü araç hizmeti. Yetişkin ve çocuk dahil en fazla 8 yolcuyla hareket eden sistemde, 8 kişiden fazla olan gruplar için indirim de yapılıyor. Ücretler, aynı istikamete giden yolcular için geçerli. Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Disneyland Paris ücreti, 1-2 kişi 80, 3-4 kişi 85, 5-6 kişi 90 ve 7-8 kişi de 95 Euro.

Disneyland Paris araçları

Charles de Gaulle Havalimanı’ndan hareket eden Disney otobüslerinin hareket saatleri ve ücretleri için Disneyland’ın internet sitesine bakabilirsiniz.

Disneyland Paris
Adres: Marne la Vallee Chessy, http://www.disneylandparis.com/en

Dünyanın en çok ilgi gören eğlence parklarından biri olan Disneyland Paris’in her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor. Her yaş grubu için eğlence vaat eden bu tematik park, Paris seyahatinde mutlaka uğranılması gereken duraklardan.

7 YORUMLAR

  1. Bende bu yaz oğlumla paris’e gitmek istiyorum ancak ilk yurt dışı seyahatim olacağından turlamı yoksa kendim mi gitsem karar veremiyorum hem gezme eğlenme ve anlama açısından hemde ücret açısından bu yüzden sevgili ziyaretçiler bana fikir olması için görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.
    Ps: orta seviyede İngilizcem var 🙂

    • Ben de Amerika’dakine gitmiştim 1997’de. Büyülü bir dünyaydı. Teknolojinin bu kadar gelişmediği bir zamanda ağzım açık aktivitelere katılmıştım. Hayatım boyunca bir daha böyle bir eğlence dünyasında böylesi etkilenebileceğimi sanmıyorum. İlkti.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here