Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı mağaraları, Türkiye’nin en temiz sularına sahip plajları, doğa aşıklarını kendine hayran bırakan yürüyüş yolları ve yaban hayatına tanıklık etme imkanı sunan gözetleme alanlarıyla Aydın‘ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında görülebilecek en büyüleyici doğa alanlarından.

Dünyanın eşsiz doğal alanları arasında kabul edilen Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nı oluşturan Dilek Yarımadası 1966, Büyük Menderes Deltası ise 1994 yılında milli park statüsü kazandı. 27 bin 675 hektar genişliğindeki milli parkın; yarımada bölümü 10 bin 985 hektar, delta bölümü de 16 bin 690 hektarlık bir alana sahip.

Dilek Yarimadasi Buyuk Menderes

Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğine Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında koruma altında olan milli park; kuş, bitki, memeli ve doğa alanları açısından oldukça zengin.

Benzersiz flora çeşitliliğiyle sayesinde Avrupa Konseyi tarafından “Flora Biogenetik Rezerv Alanı” kabul edilen ve her yıl bir milyona ulaşan yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan milli parkın iki farklı bölgeden girişi bulunuyor. Dilek Yarımadası girişi, Kuşadası’nın Güzelçamlı Mahallesi’nde, Büyük Menderes Deltası girişi ise Söke ilçesi üzerinde yer alıyor. Delta ile yarımada arasında askeri alan bulunması nedeniyle sivil vatandaşlar yalnızca bu iki bölgeden giriş yapabiliyor.

Dilek Yarimadasi

Foto safari, olta balıkçılığı, kültürel yürüyüşler, kuş gözlemciliği, dağ bisikleti turları, mağaracılık ve yüzme gibi etkinliklere elverişli yapısıyla heyecanlı ve keyifli zamanlar geçirilebilen milli parkta; Yunanistan’ın Sisam (Samos) Adası’nı, Olukludere Kanyonu’nu, Kuşadası’nı ve Mykale (Dilek Dağı) Dağını kapsayan nefis doğa ve deniz manzaralarının izlendiği üç adet seyir terası da bulunuyor.

Buyuk Menderes Deltasi

Milli park, Avrupa’nın en nadir görülen memeli türlerinden olan Akdeniz Foklarına doğal bir yaşam alanı oluşturan kıyıları ve mağaralarının yanı sıra dünyada soyu tükendiği düşünülen Anadolu Parsının batıda yaşadığı son nokta olmasıyla da ünlü. Milli park çevresinde; yaban domuzu, karakulak, vaşak, çakal, sırtlan, doğaya terk edildiği için yabanileşen sığırlar, atlar ve alageyik gibi hayvan türleri yaşıyor.

Dilek Yarımadası 36 tür memeli, 42 tür sürüngen ve 45 tür deniz canlısına ev sahipliği yaparken, 256 adet kuş türünün yaşadığı bilinen Menderes Deltasında ise nesli tükenme tehlikesi altındaki cüce karabatak, tepeli pelikan, küçük akbalıkçıl ve akkuyruklu kartal gibi önemli kuş türleri bulunuyor.

Milli park florasında 95 familyaya ait 804 adet bitki türü bulunuyor. Bu türlerden altısı sadece bu bölgede görülen endemik türler. Akdeniz maki florası ile Kuzey Anadolu ormanlarına özgü küçük orman topluluklarının birlikte görülebiliyor olması bölgede heyecan verici bir atmosfer oluşturuyor.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na nasıl gidilir

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçesi arasında yer alıyor. İki farklı girişi olan milli parkın Dilek Yarımadası girişi için Kuşadası’nın Güzelçamlı mahallesini, delta girişi için ise Söke, Doğanbeyli köyü yolunu takip etmek gerekiyor.

Karayolunun dışında havayoluyla da ulaşım sağlanabilen milli parka en yakın havalimanı İzmir’de bulunuyor. İzmir‘den milli parka gitmek isteyenler, Bornova ilçesindeki otogardan Kuşadası yönüne hareket eden otobüs ve minibüsleri kullanabilir.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası ilçe merkezine 27 kilometre, Aydın’a 68 kilometre, İzmir’e 129 kilometre, Ankara’ya 655 kilometre, İstanbul’a ise 595 kilometre uzaklıkta. Yılın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan milli parkın 1200 araçlık otopark kapasitesi olduğu için resmi tatiller ve hafta sonu gibi yoğun ziyaretçi trafiğinin olabileceği günlerde ulaşım için toplu taşımadan faydalanmakta yarar var.

Bölgeye özgü önemli bitki ve hayvan türlerini barındıran doğasıyla uluslararası alanda kabul gören en özel ve değerli doğa alanlarından biri olan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Türkiye‘nin cennet köşelerinden.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here