Ana sayfa Ege Aydın Dilek Yarımadası Milli Parkı’na Gitmek İçin 5 Neden

Dilek Yarımadası Milli Parkı’na Gitmek İçin 5 Neden

24231
3

Menteşe Dağları’nın Ege Denizi’ne kavuştuğu yarımada üzerinde bulunan Dilek Yarımadası Milli Parkı, Kuşadası Güzelçamlı Beldesi ve Büyük Menderes Deltası olmak üzere iki ayrı bölgeden ziyaret edilebiliyor. Adını, bölgenin 1.237 mt. ile en yüksek noktası olan Dilek Tepesi’nden alan Milli Park, Aydın ilimizin sınırları içinde bulunuyor.

Milli Park’ın plajlar bölgesine Kuşadası‘nın Güzelçamlı Beldesi’nden araçla ya da yaya olarak girilebiliyor. Mis gibi çam kokulu yolda ilerlerken, ağaçların arasından görünen mavi güzellik kesinlikle büyüleyici. Deniz her yerde güzeldir ama Dilek Yarımadasında bir başka güzel. Seyir terasından manzarayı izleyip, temiz havayı içime çektim ve sabırsızlıkla parkı gezmeye devam ettim.

Dilek Yarımadası Milli Parkı ziyareti için 5 neden

1. Doğal bir hayvanat bahçesi

Dilek-Yarimadasi-Milli-Parki-Nerede

Yol boyunca ağaçlara tırmanan sevimli sincaplarla ve kaplumbağalarla karşılaşabilirsiniz. Şanslı iseniz alageyikleri de görebilirsiniz.

Yaban domuzları zaman içinde parka gelen ziyaretçilerin yiyecek artıklarından faydalanmak için ziyaretçilere yaklaşa yaklaşa evcilleşmişler ve hala parkta varlıklarını devam ettiriyorlar. Büyük Menderes Deltası bölgesindeki müzede Milli Park’ta yaşamış hayvanlar sergileniyor. Bir zamanlar, nesli tükenen Anadolu Parsı dahi yaşıyormuş Milli Parkta ve müzede bunu da görebiliyoruz.

2. Pırıl pırıl koylar

Dilek Yarimadasi Koyları

Güzelçamlı giriş kapısından yaklaşık 11-12 km sonra yol askeri barikatla sona eriyor ve bu alana kadar dört tane koyda plaj nefis plajlar başlıyor. İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu ve Karasu Koyu görmeye değer güzelliklere sahip. Her biri birbirinden güzel ve temiz olan koyların hangisinde denize gireceğine insan karar veremiyor. Küçük çakıl taşlı plajlarda şezlong-şemsiye, duş, kafeterya hizmetleri veriliyor ancak plaj olmayan bölgelerden de denize girilebiliyor. Dilerseniz tekne turlarına katılarak da Dilek Yarımadası’nın muhteşem koylarında yüzebilirsiniz. Şnorkel ve paletinizi, hatta varsa sualtı fotoğraf makinanızı yanınıza almanızı öneririm çünkü renkli balıkların peşinden yüzmeye doyamayacaksınız.

3. Ormanın derinliklerinde trekking

Dilek-Yarimadasi-Nerede

Dilek Yarımadası Milli Parkı ‘nın halka kapalı kısımlarında bulunan Olukdere Kanyonunda 15 km. lik yürüyüş rotası oluşturulmuş. Bu alanlarda bireysel giriş izni bulunmuyor, sadece parkın resmi görevli rehberleri ile birlikte trekking yapılabiliyor. Konaklama imkanı bulunmayan Milli Park’ta kamp kurmak ve ateş yakmak yasak, ancak bakın başka neler yapabilirsiniz.

  • Kuş gözlemciliği (Büyük Menderes Deltasının bitim yeri olduğundan flamingo dahil bir çok kuş türü mevcut)
  • Bisiklet turu (25 km’lik parkur)
  • Doğa yürüyüşü (15 km’lik parkur)
  • Botanik yürüyüş turu (2 km’lik parkur)
  • Fotoğraf çekebilirsiniz
  • Yamaç paraşütü

4. Doğanbey Köyü

Eski-Doganbey-Koyu-Soke
Eski Doğanbey Köyü, Söke

Dilek Yarımadası ile Büyük Menderes Deltası’nın birleştiği noktada konumlanmış olan Doğanbey Köyü eski bir Rum köyü, 1924 yılındaki mübadele ile köye Türkler yerleştirilmiş. Rum ve Türk mimarisinin güzel örneklerini görebileceğiniz Doğanbey Köyü’nde, günümüzün büyükşehir karmaşasından kaçarak yöreye gelip eski evleri restore ederek yerleşen insanlar yaşıyor. Dilek Yarımadası Milli Parkı Tanıtım Merkezi ve Müzesi de köyün hemen girişinde yer alıyor.

5. Zeus Mağarası

Zeus-Magarasi-Hikayesi
Zeus Mağarası

Soğuk suda yüzmekten hoşlanıyorsanız Milli Parkın Güzelçamlı girişinde bulunan Zeus Mağarası’na uğrayın. Zeus Mağarası ‘nın derinliği ortalama 10-15 metre. Dağdan gelen tatlı su, denizin tuzlu suyu ile bu mağarada buluşmuş ve ortaya yeşil-mavi serin bir mağara gölü oluşmuş. Yazın ziyaretçilerin akınına uğrayan mağaranın bir tarafında da çıkan çamur ile güzellik banyosu yapılıyor. Mağaranın kutsal olduğuna inananlar etraftaki çalılıkları dilek ağacına çevirmişler.

Mitolojiye göre; Gök tanrısı Zeus, kardeşi Poseidon’u kızdırdığı zaman Poseidon üçlü yabası ile denizi kabartıp dalgalandırıyormuş, Zeus da bu zamanlarda kendini mağaraya atıp yıkanarak kardeşinin sakinleşmesini bekliyormuş.

1966 yılında Milli Park ilan edilmiş olan Dilek Yarımadası’nın birbirinden güzel koyları, yürüyüş rotaları ve Menderes Deltası doğa ve fotoğraf severleri bekliyor. Kuşadası’na gidip de Dilek yarımadasındaki sevimli sincaplarla yürümeden dönmeyin.

3 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here