Masmavi denizi, uzun kumsalları, şifa dağıtan termal kaynakları, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile Dikili, İzmir çevresinde gezilecek en güzel yerlerden. İzmir şehir merkezine 120 km mesafedeki ilçe, 40 kilometrelik sahil şeridiyle yaz aylarında binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Antik dönemde Pergamon’un limanı olan Dikili Limanı, günümüzde de İzmir’in en kuzeyinde, kentin dünyaya açılan kapısı niteliğinde. Ayvalık, Bergama, Foça ve Aliağa gibi noktalara olan konumu ile önemli bir geçiş güzergahında yer alan Dikili, yerel festivalleri, doğal yaşamın izlerini taşıyan köyleri ve kumsallarıyla cazibe merkezi.

Dikili Gezilecek Yerler

1. Dikili ilçe merkezi

Dikili-Gezilecek-Yerler

Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Dikili ilçe merkezinde uzunluğu 5 km’yi aşan mavi bayraklı plajlar tatilcileri ağırlıyor. Klasik bir tatil beldesi görünümündeki ilçe merkezinin farklı noktalarında denize girmek, sahil şeridinde vakit geçirmek ve huzurun tadını çıkarmak mümkün.

2. Çandarlı

Dikili-Gezilecek-Yerler-Candarli

Dikili’nin en çok tanınan sahil kasabası Çandarlı, amazon kadın savaşçıların hüküm sürdüğü yer olarak biliniyor. Çandarlı’nın merkezinde tarihi geçmişi Cenevizlilere uzanan Çandarlı Kalesi, Çandarlı’nın en önemli sembolü. Geçmişte kenti dış saldırılara karşı koruyan kalenin büyük bölümü zarar görmeden günümüze ulaşmayı başarmış. En son 2016 yılında restore edilen kalede dönem dönem konser, tiyatro ve festival gibi etkinlikler de yapılıyor. Kalenin önündeki halk plajı buz gibi deniz suyuyla yazın sıcak havasına ilaç gibi geliyor.

3. Pitane Antik Kenti

Dikili-Pitane-Antik-Kenti

Pitane Antik Kenti, Çandarlı’nın antik dönemdeki yerleşimin ismi. Kentin kuruluşu ile ilgili net ve sağlıklı bilgi olmasa da Helenistik döneme uzandığı düşünülüyor. Antik kentin izlerini görebileceğiniz kazı alanı ya da ören yeri yok. Pitane’den çıkarılan vazolar, kadehler, mezarlar, ölü külü kapları ve arkaik erkek heykeli Bergama Müzesi‘nde sergileniyor.

4. Atarneus Antik Kenti

Dikili-Atarneus-Kenti

Merkezi Dikili olmak üzere, Ağılkale ve çevresinde konumlanan Atarnetus Antik Kenti, Akhalılar tarafından MÖ 4 binli yıllarda kuruldu. Kurulduğu bölge çevresinde çok sayıda sıcak su kaynağı ile pınarların olması nedeniyle kutsal kaynak ya da ana tanrıça kaynağı anlamına gelen Atarnetus ismini alan şehirde arkeolojik kazı çalışmaları sınırlı bir biçimde yürütülüyor. Salgın hastalıklar nedeniyle terk edilen kentten günümüze ulaşan kalıntı sayısı da çok az.

5. Nebiler

Dikili-Gezilecek-Yerler-Nebiler

Dikili’ye 17 km uzaklıktaki Nebiler Köyü, şelaleleri, mağara ve su kaynaklarıyla ünlü. Dikili’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındaki Nebiler Köyü’nde Nebiler ya da Aşıklar Şelalesi olarak bilinen şelale doğa ve piknik severlerin gözdesi. İrili ufaklı 4 şelalenin bulunduğu bu alanda yürüyüş ve tırmanma rotaları da var.

6. Bademli Ilıcası

Dikili-Bademli-Ilicasi

Dikili’nin en güzel köylerinden Bademli, plajlarının yanı sıra sıcak su termal kaynaklarıyla da ünlü. Geçmişte Aiolis Ilıcası olarak bilinen Bademli Ilıcası, Kalem Adası’nın yanı başında denizin içinde yer alıyor. Denizin içerisinde havuz şeklinde düzenlenen kaynaklar, sit alanında bulunması nedeniyle herhangi bir tesis ya da insan müdahalesine maruz kalmamış.

7. Atatürk Botanik Bahçesi

Dikili-Botanik-Bahce

Dikili’de 30 hektarlık bir alana kurulan Atatürk Botanik Bahçesi, tropik bölgelerden Alp Dağları’na kadar çok geniş bir coğrafyaya ait bitki türlerini barındırıyor. Yaklaşık 3 bin çeşit bitkinin bulunduğu alan, rengarenk dokusuyla görsel şölen yaşatıyor. Ülkemizdeki en yetkin ve uluslararası tek botanik bahçesi olma özelliği gösteren yer, dünya literatürüne de girme başarısı göstermiş. Burada ayrıca, kurutulmuş bitki örneklerinin korunduğu ve üzerinde bilimsel çalışmaların yapıldığı bir Herbaryum Merkezi de yer alıyor.

İzmir civarında gezilecek yerlerden Dikili, tarihi, kültürel dokusu ve doğasıyla etkileyici bir durak. Bergama, Assos, Ayvalık, Foça gibi destinasyonlara olan yakınlığı ile bölgeyi keşfetmek isteyen birçok kişi rotasına Dikili’yi de ekliyor.

Önceki makaleJaponya Rehberi
Sonraki makaleTrafikte Güvenli Seyahat İçin 10 Önlem

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here