Didim ya da eski ismiyle Yenihisar, Aydın‘a bağlı, doğusunda Muğla, Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile çevrili, şirin bir yarımada. Didim’e ulaşmak için 75 km uzaklıktaki Bodrum Havalimanı’nı tercih edebileceğiniz gibi, 150 km mesafede yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı da kullanabilirsiniz. Didim, Dalaman Havalimanı’na ise 300 km mesafede.

İhtişamlı antik kentleri ve ödüllü plajları bir araya getiren Didim, mutlaka gezip, görmeniz gereken eşsiz tarihi alanlarla ve toplam uzunluğu 90 km’yi aşan altın rengi kumsallarla çevrili. Özellikle ince kumlu plajı, safir tonlarındaki berrak denizi mavi bayrak ödülüne sahip Altınkum Didim’in incisi. Merkeze 20 km uzaklıktaki daha sakin ve sessiz bir kumsala sahip Akbük’ün yanı sıra, merkeze oldukça yakın Didyma Apollon Tapınağı, tarihi Akköy ve Balat Köyü etrafındaki Milet ve Priene Antik Kenti özellikle kültür turizminden hoşlananlar için eşsiz.

Didim Nerede Nasıl Gidilir

Didim Nerede
Altınkum Plajı

Çevresi çok fazla dağlık ve engebeli bir yapıya sahip olmadığından kolaylıkla ulaşılabilen Didim’e, özel araç, uçak ve otobüs seçenekleriyle ulaşım mümkün. İstanbul’a 720 km, Ankara’ya 715 km, İzmir’e 150 km uzaklıkta yer alan Didim, Aydın’a 120 km, Eskişehir’e 550 km, Bursa’ya 475 km, Adana’ya ise 1000 km mesafede yer alıyor.

Karayolu

İstanbul’dan Didim’e karayolu ile, İstanbul-Bursa-Balıkesir-Manisa-İzmir-Söke-Didim istikametini izleyerek ulaşabilirsiniz. Ankara’dan ise Ankara-Afyon-Denizli-Aydın-Söke-Didim güzergahının yanı sıra, Ankara-Uşak-Manisa-İzmir-Selçuk-Kuşadası-Söke-Didim rotasını da izleyebilirsiniz. İzmir’den ise Aydın’ın Söke ilçesinden sonra Didim’e ulaşabilirsiniz.

Aydın Didim Otogarında şehirlerarası yolcu taşımacılığı hizmeti veren pek çok otobüs firması direkt Didim’e ulaşım sağlıyor. Didim’e Türkiye’nin her yerinden direk şehirler arası otobüs servisi bulunuyor. Diğer yandan Aydın kent merkezinden minibüs veya otobüslerle de Didim’e gitmek mümkün.

Havayolu

Didim Nasıl Gidilir
Priene Antik kenti

Havlamanın bulunmadığı Didim’e havayolu ulaşımı Bodrum Havaalanı olarak bilinen Milas Havalimanı’ndan sağlanıyor. Bodrum Milas Havalimanı Bodrum’dan 32 km, Muğla’dan 76 km, Didim’den 82 km ve Milas’tan 12 km uzaklıkta yer alıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ise yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunan Didim’e başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehirden, Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi farklı havayolu firmalarının yaz-kış uçuş seferleri bulunuyor.

Havayolu ile ulaşımda daha çok Bodrum Milas Havalimanı’nın tercih edildiği Didim’e, buradan Havaş servisleri, transfer hizmeti veren lokal firmalar, taksi veya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Bodrum Milas Havalimanı çıkışında bulunan Muğla-Bodrum Yolu’nu (D330) kullanarak, Bodrum, Fethiye, Muğla, Didim ve Kuşadası’na birkaç saatte ulaşım mümkün.

Aydın’ın güzeller güzeli tatil merkezi olan Didim’de Balat Köyü çevresindeki Milet Antik Kenti ve Priene Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın. Didim merkezinden 22 km uzaklıktaki bölgede İlyas Bey Külliyesi, Milet Müzesi ve Antik Tiyatro gibi tarihi yapılar yer alıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here