Likya uygarlığının en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinen Demre (Myra), Antalya Körfezi’nin batısında Teke Yarımadası’nın güneyinde yer alan Antalya’nın cennet bir ilçesi. Doğuda Finike, batıda Kaş, güneyde ise Akdeniz’in bulunduğu, üç tarafı dağlarla çevrili Demre Ovası’nda kurulu. Demre Çayı’nın getirdiği verimli alüvyonlu topraklarda yer alan ilçede gezilip görülecek pek çok adres yer alıyor.

Demre, Antalya’nın en güzel sahillerden birine sahip tarihi geçmişi, antik kalıntıları, leziz yöresel yemekleri, sımsıcak Akdeniz iklimi, sıcakkanlı insanları ve coğrafi konumu itibari ile tam bir turizm beldesi. MÖ 5. Yüzyılda kurulduğu düşünülen Antik Myra Kenti, Bizans döneminde önemli bir idari ve dini bir merkez olmuş, St. Nicholaus’ın (Noel Baba) Piskopos olarak görev yaptığı ve Hristiyanlar için hac yolu olan bir bölge.

Demre Nasıl Gidilir

Demre Nerede Nasıl Gidilir

Likya’nın en büyük ve en iyi korunmuş tiyatrosuna sahip Myra’da St. Nicholaus Kilisesi’ni ziyaret edebilir, Kaleköy ve Üçağız açıklarında yer alan Kekova Adası’nı ve Dolkisthe Antik Kenti’nin kalıntılarını görebilirsiniz. Simena Antik Kenti’nin üzerinde kurulu Simena Kalesi, güneş tanrısı Apollon’un kehanet merkezlerinden biri olarak bilinen ve ilçeye 6 km mesafedeki Soura Antik Kenti ile Demre Kuş Cenneti, bu güzeller güzeli ilçede ziyaret edebileceğiniz yerler.

Antalya’nın batısında, Finike ile Kaş ilçeleri arasında yer alan Demre’ye hava ve kara yolu ile ulaşım çok kolay. Özel aracınızla veya otobüslerle gelebileceğiniz ilçeye Antalya merkezinden otobüs ve minibüs seferleri bulunuyor.

Demre Nerede

Antalya’ya 147 km uzaklıkta yer alan Demre’ye, Antalya’nın yanı sıra Kaş yönünden de gelebilirsiniz.  Eğer şahsi araçla gidecekseniz Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine D400 karayolu üzerinden gidilebilirsiniz. Otobüsle geliyorsanız saat 20.00’ye kadar Demre-Antalya arasında hareket eden karşılıklı minibüs seferlerini kullanabilirsiniz.

Antalya kent merkezine 10 km mesafedeki Antalya Havalimanı’ndan merkeze otobüs, taksi, havalimanı servisi ve araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. 600A No’lu belediye otobüsü ile de her yarım saatte bir havalimanından şehir merkezinden geçerek Antalya Otobüs Terminali’ne ulaşabilirsiniz. Otobüs terminalinden ise Demre minibüsleriyle ilçeye gidebilirsiniz.

Doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve pırıl pırıl deniziyle Demre, Kekova Körfezi’ne en yakın çıkış kapısı. Torosların eteklerinde, Antalya Körfezi’nin batısında yer alan Antalya’nın cennet bir ilçesi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here