Muğla‘nın 13 ilçesinden Datça, oksijen bakımından dünyanın ikinci, Türkiye‘nin ise en zengin bölgesi. Ege ile Akdeniz’in buluştuğu Datça Yarımadası, Ege’nin tazeliğinden, Akdeniz’in samimiyetinden payına düşenin fazlasını alarak doğal güzelliği ve özgünlüğüyle ödüllendirilmiş bir belde. Geleneksel Ege kasabasında olduğunuzu hissettiren yemyeşil doğasıyla Datça, bozulmamış doğası ve huzur veren günlük yaşamıyla tam anlamıyla deniz, güneş, kumsal ve doğanın en güzel birleşimini sunuyor.

Dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip Datça Yarımadası’nın yılın 300 günü güneşli geçiyor. Berrak görünümü ile Kargı ve Taşlık Plajlarında güneşin ve denizin keyfini çıkarıp tarihi MÖ 2000’li yıllara uzanan Knidos Antik Kenti’ni dolaşabilirsiniz. Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilen yarımada, 235 km’lik sahil şeridi ve 52 koyu, zengin flora ve faunası, mavi bayraklı plajları ile eşsiz.

Datça Nerede

Trekking, sörf, yelken gibi doğa ve su sporlarının yapılabileceği ideal ortamlara sahip olan Datça, sürekli esen rüzgârı ile nemin hissedilmediği tatil imkânını sağlaması ve bol oksijeni dolayısıyla sağlık turizmi için de ideal bir yer. Datça Yarımadası ayrıca, Bodrum ve Marmaris’ten Mavi Yolculuk düzenleyen tekneler için oldukça önemli bir güzergâh.

Datça nerede nasıl gidilir

Datça Marmaris’e 70 km, Muğla’ya 125 km, İzmir’e 330 km, Ankara’ya 708 km, İstanbul’a 882 km ve Antalya’ya ise 394 km uzaklıkta yer alıyor.

Datça’ya en kolay ulaşım Bodrum üzerinden feribotla yarımadaya gitmek. Bunun için önce Bodrum Havalimanı‘na gelip buradan Bodrum Marina‘dan kalkan Datça feribotlarıyla 2 saatte Datça Kormen Limanı’na ulaşabilirsiniz.

Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlasjet ve OnurAir Havayolları ile haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık 1,30 saat süren direkt uçuşlarla Bodrum Havalimanı’na uçabilirsiniz. Bodrum merkezinden 45 km uzaklıktaki havalimanından Bodrum Marina’ya ulaşım için havalimanından kalkan shuttle servislerini kullanabileceğiniz gibi, taksi ile veya araç kiralama seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Datça Nasıl Gidilir
Knidos Antik Kenti, Datça

Havalimanı çıkışında bulunan Muğla-Bodrum D330 karayolunu kullanarak Bodrum’dan Fethiye’ye tüm Muğla ili ile Aydın ilinin Didim ve Kuşadası gibi bölgelerini birkaç saatlik sürüşle ulaşarak gezebilirsiniz.

Diğer alternatif de İstanbul ve Ankara’dan direk uçuşlarla ulaşabileceğiniz Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris’e kadar servis ile gelip daha sonrasını ise saat başı kalkan minibüslerle Datça’ya ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı, Datça’ya 160 km uzaklıkta bulunuyor.

Datça Koyları

Bunun dışında Datça Limanı’na giriş-çıkış yapan tekneler arasında, Ege Adaları’ndan gelen tekne ve yatlar önemli bir yer tutuyor. Yunan adalarından, özellikle Rodos ve Sömbeki’den Datça’ya feribot ve deniz otobüsleri ile de Datça’ya ulaşım mümkün.

Muğla‘nın en güzel tatil beldelerinden Datça’dan ayrılmadan mutlaka görmeniz gereken yerler ise, Knidos Antik Kenti, Apollon ve Afrodit Tapınağı, Palamutbükü ve Hayıtbükü. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here