Danube Bölgesi, Budapeşte’nin en merkezi iki köprüsü olan kuzeydeki Zincir Köprü ile güneyde ki daha modern olan Elisabeth Köprüsü arasında yer alıyor.

Danube’nin yürüyüş parkurları Pest tarafının en popüler gezi bölümlerini oluşturuyor. Her ne kadar kıyı şeridi çoğunlukla büyük otellerle kaplı olsa da, Küçük Prenses Heykeli ve Vigado Konser Salonu gibi ilginç bölgeler de bulunuyor.

budapeste-chain-bridge
Zincir Köprü, (Chain Bridge)

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında yapılan ve kısa sürede aristokratlarla ünlülerin en önemli uğrak mekânlarından biri haline gelen Danube Bölgesi, özellikle sıcak yaz akşamlarının vazgeçilmez destinasyonu olarak İkinci Dünya Savaşı’nda tamamen yok olmuşsa da 1970’lerde tekrar yapılmış. Günümüzde ise eskiye göre daha az burjuva olan kesim, turistlerin büyük kısmını eşsiz manzaranın tadını çıkardığı yer.

elisabeth-bridge-budapest
Elisabeth Köprüsü

En güneyinde, bölgenin en eski tarafına doğru gittiğinizde karşınıza Peşte yakasının en eski kilisesi olan Papaz Kilisesi çıkıyor. Danube’ye doğru yolun karşı tarafına geçtiğinizde, günümüzdeki bu meşhur bölgenin başladığı noktaya ulaşabilirsiniz.

Burada bulunan Sandor Petofi Heykeli, on dokuzuncu yüzyıl ulusalcı ve ülkenin Habsburg İmparatorluğu’ndan kurtuluşu sırasında hayatını kaybeden bir Macar şaire ait. Heykelin hemen arkasında bulunan 1791 yılı yapımı Yunan Ortodoks Kilisesi ise, Budapeşte’de yaşayan Yunan toplulukları tarafından finanse edilerek yapılmış. Ön cephesi ve kuleleri on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Miklos Ybl tarafından tekrar yapılmış.

sandor-petofi-budapest
Sandor Petofi Heykeli

Daha kuzeye doğru gittiğinizde 1960 yapımı dev bir otelin yanından geçip Vigado Ter’e ulaşacaksınız. İki çocuğun su kenarında oynayışının tasvir edildiği çok güzel bir çeşmeye sahip olan meydan görülmeye değer. Meydanın adının Vigado olmasının sebebi on dokuzuncu yüzyılın ortalarında yapılmış olağanüstü bir yapı olan konser salonunun burada olması. Yapının ön cephesi harika heykeller, büstler, kabartmalar ve geometrik motiflerle dekore edilmiş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here