Amsterdam’ın ana meydanı olan Dam Meydanı tüm yolların buraya çıktığı, marka yapıların bulunduğu ve önemli aktivitelerin düzenlendiği şehrin en bilinen yeri.

Amsterdam‘ın tarihi bölgesinde merkez tren istasyonunun 750 metre güneyinde bulunan meydanın etrafı görkemli mimari eserlerle çevrili. Batı ucunda neoklasik bir yapı olan Amsterdam Kraliyet Sarayı yer alıyor.

Dam Meydani

Diğer bir yanda Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) ve Madame Tussaud’s Müzesi bulunuyor. Nieuwe Kerk, Kraliyet ailesi düğünlerinin yapıldığı bir Protestan kilisesi olmakla birlikte gösterişli yapısıyla dikkat çekici. Madame Tussaud’s Müzesi ise malum bal mumu heykelleriyle ünlü.

Dam Meydani Amsterdam

Meydanda bulunan Ulusal Anıt 1956 yılında, 2. Dünya Savaşında hayatını kaybedenler adına dikilmiş ve Hollanda’nın savaşta üstlendiği rolü vurguluyor.

Meydan karnaval, şehir etkinliği ve festivallerinin yapıldığı bir numaralı mekân olma özelliği gösteriyor. Gündüzün meydan yeteneklerini sergileyen göstericiler ve sanatçılarla capcanlı

Dam Meydani Anit

Düzenlenen karnavalların en güzel tarafı ise pamuk şekerden yerel Amsterdam çikolatalarına kadar birçok şeyin bulunuyor olması.

Onlarca bisikletlisi, gece gündüz sokak sanatçıların ve grupların gösterileriyle Amsterdam gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan Dam Meydanı, Amsterdam’ın kalbi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here