DalyanMuğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Köyceğiz Gölü ile Akdeniz‘i birleştiren ana kanal üzerinde bulunuyor. Dalyan kanalının denize ulaştığı yer olan İztuzu Plajı ise, nesli tükenme tehdidi altındaki deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biri. Kaunos Antik Kenti’nin de sınırları içerisinde bulunduğu Dalyan, Akdeniz ile Ege‘nin birleştiği noktada bir doğa harikası.

2008’de The Times tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçilen Dalyan son yıllarda, mavi yengeci, kaya mezarları ve çamur banyolarıyla turizmin gözdesi haline gelen cennet bir belde. Dalyan Deltası’nda ise 180 tür kuşun yaşadığı, ya da belirli dönemlerde konakladığı bir kuş cenneti.

Dalyan Nerede

Dalyan Nerede Nasıl Gidilir

3000 yıllık etkileyici kaya mezarları, İztuzu Plajı’nın tertemiz suyu ve plajı, nehir gezintisi veya antik şehirleri keşfetmek, Dalyan’da yapabileceklerinizin yalnızca birkaçı. Ana yoldan 12 km içeride bulunan ve Gizli Cennet olarak bakirliğini korumayı başaran Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı. Dalyan’a ulaşmak için öncelikle Muğla merkeze gelmeniz gerekiyor. Oradan şehir içinde minibüs ve otobüsleri kullanarak Muğla’ya ulaşım mümkün. Muğla’ya ise kara ve havayoluyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Havayoluyla

Havayoluyla Dalyan’a ulaşım çok rahat. Dalaman Havalimanı yalnızca 28 km uzaklıkta olan Dalyan’a taksiyle yaklaşık 20-25 dakika sürüyor. Dalaman Havalimanı’ndan saatleri uçakların inişine göre ayarlanan HAVAŞ otobüslerinin Marmaris Servisi, Gökova, Köyceğiz, Ortaca’ya da uğruyor ve yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor.

Karayolu

Ortaca’ya 12 km, İztuzu Plajı’na 12 km, Köycegiz’e 20 km, Fethiye’ye 67 km, Marmaris’e 90 km, Kalkan’a 126 km, Kaş’a 160 km, Sarigerme’ye 31 km ve Antalya’ya 270 km uzaklıkta bulunan Dalyan Ankara’ya 710 km, İstanbul’a 870 km ve İzmir’e ise 320 km mesafede yer alıyor. Dalyan’a Fethiye yönünden, Ortaca üzerinden, Muğla’dan veya Marmaris yönünden ulaşabilirsiniz. İzmir-Muğla karayolunu kullanarak, Sakar Geçidi’nden Gökova’ya indikten sonra Ortaca’ya geçip buradan 12 km daha devam ettiğinizde Dalyan’da oluyorsunuz.

Özel araçla

Dalyan’a özel aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız doğudan Fethiye yönünden, batıdan da Muğla ya da Marmaris yönünden ulaşabilirsiniz. Dalyan, Muğla-Antalya karayolunun Ortaca ilçesinden 12 km içeride bulunuyor. Muğla ve Marmaris yönünden geliyorsanız, Köyceğiz’i geçtikten sonra Yuvarlakçay Köprüsü’nün hemen sonunda sağa ayrılan yoldan Dalyan levhasından içeri girdiğinizde biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Zira eski ve bozuk zeminli yol hayli virajlı. Ana yoldan Ortaca’ya ulaşıp oradan Dalyan’a yönelmek daha iyi bir seçenek. Dalyan aynı zamanda Efes’e 210 km, Pamukkale’ye 213 km, Letoon Antik Kenti’ne 130 km, Patara Antik Kenti’ne 140 km, Tlos Antik Kenti’ne 105 km, Zantos Antik Kenti’ne 200 km, Kekova’ya ise 127 km mesafede.

İstanbul’dan

İstanbul‘dan gelirken İzmir yolunu seçerseniz, yolun büyük bölümü duble yol ve otoban olduğundan hızlı feribotla Bandırma’ya geçerseniz, yolda dinlenerek 8-9 saatte rahatça Dalyan’a ulaşabilirsiniz. Yalova-Bursa üzerinden ise yolculuk 10 saati buluyor. İzmir’den Aydın otobanına girip Muğla çıkışından çıkın. Yatağan ve Muğla’dan geçerek Sakar Geçidi’nden Gökova kavşağına indiğinizde sağa ayrılan yol Marmaris’e gidiyor. Siz düz devam ettiğinizde Köyceğiz merkezine girmeden devam etmiş oluyorsunuz. Beyobası Yuvarlakçay Köprüsü’nden hemen sonra sağda Dalyan levhayı göreceksiniz. Diğer seçenek de ana yoldan Ortaca’ya devam etmek. Burada biri Ortaca’dan önce, diğeri Ortaca merkezinden olmak üzere iki yerden Dalyan yoluna sapabilirsiniz. Yaklaşık 10 km sonra Dalyan’dasınız!

Dalnyana nasıl gidilir

Ankara’dan

Ankara yönünden geliyorsanız Polatlı üzerinden Afyon’a ulaştıktan sonra Antalya yönüne devam ediyorsunuz. Dinar ve Afyon olmak üzere iki farklı güzergahtan Dalyan’a ulaşım mümkün.

Dinar sapağından Denizli’ye, Denizli’den de Muğla’ya devam ediyorsunuz. Muğla’ya 20 km kala, sola Köyceğiz yolu ayrılıyor. Oradan orman içinde kestirme yoldan Karabörtlen’e iniliyor. Yeniden sola Köyceğiz’e dönülüyor. Köyceğiz sapağından doru devam ediliyor. Yuvarlakçay Köprüsü’nün bittiği yerde sağa Dalyan levhası var. İkinci seçenek de daha güvenli olan ana yoldan Ortaca’ya devam etmek. Ortaca’ya gelmeden sağa ayrılan yoldan 1 km sonra bir kavşağa geliyorsunuz. Burada Dalyan levhasını takip ederek sağ dönüp 12 km devam ettiğinizde Dalyan’da olacaksınız.

Afyon güzergahından gelmeyi düşünüyorsanız da Antalya’ya doğru devam edip Burdur’da sağa Fethiye yönüne ayrılın. Söğüt’te Antalya’da gelen yolla birleşip yaklaşık 1 saat sonra çok güzel bir orman içi yolculukla Fethiye’ye ulaşıyorsunuz. Fethiye’nin içine girmeden çevre yolundan devam edip Göcek Tüneli’ni geçtikten sonra Dalaman’a sapmadan, Ortaca kavşağında Dalyan levhasını görene kadar devam edin. Ortaca merkezinden geçen yol sizi Dalyan’a götürecek.

Antalya’dan

Antalya yönünden geliyorsanız da Antalya-Fethiye arasındaki sahil yolu ve yayla yolu olmak üzere iki güzergahtan birini tercih edebilirsiniz. Antalya-Dalyan arasında yayla yolunu tercih ederseniz, Antalya’dan Korkuteli’ne çıkan yol Torosların yaylalarından geçerek Önce Söğüt’e, sonra Bekçiler’e ulaşıyor. Karatepe-Fethiye-Kemer-Ortaca-Dalyan güzergahını izleyerek yaklaşık 3-3,5 saatte Dalyan’da olmanız mümkün.

Sahil yoluna saptığınızda ise en iyi ihtimalle Dalyan’a ulaşmanız 6-7 saati buluyor. Bu güzergâhı izlediğinizde Beldibi-Kemer, Kumluca, Finike, Demre (Kale), Kaş, Kalkan ve Fethiye yoluna devam etmeniz gerekiyor. Finike-Demre arasının dar ve çok virajlı bir yol olduğunu aklınızda bulundurun.

Dalyana nasıl gidilir

Otobüsle

Dalyan’a direkt otobüs seferi bulunmuyor. Ortaca Otogarı’na dek gelen otobüsten indikten sonra, hemen buradan 15 dakikada bir minibüs hareket eden Dalyan minibüsleri ile 15-20 dakikada beldede olabilirsiniz. Minibüsçülere ek ücret ödeyerek sizi kalacağınız yere kadar götürmesini de sağlayabilirsiniz. Dalyan’a otobüsle gelirken birkaç ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor.

Türkiye’nin pek çok büyük şehrinden seferlerin düzenlendiği bölgeye, İstanbul İzmir ve Ankara gibi merkezlerden geliyorsanız Fethiye istikametine giden otobüs bileti almanız gerekiyor. Zira Marmaris otobüsleri Ortaca’dan geçmiyor ve sizi Muğla’da indirip bir minibüse bindiriyorlar, dolayısıyla yolculuğunuz uzuyor. Bu bölgeye yaz kış Pamukkale, Kamilkoç ve Metro otobüs firmalarının düzenli seferler düzenleniyor. Yaz aylarındaki yoğunluk nedeniyle Ortaca’ya ilk indiğinizde yerinizi ayırtmayı unutmayın.

İstanbul’dan otobüsle geliyorsanız ise İzmir ve Afyon üzerinden iki farklı güzergahı takip eden otobüslerden birini tercih etmeniz gerekiyor. İzmir üzerinden yol 12 saat sürerken, Afyon üzerinden gelen otobüslere bindiğinizde yol 14 saati buluyor.

Akdeniz ile Ege’nin birleştiği yerde eşsiz bir doğal güzellik olan DalyanMuğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde yer alıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here