Muğla‘nın ilçesinden biri olan Dalaman, Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ile Denizli’nin Çameli ilçesi arasında yer alan, eşsiz bir turistik bölge. Muğla’nın en verimli ovasına kurulu, Fethiye Körfezi ’ne paralel uzanan dağların eteklerinde, ormanlarla kaplı Dalaman, Akdeniz ve Ege Bölgeleri arasındaki geçiş noktasında bulunuyor.

İzmir‘den Muğla ve Fethiye yönüne uzanan ana karayolu üzerinde bulunan, Muğla ve Antalya’nın her bölgesine ulaşım sağlanabilen bir ilçe olan Dalaman, Muğla’da bulunan iki uluslararası havalimanından birine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Göcek koyları olarak bilinen ve Dalaman ilçe sınırları içerisinde kalan koylar da yat turizminin vazgeçilmez adresleri arasında yer alıyor.

Dalaman Nerede Nasıl Gidilir

Dalaman Nerede
Sarsala Koyu, Dalaman

Dalaman, Muğla’nın yaklaşık 35 bin nüfuslu küçük bir ilçesi olsa da kavşak yolları üzerinde olması ve düz bir araziye sahip olması sebebiyle ilk olarak 1976’dan bu yana faaliyet gösteren Dalaman Havalimanı ile vazgeçilmez bir konuma sahip. Fethiye, Marmaris, Göcek, Akyakaya gibi Türkiye’nin en önemli turistik merkezlerinin yegâne havayolu ulaşımının sağlandığı Dalaman Havalimanı, aynı zamanda Muğla, Kaş ve Kalkan’a gelen misafirlerin de aktarma noktası.

Fethiye’ye 70 km, Muğla’ya 80 km, Marmaris’e 105 km, İstanbul’a 775 km, Ankara’ya 705 km ve Antalya’ya 235 km uzaklıkta bulunan Dalaman, küçük bir ilçe olmasına rağmen bölgenin en önemli aktarma merkezlerinden birisi.

malta

İstanbul ve Ankara’dan direkt seferler olduğu gibi, yurt dışından ve yurt içindeki diğer illerden de aktarmalı seferlerin düzenlendiği Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris ve Fethiye’ye uçuş saatlerine uygun olarak HAVAŞ seferleri düzenleniyor. Aynı zamanda yine Marmaris ve Fethiye için Muğla Belediyesi Toplu Taşıma otobüslerinden (MUTTAŞ) yararlanabilirsiniz.

Dalaman Nasıl Gidilir
Göcek, Dalaman

Havalimanından Dalaman merkezine ise taksi, araç kiralama, HAVAŞ seçeneklerinden biri ile ulaşabilirsiniz. HAVAŞ otobüslerinin uçuş seferlerine göre ayarladığı seferleri, gece yarısı saat 01.00’den akşam 21.00’e kadar neredeyse her saat başı hareket ediyor. Dalaman Havalimanı’ndan hareket eden Marmaris servisi ise, Gökova, Köyceğiz, Ortaca’ya da uğruyor. Yine HAVAŞ ile Fethiye Otogarı’na da ulaşabilirsiniz.

Dalaman’a pek çok şehirden kalkan otobüs seferleri mevcut. İzmir Dalaman arası 4 saat, İstanbul Dalaman arası ise yaklaşık 13 saat sürüyor. Ankara’dan kalkan otobüsler ise 10 saatte Dalaman’da oluyor.

Muğla’nın ilçesi Dalaman, Akdeniz’ in batısını dantel gibi işlemiş, mavi ile yeşilin kucaklaştığı kıyıları, bakıldıkça insanı büyüleyen masmavi koyları, birçok medeniyetlerin yaşadığını ispatlarcasına ayakta duran tarihi dokularıyla büyüleyici bir belde.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here