Çernivtsi, Ukrayna‘da Çernivtsi yönetim biriminin merkezi. Karpat Dağları’nın eteklerinde, Yukarı Prut Nehri’nin üzerinde ve ülkenin kuzeyinde yer alan Çernivtsi, tarihi Moldavya bölgesinin bir parçası.

Prut Nehri’nin pitoresk tepelerinde, Karpat Dağları’nın eteğinde yer alan ve nehir kıyısında kurulu olan Çernivtsi’nin nüfusu, 2001 verilerine göre 240.600. Bukovina bölgesinin gayri resmi başkenti olan ve Lviv ile birlikte, Batı Ukrayna’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Chernivtsi, benzersiz enerjisi ve büyülü atmosferi ile bölgedeki diğer şehirlerden ayrılıyor. Eklektik mimarisi, zengin kültürel mirası ve eski Avrupa sokaklarının ve meydanlarının labirenti gibi örümcek ağı ile büyüleyici.

Chernivtsi-Gezi-Rehberi

12’inci yüzyılda, Galicia-Volhynia’nın bir parçası olan kent, Moldavya tarafından işgal edildikten üç yüzyıl sonra bir şehir statüsüne kavuştu. Bundan sonra, Polonya-Litvanya Topluluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yönettiği Chernivtsi, 300 yıl boyunca Avrupa’da yoksul ve ilgi çekmeyen bir bölge olarak kaldı.

Chernivtsi’nin şansı, şehrin Bukovina bölgesinin tamamıyla birlikte güçlü Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tarafından ilhak edildiği 18. yüzyılın sonlarında değişmiş. Avrupa’nın en zengin ve en güzel şehirlerinden biri haline gelen Chernivtsi’nin eski şehir bölgesinin eşsiz mimari dokusu, Avusturya döneminde yaratılmış. Mucizevi bir şekilde, iki Dünya Savaşı’nı da atlatan kent, yetenekli Viyanalı mimarlar tarafından tasarlanan muhteşem yapılarıyla göz dolduruyor. Avusturya’nın başkenti Viyana ile aynı zamanda inşa edilen Chernivtsi benzer mimari yapıları nedeniyle ‘Küçük Viyana’ olarak anılıyor.

Chernivtsi-Gezilecek-Yerler

Çernivtsi Gezilecek Yerler

Tarihi Katolik kiliseleri, zarif klasik evler, Ermeni kilisesine komşu süslü Barok tiyatrolar, sinagoglarla birleşik tarihi Ortodoks katedrali ve pek çok şık yapı Chernivtsi mimarisini oluşturuyor. Tarih ve kültürün göz alıcı birlikteliğinden oluşan bu mimarinin yanı sıra, günümüzde Ulusal Üniversite’ye ev sahipliği yapan ve çeşitli mimari stillerin ve kültürlerin bir karışımını temsil eden Bukovini rahiplerinin konutlarının bulunduğu yerleşke. UNESCO Dünya Mirası Listesi olan bu kompleks, büyük Çek mimar Josef Hlávka tarafından tasarlanmış. Tasarımında Moresque, Bizans ve Romanesk stillerinin izleri bulunuyor.

Chernivtsi’nin ana meydanı olan Merkez Meydanı (Central Square) Avrupai görünüm veren dekoratif ve tarihi yapılardan oluşuyor. 19’uncu yüzyılın ortalarında geç klasik tarzda inşa edilen Belediye Sarayı (Town Hall), meydanın merkezinde yer alıyor. Yakınlardaki büyüleyici bir Bukovinian Bankası güzelliği ile sizi içine çekiyor. Doğu Avrupa’daki modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu yapı günümüzde sanat müzesi olarak hizmet veriyor.

Nefes kesici Tiyatro Meydanı (Theater Square) ise zamanının en iyi Avrupa tiyatrolarından biri olarak kabul edilen Olha Kobylyanska Müzik ve Drama Tiyatrosu ile büyülüyor. Chernivtsi’nin en orijinal binası ise Ortodoks St. Nicholas Katedrali’ne ait. Olağandışı görünüşü nedeniyle, sarhoş kilise olarak adlandırılan yapı, şehrin göz yapısı.

Son derece çekici ve dinamik ve bir şehir olan Chernivtsi, konuklarını büyülerken, kentin güzel mimarisine hayran olan ziyaretçiler de dar sokaklarında yürüdükleri kentin eşsiz ruhunu hissetmek için tekrar gelmeyi diliyorlar. 

1. Tiyatro Meydanı

Chernivtsi-Theatre-Square

Tiyatro Meydanı (Theater Square/Teatralnaya Square), çarpıcı bir mimari topluluğa ev sahipliği yapan kentin en güzel meydanı. Daha önce Avrupa’nın en küçük meydanları arasında yer alan ancak 18’inci yüzyılın sonlarında çarpıcı bir kent merkezi haline gelen meydan, görkemli Tiyatro Binası’na da ev sahipliği yapıyor.

2. St. Nicholas Katedrali

St-Nicolas-Katedrali-Chernivtsi

Chernivtsi’nin merkezinde, Russkaya Caddesi’nde yer alan görkemli St. Nicholas Katedrali, şehrin en özgün binası olarak kabul ediliyor. Sıra dışı mimarisi nedeniyle, sarhoş kilise olarak anılan yapıya eğer uzun süre bakarsanız, kendinizi sarhoş hissetmeye başlayacağınız söyleniyor.

3. Merkez Meydanı ve Belediye Sarayı

Chernivtsi-Town-Hall

Merkez Meydanı ve Belediye Sarayı (Central Square and the Town Hall), Chernivtsi’nin sembol bölgesi ve yapısı. Eski şehir merkezinin kalbi olan meydanın mimari topluluğu, bir peri masalından çıkmış gibi zarif. Burada yer alan binalar ise Chernivtsi’nin en güzel yapıları olarak biliniyor.

4. Hotyn

Hotyn-Ukrayna

Hotyn, Bukovina’nın en önemli turizm ve kültür merkezlerinden biri. Birçok Avrupa ülkesinin tarihinde önemli rol oynayan, benzersiz kalesi nedeniyle gezginler için çok çekici olan bu kale, Ukrayna topraklarında bulunan en güçlü ve iyi korunmuş kalelerden biri olarak kabul ediliyor.

5. Bukovinian Büyükşehir Belediyesi

Bukovinian-Buyuksehir-Belediyesi

Bukovinian Büyükşehir Belediyesi (Bukovinian Metropolitan’s Residence), muhteşem güzelliği ve ihtişamı ile Chernivtsi’nin ana hazinesi ve yerel sakinlerin gururu. Farklı mimari üslupların uyumlu bir şekilde birleştiği bu eşsiz kompleks, Chernivtsi’ye gelen ziyaretçilerin hafızalarına silinmez bir iz bırakıyor. Günümüzde Chernivtsi Ulusal Üniversitesi‘nin (Chernivtsi University) birkaç fakültesine de ev sahipliği yapan Belediye Binasının bir de manzarasıyla büyüleyen parkı bulunuyor.

Çernivtsi, Ukrayna‘nın tarihi Moldavya bölgesinin bir parçası. Zarif mimarisi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Keşfedin!

3 YORUMLAR

  1. Ukrayna ve bu şehri hakkında çok fazla fikir sahibi değilim ama fotoğraflardaki binaların mimarisi çok hoşuma gitti.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here