Budapeşte Büyük Market (Central Market Hall) Budapeşte şehir merkezinde, hem yeme içme, hem alışveriş, hem de gezme açısından görülmesi gereken tarihi yerlerden birisi. Özellikle üst katındaki kafe, şehir gezisi sonrasında dinlenme ve bir şeyler içmek için harikulade bir yer.

Budapeste-Alisveris-Yeri

Hem yerel halkın hem de turistlerin sıkça ziyaret ettiği bu pazar yeri, köklü bir tarihi geçmişe sahip.

Henüz 20. yüzyıla girilmemişken, Buda, Pest ve Obuda tek bir şehirde birleştikten sonra, gelişen ve büyüyen Budapeşte’nin yönetiminde söz sahibi olan kişiler, büyük Avrupa kentlerindeki kapalı marketlere benzer bir yapı kurulması gerektiğine karar vermiş.

Budapeşte Büyük Market

Budapeşte’nin devasa marketi şehrin kapalı mekanlar arasındaki en büyüğü. İnanılmaz güzel bir tarihi yapı olan bina hem yerel müşterileri hem de turistlerin sıkça gittiği bir yer olarak göze çarpıyor.

20.yy’a girmeden önce, Buda, Pest ve Obuda tek bir şehir olduktan sonra liderler gelişmekte ve büyümekte olan şehir için daha iyi bir market olması gerektiğine karar verdiler. Karar sonucunda da Paris gibi büyük Avrupa şehirlerinde olan kapalı marketlere benzer bir şey yapmaya karar verirler.

Budapeste-Alisveris-Yeri“En büyük” ünvanını alacak olan büyük market Pest tarafında Özgürlük Köprüsünün(Freedom Bridge) sonunda bulunacaktı. Mimarın kim olacağına dair bir müsabaka düzenlenmesine karar verilmiş. Samu Pecz, Macar mimar, seçilmiş ve 1894 yılında inşaasına başlanmış. Ancak malesef 150 metre uzunluğundaki neo-gotik oda, 1896 yılında açılışından sadece bir kaç gün önce çıkan bir yangın yüzünden çatısının büyük bir kısmını kaybetmiş ve açılışı sonraki yılın Mart ayına kadar ertelenmek zorunda kalmış. Ancak açıldığında ise tartışmasız kıtada ki en güzel ve en modern marketlerden biri olarak kabul edilmiş.

Mağaraya benzer bir yapıya sahip olan bina ince uzun çelik kolonlar ile desteklenmiş, gün ışığının içeriye daha fazla girmesine olanak sağlanmış. Etkileyici dış cephesi Zsolnay tarafından tasarlanmış.

Bazen burası için demir içinde bir semfoni tanımlaması bile yapılıyor çünkü bu harika market içinde merkezden geçen bir kanal bulunuyor ve ürünler tüccarlara filikalar ile taşınıyordu. Tarihi kayıtlara göre ilk başlarda market bir yol ile ikiye bölünmüş ve vagonlar için kolaylık sağlanmıştı. Toptancılar batıda, perakendeciler ise doğuda bulunuyordu. Et, balık, kümes hayvanı, sebze, meyve, peynir ve süt ürünleri standları için ayrılmış farklı bölgeler de bulunuyordu.

Budapeşte’nin Büyük Market’i İkinci Dünya savaşında çok fazla hasar almış ve tekrar yapım ise aceleye geldiğinden orijinaline tam anlamıyla bağlı kalınamadan yapıldığından eski ihtişamını ve gücünü yitirmiş. 1991 yılında çok fazla tehlikeli olduğu ve çökebileceği gerekçesiyle kapatılmış.

Marketin Tekrar Açılması

1990’lı yolların ortasında hükümet bu devasa anıtı tekrar canlandırmaya karar vermiş. Restorasyonlar hem iç hem de dış tasarımı ve hem de günümüzde Zsolnay’ın mirasını devam ettirenler tarafından da çatısını içeriyordu. Sonuç temiz, aydınlık, renkli bir market olmuş, hem yerlileri hem de ziyaretçilerini fazlasıyla memnun etmeyi başarabilmiş.

Fakanál Étterem
Fakanál Étterem

Eğer ziyaret ederseniz karşınıza bir çok eşyanın satıldığı üç katlı bir market çıkacak. En kalabalık olan giriş katında bir çok meyve ve sebze satıcıları bulunuyor. Bodrum katında bir süpermarket var ve balıkçılar ve et satıcıları burada bulunuyor. Üst katta ise harika Macar sanat eserleri uygun fiyatlarla bulunabiliyor ancak bir çok fastfood zincirini de orada görmeniz mümkün.

Budapeşte gezilecek yerler ve en güzel kafeler arasında olan, üst kattaki Fakanál Étterem Budapest restoranında bi şeyler atıştırmadan dönmeyin derim.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here