Ana sayfa Mersin Silifke Cennet Cehennem Mağaraları, Mersin

Cennet Cehennem Mağaraları, Mersin

519
1

Mersin coğrafyası birbirinden ilginç ve adını bilmediğimiz antik kentlere, tarihi yerleşim yerlerine, doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Bölgenin jeolojik yapısından dolayı da çokça mağara ve ilginç oluşumlar var.

Silifke yanınlarında yer alan, yeraltı deresinin karstik yapıyı aşındırması ve kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu oluşmuş Cennet ve Cehennem mağaraları da de bunlardan biri. Cennet Cehennem Obrukları, çökükleri veya mağaraları da deniyor.

Cennet-Cehennem

Cennet Cehennem Mağaraları

Bölgede sıkça rastlanan ve korykos mağaraları denen bu oluşumların en büyüğü Cennet Çukuru. Doğal yollarla oluşan bu obruklar Mersin’in Silifke ilçesinin Narlıkuyu Beldesi’nde yer alıyor. Aralarında 75 m bulunan çukurlara tek bilet alarak giriş yapabiliyorsunuz.

Cennet Obruğu

Cennet Mağarası

Ağız kısmı elips biçiminde olan Cennet çukurunun çapları 250 m (uzunluğunda) ve 110 metredir (genişliğinde). Çukurun derinliği ise 70 metredir. Bazıları yenilenmiş de olsa çoğu antik olan 452 basamaklı oldukça geniş taş bir merdivenle iniliyor obruğa. Özellikle çıkması zor olan bu mağaraya inerken yanınıza mutlaka su almanızı tavsiye ederim.

Cennet Obruğu

Basamaklardan inmeye başladığınızda sizi yemyeşil bir alan karşılıyor, belki de Cennet adının verilmesinin nedeni budur. Kuzey yamacı oldukça dik olan obruğun güney ucunda ise 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan bir mağara bulunuyor.

Mağaranın bitim noktasında Narlıkuyu’dan uzun bir yol katederek Akdeniz’e ulaştığı düşünülen mitolojik bir yeraltı deresinin sesini duyabilirsiniz. Mağaranın hemen girişinde ise küçük bir şapel bulunuyor.

Cennet Mağarası Kilise

300 basamak indikten sonra karşınıza çıkan kilisenin girişindeki dört satırlık yazıtta 5. Yüzyılda Aziz Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırıldığı yazıyor. Özellikle bölgeye gelen Hristiyanların ilgisini çeken Meryem Ana Kilisesi bu sebeple inanç turizmi için de önemli bir yere sahip.

Cehennem Obruğu

Cehennem Mağarası

Aynı şekilde erozyon yoluyla tavanın çökmesi sonucu oluşmuş ve Cennet çukurundan daha küçük ve dar olan Cehennem çukurunun derinliği 128 metre, ağız çapları ise 50 m ve 75 metre. Bu çukurun kenarları iç bükey olduğundan içine inmek mümkün değil. Kenarları telle çevrili ve buradan seyredilebiliyor, ancak özel ekipmanlara sahip dağcılar izin aldıkları takdirde aşağı inebiliyor.

Cehennem Obruğu

Çeşitli mitolojik hikayelere de konu olan bu çukurla ilgili bir efsaneye göre yüz başlı alev püskürten dev bir ejderha olan Typhon, zaman zaman tanrılar tanrısı Zeus ile savaşmaktadır. Bu çarpışmaların birinde Zeus’u yenilgiye uğratmış ve tanrıyı Korykos’da daha sonra Cehennem ismi verilmiş olan bu mağaraya kapatmıştır.

Tanrılar dünyasının bir diğer önemli ismi olan Hermes, Pan ile birlikte Zeus’u bu mağaradan kurtarmış ve bu kez Zeus Typhon’un peşine düşmüştür. Zeus alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u kavgada yenerek bir süre burada hapsettikten sonra sonsuza dek kalacağı Etna Yanardağ’ına kapatmış.

Cennet Cehennem Magaralari

Cennet Cehennem’e nasıl gidilir

Silifke’den 22 km olan Cennet Cehennem Obruklarına, Kızkalesi’ni geçtikten sonra Antalya yönüne doğru giderken 7 km sonra sağda göreceğiniz “Cennet Cehennem” tabelasından sağa saparak ulaşabilirsiniz.

Cennet Cehennem Obrukları giriş ücreti

Hem Cennet hem de Cehennem obruklarını ziyaret edebileceğiniz giriş bileti 15 TL. Kültür ve Turizm Bakanlığınca müze kapsamında olan bu yeri Müzekart ile yıl boyunca ücretsiz iki kez, Müzekart+ ile sınırsız gezebilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan obruklar, Nisan-Ekim döneminde 8.30-19.30; Kasım-Mart döneminde ise 8.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul ediyor.

1 YORUM

  1. Söylenene göre cehennem mağarasında belli bir noktadan sonra el fenerleri çalışmazmış. Buna şahit olmamıştım ama çok kişiden böyle bir söylenti de duydum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here